Jump to content

apa in masina?!


bmi_blue90

Recommended Posts

Sincer am lipit cu un adeziv de la BISON, rezistent la apa, ca aia aveam in masina, sper sa tina.

Este special pentru plastic, mai am si la portiera dreapta ca se intunecase si nu am mai avut timp, poate w/e asta, ca vine toamna si va fi nasol.

 

 

Cred ca o sa tina, era mai bun masticul pentru ca puteai sa-l dezlipesti daca o sa ai nevoie vreodata sa umblii in usa.

Link to comment
Share on other sites

mie mi-au dezlipit-o si nu au mai lipit-o sau inlocuit si eram la Reprezentanta....care cica sunt "priceputi"...

 

La mine mi se trage de la un mester de folii priceput care mi-a dat geamurile jos ca asa stie el sa puna folie pe masini, si bineinteles ca nu a mai lipit-o inapoi ca era greu.

 

Nu mai zic ca mai lipseau si 1 , 2 suruburi de pe acolo

Link to comment
Share on other sites

La mine mi se trage de la un mester de folii priceput care mi-a dat geamurile jos ca asa stie el sa puna folie pe masini, si bineinteles ca nu a mai lipit-o inapoi ca era greu.

 

Nu mai zic ca mai lipseau si 1 , 2 suruburi de pe acolo

 

 

NU se mai dau geamurile jos pentru a pune folie din secolul trecut, nu stiu cum ai gasit mesterul asta sa dea geamurile jos.:D

Link to comment
Share on other sites

Am desfacut mocheta in spate ca tot era umeda,buretele ala era plin de apa! l-am stors cat am putut si o sa il las asa cateva zile sa se usuce bine!

Daca tot am desfacut am scos si pragul si am pus hartie din fata pana in spate dupa care am dat cu apa pe afara sa vad daca se umezeste...am stat si in masina sa vad daca intra apa pe undeva si nimic...nu a intrat de loc :purple: ! Am sa las mocheta ridicata,am scos si dopul de scurgere si astept sa se usuce!

Nu imi explic pe unde a intrat atata apa,ma gandesc ca daca as fi uitat geamul deschis trebuia sa fie fata de la usa plina de apa dar ea era uscata :bye:

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

chederele opresc apa din exteriorul usii, nu si din interior :) daca e dezlipita folia se prelinge pe buza de jos a fetei de usa , ajungand in interior in zona pragului/presuletului

am lipit folia ieri si azi am facut proba ,pare ca nu mai intra,oricum pana se usuca buretele ala bine nici nu o sa imi dau seama ca am scos apa din el vreo 2 ore si tot mai are...mie cand mi-a intrat apa,masina era parcata cu botul in sus ,iar pe locul din spate am gasit o balta de vreo 10 cm inaltime!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

daca ai lipit folia cu silicon nu mai ai treaba :thumbsup:

 

ti s-a udat si in spate pt ca usa la coupe este mai lunga(depasind stalpul B de la sedan ), probabil ca folia era dezlipita in partea din spate a usii sau cine stie cum era inclinata masina

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

pai apa se prelinge pe chedere si ajunge jos pe la prag, nu trebuie sa picure pe sus, in masina

ok,si atunci daca eu am pus hartie jos din fata pana in spate (am scos si bancheta din spate si am pus) de ce nu s-a umezit deloc cand am dat cu apa,am pus fix pe peretele lateral la prag si pana sus unde e bancheta! nici macar o picatura pe hartie... ma gandesc ca s-a rezolvat problema dupa ce am lipit folia aia la usa! Acum sa astept sa se usuce buretele ala...eventual sa scot si scaunul soferului ca sa ridic mocheta si in fata! Daca tot continua sa intre apa ma apuc de crescut pesti in masina!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

l.e. acu am vazut ca era inclinata masina..pai e clar de ce ai adunat apa in spate.

 

 

desen tehnic , lol

 

http://img534.imageshack.us/img534/8667/a9d9.jpg

 

 

daca se uda fata de usa (din cauza foliei , apa se scurge pe langa geam in interiorul usii dupa care pe fata de usa daca nu este lipita folia) e clar ca apa intra si in masina, degeaba sunt beton chederele de etansare din jurul usii.. sau poate versatu se refera la periile de geam exterioare..insa alea sunt menite ca de noi apa sa treaca printre ele si geam in interiorul usii , de asta exista si scurgeri in lateralul usii

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

daca ai lipit folia cu silicon nu mai ai treaba :thumbsup:

 

ti s-a udat si in spate pt ca usa la coupe este mai lunga(depasind stalpul B de la sedan ), probabil ca folia era dezlipita in partea din spate a usii sau cine stie cum era inclinata masina

Da,folia era dezlipita toata si taiata peste tot!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cum nu mai scapam de erori,am demontat scaunul si am ridicat mocheta ca sa vad pe unde intra apa...atasez doua poze poate aveti idee ce sa ii fac sau sa imi recomandati pe cineva in arad care ma poate ajuta urgent pentru ca am masina demontata in curte si trebuie sa plec din tara vineri! astept pareri...

 

http://postimg.org/image/fiup6qubf/

http://s13.postimg.org/8h963qg3n/2013_09_17_443.jpg

 

Apa intra pe sub manunchiul de fire unde vine tabla aia pe deasupra ...

http://s9.postimg.org/gr0nss9of/2013_09_17_444.jpg

image hosting

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Cum nu mai scapam de erori,am demontat scaunul si am ridicat mocheta ca sa vad pe unde intra apa...atasez doua poze poate aveti idee ce sa ii fac sau sa imi recomandati pe cineva in arad care ma poate ajuta urgent pentru ca am masina demontata in curte si trebuie sa plec din tara vineri! astept pareri...

 

http://postimg.org/image/fiup6qubf/

http://s13.postimg.org/8h963qg3n/2013_09_17_443.jpg

 

Apa intra pe sub manunchiul de fire unde vine tabla aia pe deasupra ... pare sa fie vreo scurgere infundata,pentru ca se strange apa sub cutia unde sunt sigurantele si vasul lichidului de frana!

http://s9.postimg.org/gr0nss9of/2013_09_17_444.jpg

image hosting

Link to comment
Share on other sites

Cablurile alea cred ca intra intr-o cutie. Se vede peretele alb/crem. Eu cred ca iti intr apa pe langa sau in ea si de-acolo curge printre fire.

Ar trebui sa desfaci capacul cutiei (accesibil din compartimentul motor) si sa vezi ce se intampla acolo.

Apoi sa bagi silicon peste tot pe unde s-ar putea scurge apa.

 

Doar prin habitaclu degeaba pui silicon pentru ca apa se va scurge printre fire.

Link to comment
Share on other sites

Cablurile alea cred ca intra intr-o cutie. Se vede peretele alb/crem. Eu cred ca iti intr apa pe langa sau in ea si de-acolo curge printre fire.

Ar trebui sa desfaci capacul cutiei (accesibil din compartimentul motor) si sa vezi ce se intampla acolo.

Apoi sa bagi silicon peste tot pe unde s-ar putea scurge apa.

 

Doar prin habitaclu degeaba pui silicon pentru ca apa se va scurge printre fire.

 

Nu intra pe la fire,sub fire este o tabla care vine peste alta...pe acolo curge apa! Se vede ca si cum se strange apa,pe

partea cealalta si iese printre tablele alea,pentru ca dupa ce dau cu apa pe parbriz se scurge mult timp apa inauntru!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.