Jump to content

Ulei 2T in motorina


MCO

Recommended Posts

 

Daca vrei, iti spun si de ce.

..mi-e ca o sa stam prea mult :offtopic: :rolleyes:

 

Se stie ca un anumit numar de rotatii ale vibrochenului un anumit numar de rotatii se transmit rotilor, dar inclin sa cred ca un scazut numar de rotatii (datorita eficientei carburantului.. :crazysmile: ) tot ale vibrochenului, se parcurge o distanta mai mare.. :startle: :sword: imi place sa imi imaginez, dar nu mai cred ca am dreptate :spiteful:

 

Primesc :rock: replici.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu folosesc la M47 la E60 , cred ca ai acelasi motor , am cam 6 luni , folosesc si mot de calitate mol evo . Efecte , motor mai silentios in rest nu am Sesizat mare lucru . 50 ml la 10 l e ratia optima . Nu afecteaza filtrul , arde fara cenusa uleiul asta . Simti dupa un plin efectele . Si daca renunti sesizezi zgomotul motorului fara ulei in motorina .
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Are, dar...dupa cum am zis, parerile sunt impartite. Dupa cate imi dau seama si dupa minusurile de mai sus, nu stiu cati pun 2T in CR. In schimb, in celelalte sunt persoane care baga de 100k km fara probleme.

 

Asa ar fi cel mai bine, sa zica cine baga, si de cate zeci de mii de km.

Link to comment
Share on other sites

eu o sa bag 2T in E39, din tot ce am citit pe aici pentru motoarele M47 fara CR ar trebui sa ajute, o sa revin cu impresii dupa.

 

un studiu argumentat, evident ca probabil ar trebui facut unul asemenator si in RO, tinand cont de diferentele intre carburanti

 

http://www.fuelexpert.co.za/2-stroke-oil-in-diesel-technical-study.php

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

eu o sa bag 2T in E39, din tot ce am citit pe aici pentru motoarele M47 fara CR ar trebui sa ajute, o sa revin cu impresii dupa.

 

un studiu argumentat, evident ca probabil ar trebui facut unul asemenator si in RO, tinand cont de diferentele intre carburanti

 

http://www.fuelexpert.co.za/2-stroke-oil-in-diesel-technical-study.php

 

La #41 despre ce studiu o fi vorba? :frantics:

 

"studiu" acela a fost facut sa combata zvonul ca uleiul in motorina nu ar imbunatati fiabilitatea motorului.

Au facut o cercetare atat de amanuntita ca sa NU dovedeasca prea mare lucru.

 

Ai citit articolul? O concluzia a ta?

Link to comment
Share on other sites

eu am citit si concluzia este urmataorea, ca diesel-ul produs de SAsol africa de sud e cel mai bun din lume, mai bun si decat ala european si sigur mai bun si decat diesel +ulei 2t, cel putin la lubrifiere

A doua concluzie a fost ca in 16h de functionare un motor diesel cu ulei 2t bagat in motorina moare. Motorul meu nu cred ca stie sa numere ca are mult mai mult de 16h de functionare cu ulei 2t..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu folosesc la M47 la E60 , cred ca ai acelasi motor , am cam 6 luni , folosesc si mot de calitate mol evo . Efecte , motor mai silentios in rest nu am Sesizat mare lucru . 50 ml la 10 l e ratia optima . Nu afecteaza filtrul , arde fara cenusa uleiul asta . Simti dupa un plin efectele . Si daca renunti sesizezi zgomotul motorului fara ulei in motorina .

Cum se numeste uleiul care il folosesti? Am acelasi motor ca al tau si vreau sa folosesc si eu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.