Jump to content

ulei+simering cutie viteze


Recommended Posts

La masina din semnatura am aflat ca pierde ceva ulei(am vazut si eu) la cutia de viteze pe la simeringul cautator(asta a fost exprimarea celui care m-a atentionat de problema asta).

 

Mi s-a recomandat schimbarea simeringului si a uleiului din cutie(nu au fost schimbate vreodata).

 

Ma poate ajuta cineva ,cu ,codurile de produs(inclusiv recomandare ulei(mi s-a zis ceva de sintetic 75w90)?Nu stiu sigur ce sa comand.

 

2.Ce implica ,ca manopera?E o operatiune usoara,grea?

 

3.Idem,recomandare schimbare tampoane motor.Pana la aceasta operatiune(am vazut si eu vibratiile),e vreo problema in afara de trepidatii/vibratii?(habar nu am,afecteaza cu ,ceva?!)

 

Orice sfat e binevenit.

 

Multam !

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Sa nu spui ce marca e drujba ta. Lasa-i pe cei ce ar dori sa te ajute sa se chinuie incercand sa ghiceasca la ce masina/motorizare te referi. Sa faca bine si sa caute prin posturi, topice si semnaturi, daca au de gand sa dea un raspuns.
Link to comment
Share on other sites

eu nu as pune 75w90 in cutia manuala, spun din proprie experienta , treptele vor intra greu mai ales la rece, uleiul recomandat de castrol pt cutiile manuale ZF este Syntrans B 75w , eu l-am pus dupa experienta cu liqui moly 75w90 si cutia schimba bine acum.

http://www.ebay.de/itm/Castrol-Syntrans-B-75W-1-Ltr-Getriebeol-fur-BMW-Mini-MTF-LT-2-/161069923415?pt=DE_Autoteile&hash=item258083fc57

Link to comment
Share on other sites

Sa nu spui ce marca e drujba ta. Lasa-i pe cei ce ar dori sa te ajute sa se chinuie incercand sa ghiceasca la ce masina/motorizare te referi. Sa faca bine si sa caute prin posturi, topice si semnaturi, daca au de gand sa dea un raspuns.

 

Salut!

 

Nu integ de ce te agiti atat?E schis 2 randuri mai jos.Nu cred ca e chiar asa de greu sa te uiti mai jos 2 randuri,nu?

 

BMW 116I E87/2004.

 

 

Nu stiu?Trebuia si seria sasiului sau ce? JR92631

 

Laur si Gellu-multam de info!Scuzati,dar chiar e prima data cand ma lovesc de asa ceva.Cand m-am uitat si eu era ulei curs(un strat subtire ) cam pe toata suprafata posterioara a cutiei de viteze pana la cardan.Pe sub masina nu mi-a picat(cand stationam).Cutia e in 5+1 trepte manuala.

 

Cu intratul in treapa 1 am probleme,iarna mai ales,nu intra decat dupa 2-3 minute,si intai bag a III-a si apoi intra usor in 1.Daca incerc direct tr.1 ,intra,dar cu greu.Vara nu se manifesta problema asta.Nu stiu daca are vreo legatura.In rest nu am avut alte probleme la cutia de viteze.

 

In concluzie imi trebuie simeringul ala si ulei pt problema asta.Referitor la tampoane,am googalit si eu aseara netul si eram curios daca uzate fiind,dauneaza cu ceva pana apuc sa le schimb(in afara de trepidatii).

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Nu integ de ce te agiti atat?E schis 2 randuri mai jos.Nu cred ca e chiar asa de greu sa te uiti mai jos 2 randuri,nu?

 

BMW 116I E87/2004.

 

 

Nu stiu?Trebuia si seria sasiului sau ce? JR92631

 

Nu ma agit de loc, chiar mi se rupe-n paispe de problema unuia care dupa ce ca nu e in stare sa se ajute singur, dand toate detaliile necesare atunci cand pune o intrebare pe forum, mai este si artagos cand i se cer aceste detalii.

 

Invata sa pui intrebari clare daca doresti sa primesti raspunsuri la fel de clare si la obiect.

Nu, nu e greu sa ma uit doua randuri mai jos, dar sunt o multime de useri care au mai multe masini. Si de ce as face-o, cand tie, cel care apeleaza la forum ca sa fie ajutat, ii este lene sa dau detaliile necesare.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat semeringul de la cutie tot la un seria 1, uleiul l-am cumparat de la reprezentanta, daca imi mai aduc bine aminte parca a intrat 1l si jumatate sau 2.

Operatiunea dureaza cam 2 ore, trebuie data jos evacuarea, cardan, timoneria, semeringul e pozitionat undeva sus deasupra cardanului.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma agit de loc, chiar mi se rupe-n paispe de problema unuia care dupa ce ca nu e in stare sa se ajute singur, dand toate detaliile necesare atunci cand pune o intrebare pe forum, mai este si artagos cand i se cer aceste detalii.

 

Invata sa pui intrebari clare daca doresti sa primesti raspunsuri la fel de clare si la obiect.

Nu, nu e greu sa ma uit doua randuri mai jos, dar sunt o multime de useri care au mai multe masini. Si de ce as face-o, cand tie, cel care apeleaza la forum ca sa fie ajutat, ii este lene sa dau detaliile necesare.

Asta e un argument ridicol.Sunt user pe forum bmw,cu masina trecuta in semnatura.De ce as intreba de alta masina?Mai scriu si in primul rand :" la masina din semnatura" ...

 

Cred ca ori nu esti atent la ce scriu,ori te agiti degeaba.Dupa cum am zis,nu sunt expert.Banuiam ca e o problema comuna si ceream si eu ceva detalii ,sfaturi gen :bai frate,e problema de intalnita : trebuie simering!

 

Mi-a mai zis acea persoana de un spray de curatare(cum ar fi unul de frane?!?),se desface aia si aia,se schimba uleiul si aia si aia(exact cum mi-au zis userii de mai jos).Da-mi seria sasiului si iti zic ce iti trebuie.Nu cumpara X ci Y.Ce detalii sa iti dau?Am uitat sa zic ca e manuala.Seria sasiului am pus-o ulterior.

 

Nu am unde sa o sui pe rampa dar incerc maine sa vad daca pot sa ma bag sub ea sa fac 1-2 poze mai concludente.

 

Multumesc tuturor pt informatii !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca e simering de la cutie, mie bunul simt imi zice ca se afla pe linie cu cardanul, nu deasupra.

 

Sunt doua simeringuri, unul card si altul al tijei care cupleaza vitezele, piesele 8 si 9, eu am schimbat piesa 8, presupun ca e aceeasi problema:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UG31&mospid=48923&btnr=23_1053&hg=23&fg=15

Link to comment
Share on other sites

Asta e un argument ridicol.Sunt user pe forum bmw,cu masina trecuta in semnatura.De ce as intreba de alta masina?Mai scriu si in

Vad ca tie trebuie sa ti se deseneze, ca tare greu pricepi. Deci:

1. La semnatura ai trecuta o masina, insa acea masina poate avea cutie manuala sau automata, si uleiurile sunt total diferite.

2. Daca peste o luna iti schimbi masina, iti schimbi probabil si semnatura. Topicele cu intrebari legate "masina din semnatura" raman orfane, fiind vorba de o alta masina. Deci topicul isi pierde utilitatea pentru cineva care ar putea avea o problema similara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

La masina din semnatura am aflat ca pierde ceva ulei(am vazut si eu) la cutia de viteze pe la simeringul cautator(asta a fost exprimarea celui care m-a atentionat de problema asta).

 

Mi s-a recomandat schimbarea simeringului si a uleiului din cutie(nu au fost schimbate vreodata).

 

Ma poate ajuta cineva ,cu ,codurile de produs(inclusiv recomandare ulei(mi s-a zis ceva de sintetic 75w90)?Nu stiu sigur ce sa comand.

 

2.Ce implica ,ca manopera?E o operatiune usoara,grea?

 

3.Idem,recomandare schimbare tampoane motor.Pana la aceasta operatiune(am vazut si eu vibratiile),e vreo problema in afara de trepidatii/vibratii?(habar nu am,afecteaza cu ,ceva?!)

 

Orice sfat e binevenit.

 

Multam !

 

 

Salutare,

Si eu am aceiasi problema...trb sa schimb simeringurile si daca tot fac asta am zis sa schimb si uleiul din cutie. Acum ma mai confrunt cu o problema si anume ca masina intra mai greu in trepte. Nu doar in una, ci in toate. Astazi am verificat uleiul din cutie si este ok. De la ce sa fie oare? Ambreiajul este si el ok, masina nu tremura merge bine. Cumva poate fi de la bucsile din cutie, sau mi-a zis cineva azi de la un cablu care s-ar afla pe acolo? A mai patit cineva asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Va salut! Am un e46 320d 110kw cutie manuala 6+1 din 2004 si am o problema cu simeringul de la cautatorul de viteze in sensul ca pierde ulei pe acolo. Am tot cautat pe realoem si nu pot sa imi dau seama care este simeringul sa pot lua codul. Totodata mecanicul mi-a spus ca este si joc in cautatorul de viteze. Puteti sa imi spuneti va rog daca pot schimba doar bucsa la cautatorul de viteze, am intrebat la un vanzator de piese auto si acel cautator vine cu tot cu tija si costa in jur de 600 ron. Ma poate ajuta cineva cu informatii? Va multumesc!

https://uploadimage.ro/8ST6/20200520_110525.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.