Jump to content

Piesa plastic culisanta macara geam e90


Recommended Posts

Salut! Am avut nesansa de a se rupe/sparge(in locul indicat in poza) piesa culisanta(piesa verde din poza) de la macaraua geam dreapta spate. Am tot cautat si am gasit urmatoarele variante:

1) macara geam noua diversi producatori 320-500 RON;

2) macara geam second-hand de la 250RON la 100 euro(cu tot cu motor);

3) kituri de reparare cu cabluri, rotite si piesa culisanta din plastic 100-200 RON;

4) piesa culisanta de plastic productie Turcia ce se potriveste numai la macaraua originala 40 RON.

 

La varianta nr. 2 mi se pare un pret cam ridicat in comparatie cu pretul produsului de nou; la varianta nr.3 nu am nevoie de tot kit-ul ci doar de o piesa, iar la varianta nr. 4 nu sunt sigur de rezistenta piesei. In plus, cred ca piesa de plastic din kit-ul de la nr. 3 are aceeasi calitate cu cea de la nr. 4.

 

Cea mai buna varianta mi se pare nr. 4, deoarece macaraua este in stare buna si daca se poate schimba doar acea piesa, o piesa de plastic turnata, de ce nu?Dar in ciuda pretului mai mic nu vreau sa o montez si dupa de ex. 20-30 ridicari ale geamului sa se sparga.

 

Intrebarea mea este a mai folosit cineva piesa de plastic produsa in Turcia (piesa alba din poza)? Eu am gasit-o aici (http://www.kit-macara.com/piese-macara-Bmw-E90-Bmw_E90_Piesa_Culisanta_Dreapta_Spate.html).

 

Orice alte pareri pertinente si/sau sugestii sunt binevenite.

Multumesc!

post-62755-0-49906600-1377432061_thumb.jpg

post-62755-0-74871700-1377433343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Este totusi 40 ron.. daca se rupe dupa 3 zile nu e o pierdere atat de mare, nu crezi? Daca vrei sa scapi de batai de cap, cumpara una noua sau kitul de reparatie original (daca zici ca e 100-200 OEM atunci asta e cea mai buna afacere).

 

Serios acum, ai masina de 10k+ euro si te impiedici de 10 euro?

Link to comment
Share on other sites

Este totusi 40 ron.. daca se rupe dupa 3 zile nu e o pierdere atat de mare, nu crezi? Ai dreptate. Daca vrei sa scapi de batai de cap, cumpara una noua sau kitul de reparatie original (daca zici ca e 100-200 OEM atunci asta e cea mai buna afacere). Kit-ul nu cred ca este original. Originala este piesa de schimb noua(macaraua).

Totusi ar fi buna o parere de la cineva care a inlocuit piesa de plastic cu una aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Totusi ar fi buna o parere de la cineva care a inlocuit piesa de plastic cu una aftermarket.

 

am inlocuit eu la E46 si a fost ok aprox 6 luni am mai tinut masina si a rezistat fara probleme zgomote sau mai stiu eu ce . Daca nu sunt sucite cablurile pe acolo prin motoras merita o incercare . La una din usi nu am avut de ales si am schimbat macaraua dar la sofer am schimbat doar clema respectiva . Deci go for it .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

A mai incercat cineva sa schimbe doar piesa de plastic care tine geamul si culiseaza pe macara in sus si in jos ? Si daca da, a fost cat de cat durabila ?

Cu geamurile spate am a doua oara problema cu aceiasi piesa, am schimbat un rand de macarale originale second si din nou s-a rupt piesa de plastic, asa ca as prefera sa cumpar doar piesa aceea care as lua-o si pe original dar nu se gaseste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.