Jump to content

BMW F30 - 320 dA


claudiusnc

Recommended Posts

Masina era deja inmatriculata pe BMW Salzburg - suc.Bucuresti si urmeaza sa se treaca pe firma de leasing.

Sunt curios daca o sa imi emita factura in acest sens...

daca a fost deja inmatriculata la noi si se face transfer de proprietate intre dealer si firma de leasing, taxa de inmatriculare nu mai intra in discutie.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa prezentare,frumoasa masina si frumoasa primire pe forum :flowers:

Intr-adevar masina este dotata si asta o face sa arate mai bine,cat de mult imi place F30,am vazut la o benzinarie unul chel si parca nu avea nici o legatura cu al meu,in afara de " carcasa " . Ai facut o alegere buna si cu motorizarea,banuiesc ca este destul de economic,mai ales ca faci multi km pe an.Drumuri bune sa avem !

Link to comment
Share on other sites

@FRE - multumesc! A ta arata si mai bine cu pachetul M. :thumbsup:

Consumul arata acum 7.2 mers in oras, iar cand am venit cu ea de la Oradea..6.8 L.

@daniel_ - mersi!

 

KIP, este o senzatie sa o simti cum sta ca "pe sine" in curba! :hyper:

 

Anyway, ma enerveaza Start Stop...

Nu stiu cate balene salveaza BMW cu acest artificiu, insa mai degraba strica, deoarece se aude cam aiurea motorul dupa o astfel de "stationare".

Am inteles ca apare uzura la distributie & stuff...

Va trebui sa il pun default OFF tot timpul.

---

Interesant este faptul ca, de cand o am - 3 saptamanai, am reusit sa fac cca 2000 KM fara un scop anume.

Pur si simplu ... te implimbi nonstop!:)

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

@FRE - multumesc! A ta arata si mai bine cu pachetul M. :thumbsup:

Consumul arata acum 7.2 mers in oras, iar cand am venit cu ea de la Oradea..6.8 L.

@daniel_ - mersi!

 

KIP, este o senzatie sa o simti cum sta ca "pe sine" in curba! :hyper:

 

Anyway, ma enerveaza Start Stop...

Nu stiu cate balene salveaza BMW cu acest artificiu, insa mai degraba strica, deoarece se aude cam aiurea motorul dupa o astfel de "stationare".

Am inteles ca apare uzura la distributie & stuff...

Va trebui sa il pun default OFF tot timpul.

---

Interesant este faptul ca, de cand o am - 3 saptamanai, am reusit sa fac cca 2000 KM fara un scop anume.

Pur si simplu ... te implimbi nonstop!:)

Interesant este ca eu am facut vreo 1500 km in prima si a doua zi de cand am ridicat-o,am plecat de la Braila la Arad si apoi a doua zi inapoi acasa la Bucuresti,deci cunosc sentimentul,am avut nu am avut treaba,mi-am facut .......

Link to comment
Share on other sites

@flaviuspif, @blue6, @ena, @Gelu 320d - multumesc de urari!

 

Cat priveste folia, sunt in acelasi sentiment cu @blue6, masina se va pastra OEM fara nici o alta imbunatatire.

Am vazut cum se pune folia si ma lipsesc de asa ceva. Daca geamurile nu sunt fumurii din fabrica..no thanks!

Singura data cand am avut folie pe spate a fost la o Skoda O2, folie pe care au pus-o aia cu picioarele efectiv.

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai geamurile din fabrica era mult mai bine,chiar sunt foarte inchise,pe mine m-a oprit Politia si imi cerea autorizatia pentru ele :LMAO:

A durat pana s-a convins ca nu e folie,dar eu zic ca poti pune folie de calitate fara probleme,singurul dezavantaj optic fiind conturul de pe luneta care orice i-ai face ramane.Comparatia cu VAG nu isi are rostul,fiecare marca cu farmecul ei.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca e tare asta! Cum ti-au cerut actele? Trebuiau sa ii pui sa dea folia jos... :popcorn:

 

Comparatia cu VAG ... well.. asa este. A ramas doar farmecul trecut de VAG cu Passaturile B5, B5.5 si fiabilitatea lor.

In zilele noastre, problemele sunt destule: injectoare, pompe, ax cu came, turbine, _chiulasa_ crapata, volante bimasice, DSG7 .. si lista poate continua.

Mentionez ca masinile pe care le-am avut, au fost luate noi, servisate doar in reprezentanta..etc.

Ma rog, probleme exista la toate marcile..la unele mai mari, la altele mai mici...etc

Insa facem deja offtopic.

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

Tradatorule! Ai parasit si tu concernul...

Glumesc. :)

 

Foarte frumoasa masina! E un virus de care nu te mai scapa decat pamantul... :D

Si sfatul meu e s-o pastrezi asa cum e, ii sta bine cum a iesit din fabrica.

 

Multi km fara probleme!

Sa ai grija pe unde o parchezi. :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi! :thumbsup:

Consumul este cel de pe BC, nu l-am facut la pompa, deoarece nu am avut drumuri lungi de facut.

Mda..este oarecum asemenator, nu sare de 7.2 in oras, ceea ce nu face altceva decat sa ma bucure.

Tocmai am dat o fuga la Craiova cu ceva treburi si pe fata mea se citea incantarea, asa de bine poate sa mearga..

Este o senzatie reconfortanta sa depasesti totul fara a o forta catusi de putin!

Link to comment
Share on other sites

Fara a vrea sa fac reclama, eu am avut ocazia sa testez toata gama de folie Llumar cu un aparat ce emite infrarosii.

Pe masina mea am ATC 05 CH, laterale spate si luneta.

As fi pus ATR, dar am auzit ca scade din calitatea semnalului GSM din cauza metalului din structura foliei.

LATI mi s-a parut cam scumpa, desi face treaba foarte buna: nu se mai simtea caldura radiata de lampa in spatele sticlei, cu toate ca era cea mai transparenta (AIR).

 

Eu as recomanda LATI pe spate + AIR 80 pe fata (duce transparenta geamului la 64% din ce tin minte) sau ceva echivalent de la firmele concurente. Exista si baieti care fac treaba buna, nu toti lucreaza cu picioarele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.