Jump to content

Achizitie BMW e46.Sfatuiti-ma


Andrei2013

Recommended Posts

Salut tuturor! De cateva zile ma gandesc sa imi cumpar un bmw e46 facelift. Mam gandit la motorul de 143cp si 2000cmc. Avand in vedere ca nu prea am experienta in sofat ce imi recomandati sa fac. Am auzit diverse povesti cum ca ar fi periculoase in conditii meteo nefavorabile si la viteze mai mari in curbe datorita tractiunii spate, este adevarat? As mai dori sa ma ajutati cu niste sfaturi in privinta achizitiei, defecte aparute, etc.Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Am auzit diverse povesti cum ca ar fi periculoase in conditii meteo nefavorabile si la viteze mai mari in curbe datorita tractiunii spate, este adevarat?

Cel mai nasol e ca si pe vreme frumoasa sunt foarte periculoase. Exista tot felul de femei perverse care cauta soferi de E46 sa-i violeze, mai ales daca sunt E46-uri facelift.

Din acest motiv se stie ca multi soferi de E46 conduc mai agresiv ca si cum ar fi intotdeauna urmariti.

 

-----------

 

Nu sunt deloc periculoase daca ai pneuri bune si intelegi dinamica masinii.

Edited by Service Premium
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Orienteaza-te catre un E46 NFL 316i sau 318i daca vrei neaparat BMW, dar inarmeaza-te cu rabdare daca vrei sa gasesti ceva bun la noi in tara. 318i FL e prea complicat pentru un incepator, in sensul ca nu e tocmai fiabil.

Uite aici un 316i frumos: http://www.autovit.ro/bmw-316-C30760745.html

Edited by Alin KIR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sa te urci de pe o masina de 60cp pe care ai condus-o 15 sedinte si cu "pedale ajutatoare" la una de 150cp nu te vad prea bine, oricum si cu bmw si cu oricare alta marca tot in stalp sau mai stiu eu unde ajungi daca nu ai toate tiglele pe casa

 

pe langa astea mai intra si costurile de intretinere, sunt toate sansele ca la inceput sa termini ambreajul si bmw la varsta de 18 ani nu e o masina usor de intretinut, asta daca nu taticul "baga bani"

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma gandeam cand o sa apara cate unu sa l indrepte spre alta marca.

 

Se vede câte ºtii despre bmw. La 18 ani nu e ok sa-si ia un N42, strict dpdv financiar, fiind un motor problematic, chiar ºi În ziua de azi pentru mulÞi mecanici care nu ºtiu sa-l repare.

Mai bine un 318i cu M43 sau mai sunt alternative, prima maÂşinĂŁ oricum e bunĂŁ, pentru cĂŁ e a ta, indiferent de marcĂŁ.

 

Verssatu +1? :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se vede câte ºtii despre bmw. La 18 ani nu e ok sa-si ia un N42, strict dpdv financiar, fiind un motor problematic, chiar ºi În ziua de azi pentru mulÞi mecanici care nu ºtiu sa-l repare.

Mai bine un 318i cu M43 sau mai sunt alternative, prima maÂşinĂŁ oricum e bunĂŁ, pentru cĂŁ e a ta, indiferent de marcĂŁ.

 

Verssatu +1? :)

Sa stii chiar daca am 300 de posturi stiu destule de Bmw si de opel sunt convins ca stiu mai multe decat tine.

Link to comment
Share on other sites

Sa stii chiar daca am 300 de posturi stiu destule de Bmw si de opel sunt convins ca stiu mai multe decat tine.

 

M-ai spart, ar trebui să facem un quiz show pe forum să vedem care ştie mai multe.

Te asigur că nu ştii destule, cel puţin eu am argumentat de ce să nu-si ia N42, tu doar ai aruncat o frază acolo.

 

Verssatu, mă întrebam daca sa-ţi dau un +, ai prins oarecum esenţa 18 ani+bmw= femei. Eu la vârsta lui conduceam fordul lui tata şi mă credeam şmecher.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Prima masina a fost un e46 325ci. Nu am luat nici un stalp/copac, dar trebuie sa recunosc ca am zgariat-o de vreo 2 ori din neatentie. Cu alte cuvinte, daca esti cretin, esti cretin si cu Lastun si cu Maserati.

Cumpara o masina ingrijita, nelovita si cu toate elementele de siguranta in regula: frane, directie samd. Daca situatia iti permite, ia un motor mai puternic, respecta masina si invata sa o stapanesti treptat si nu o sa ai nici un fel de probleme. Bafta! :thumbsup:

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei senzatii tari si masina cool la bani putini iati logan 1.6 16v oricum le face la toate capitoleledemaraj,viteza maxima pe obositele alea de 316-318 nfl vechi de 14-15 ani si sarite de 200.000 km.Nu lua un jaf doar pentru emblema BMW,astea cu motoare sub 160 cp nau nici o legatura cu adevaratele bmw-uri.Si fetele oricat de batute in cap ar fi tot stiu sa faca diferenta intre un BMW calumea si unu preistoric la pret de Logan,deci argumentu asta ca atrage fetele cade in cazu asta
  • Downvote 21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.