Jump to content

Ajutor alegere interfata diagnoza


Recommended Posts

Salutare,

 

Nu mai deschid alt topic pentru acelasi subiect.

 

Treaba sta in felul urmator, eu am un cititor pe bluetooth si aplicatia Torque PRO pentru Android. Folosesc cititorul pe un BMW X3 din 2008.

Zilele trecute am avut o eroare pentru DDE, am folosit aplicatia si am citit eroarea P2620, am dus masina la reprezentanta a stat o zi intrega si in final au dat verdictul:

Mufa cu conexiunea electrica de la valva "papillon" care s-ar traduce in engleza "butterfly valve" si care este valva ce se gaseste inainte de EGR la intrarea in galeria de admisie se pare ca era deconectata.

Au reconectat mufa, au zis ei pana a facut "click" si mi-au recomandat sa merg pe autostrada cam 50 de km pentru a se curata filtrul de particule datorita faptului ca presiunea in filtrul de particule era mare.

 

Cand am plecat din reprezentanta s-a aprins din nou eroarea DDE(digital diesel electronics) in bord dar de data asta cand incerc sa citesc cu Torque PRO imi zice ca nu este nicio eroare stocata in ECU.

 

Prin urmare intrebarea mea ra fi, ce cititor si ce soft sa folosesc pentru a citit toate erorile de la BMW X3-ul meu?

M-am cam saturat sa merg la BMW de fiecare data sa las masina o zi, sa ma programez si sa platesc 90 de euro de fiecare data. Imi mananca timp si bani.

 

Sper ca nu v-am complicat prea mult cu detaliile.

PS Inainte de a avea problemele am inlocuit clapetele swirl flaps cu capacelele false.

Edited by inteleptu
Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ cum ai vĂŁzut și eu sunt ĂŽncepĂŁtor ĂŽn ale codĂŁrii, deci nu ar fi corect din partea mea sĂŁ-ți spun: da, 100% ghidul este corect și este valabil și pentru mașina ta.

DacĂŁ mașina ta este prevĂŁzutĂŁ cu mufĂŁ OBD atunci, eu cred cĂŁ cĂŁ se pot face diagnoze și codĂŁri și cu interfața K+DCAN (cea cu carcasa transparentĂŁ)

Link to comment
Share on other sites

in curand o sa faca cineva un topic "Mi-am stricat masina dupa ce am urmat topicul de codari cu NCS expert" :))

Tot ce se poate, nimeni nu s-a nĂŁscut ĂŽnvĂŁțat. Toți trebuie sĂŁ ĂŽncepem de undeva.

Link to comment
Share on other sites

Cred totuºi cã am avea toÞi nevoie de un pic de asistenÞã de la cei care fac Întradevãr codãri. Nu de alta dar s-ar putea sã ne bulim maºinile cu mâna noastrã. Acuma nu ºtiu dacã se poate strica ceva major dacã nu aducem modificãri majore. Sau nu? Simt Încet Încet cã intru În ceaÞã...
Link to comment
Share on other sites

sunt corecte informatiile... sau mai bine zis non-invazive.....

oricum prea rau nu puteti strica o masina cu ncs-expert....se poate repara imediat

daca va apucati si de winkfp, atunci va fi distractiv ... mai ales cu interfetele astea albastre sau transparente :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut colegi! Vreau sa cumpar o interfata diagnoza asa pentru mine. Chestia ii ca am gasit pe site-uri tot felul de cabluri, negre, albastre, transparente cu placa verde, transparente fara placa inauntru si chiar nu stiu ce sa aleg, stiu ca sunt chinezarii toate. Ceva sfaturi/pareri de la cei care au cumparat/folosit asemenea interfate. Mersi!
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.