Jump to content

Monstruletu'


MuscleMike

Recommended Posts

sunetul iti ridica parul pe mana. nu stiu cum se aude in ea, nu am avut ocazia.. :)

diferenta mare de la SUV la coupe sport.. : )

 

Am avut ocazia sa merg ca pasager intr-un cl63amg, cu geamurile ridicate sunetul este la un nivel absolut decent, cu geamurile lasate (arata superb cu toate geamurile lasate) e alta poveste, nu mai ai nevoie de muzica. :)

Link to comment
Share on other sites

eram prin germania, pe niste coclauri, nu pe autostrada, ceva gen defileu/padure.. drum cu multe curbe. Am oprit sa fumez o tigare, sa trag si niste aer curat in piept, sa admir pesajul.. (valea Mosel-ei, undeva intre Cochem si Trier... drum pe care il recomand cu caldura, valea loirei e un kkt pe langa asta, e chiar neasteptat de nasoala..) si vine un cl63amg dinasta, o parlea omul ca era pustiu, si rezona si bine tare de la defileu.

 

Cand zic ca se ridica parul pe mana, e ca se auzea misto, nu neaparat de volum, desi se auzea destul de tare, poate si ca era liniste/pustiu... cel mai misto sunet auzit de mine live la o masina ..

Nu stiu daca avea tobele stock de la amg sau altceva aftermarket..

Oricum sa te bucuri de ea si la mai mare.. :)

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/4REkO3Gdo3j

O mica demonstratie a BMW-ului fata de Mercedes.

 

 

Ce treaba are asta cu topic-ul asta? tu peste tot, ridici bmw'u in slavi.. Inteleg, esti fan bmw, toti suntem, dar un AMG ramane un AMG.. Pana nu conduci unul, nu are rost sa vb aiurea :thumbsup: ..

Singurul amg care l-am condus a fost un C63 amg putin "gadilat", si asa senzatie misto, si sunet, nu am mai avut in nici o alta masina, si am condus destule.. Da, bmw este si va ramane preferatul multora dintre noi, dar nu as zice nu la un mercedes misto sau un audi..

 

@mike.. Sa o stapanesti sanatos, frumoasa racheta.. Am tot vazut masina prin ORadea cand era la DIPstar.. Vad ca si clip'ul este facut tot in Oradea.

Culoarea originala era negru? eu zic, ca negru arata cel mai bine, si cu jantele culoarea lor oem.. negru cu interiorul ala crem,superba!

ORicum, o masina de care nu prea poti sa te plictisesti, cand auzi sunetul motorului uiti de toate :thumbsup: .. ..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca AMG face un fel de muscle car in versiune europeana, cu ceva mai multa tehnologie, si e o reteta foarte misto, de multi ani pur si simplu nu concureaza cu M din nici un punct de vedere, e altceva, se adreseza altui public, celui care vrea un muscle car dar nu vrea un mustang, care e masina foartefunde condus dar cu plastice putin peste un logan si care incep sa zornaie toate si sa se faca praf, si care mai vrea si ceva tehnologie pe langa sunet si motor., gen o suspensie adaptiva, HUD, etc etc... desi au inceput si americanii in sfarsit sa mai puna si ei chestii de genul asta...

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca AMG face un fel de muscle car in versiune europeana, cu ceva mai multa tehnologie, si e o reteta foarte misto, de multi ani pur si simplu nu concureaza cu M din nici un punct de vedere, e altceva, se adreseza altui public, celui care vrea un muscle car dar nu vrea un mustang, care e masina foartefunde condus dar cu plastice putin peste un logan si care incep sa zornaie toate si sa se faca praf, si care mai vrea si ceva tehnologie pe langa sunet si motor., gen o suspensie adaptiva, HUD, etc etc... desi au inceput si americanii in sfarsit sa mai puna si ei chestii de genul asta...

 

ca tot pomenii de el, uitate la ultimele modele de challenger, te cam fac sa intorci capul dupa ele :rolleyes:

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

Bun...vad ca lumea e suparata ca le pica turbinele mici pe la 75k km si is suparati...bun...pe scurt, dupa cum stiti am avut unele baiuri cu X-ul (nici acum nu stiu EXACT care a fost baiul cu el, doar s-au schimbat piese ca intr0un LEGO)...am platit 15.300eur (pe langa facturile atasate aici am mai platit 2 catalizatoare (fara de care nu-mi acordau garantia, va rog sa retineti cuvantul garantie si ambele turbine) factura catre BMW Niederlasung...peste 2500eur cazarea/mancarea pt 3 sapt in total in Munchen pt 2 persoane, 600eur transportul cu platforma, inca 500eur drumul cu avionul a doua oara...etc etc...ma apropiu de 20.000eur cheltuieli cu X-ul din iulie pana acum (nu au vrut sa imi acorde TVA-ul inapoi si singurul beneficiu a fost 10% din factura)...buuuuuuun...am dat X-ul...ma suna domnul la care l-am dat, acum 4 zile: ca i s-a aprins eroarea cu Drivetrain si ce sa faca...am inghetat...dar mi-am adus aminte ca bagasem benzina de la lukoil la intoarcere in tara (am fost nevoit)si tot asa mi-a dat si mie...am facut plinul cu benzina 100OMV si a disparut eroarea...am ajuns la Cluj a doua zi si pe tester mi-a dat ceva eroare de Knocking detonation sensor...pe scurt de la benzina proasta...l-am sfatuit la randul meu pe domnul respectiv sa alimenteze doar cu benzina de la 98 in sus si sa vedem ce se intampla, a zis ok...dar ca sa fie impacat i-am reamintit garantia la BMW, am inchis si imediat am sunat la Munchen si am vb cu p0ersoana care se ocupase de mine pe tot parcursul reparatei in service, il intreb: Michael, am dat masina dar domnul la care am dat-o a "primit" eroarea clasica Drivetrain error, cum beneficiaza de garantie? Merge la oricare reprezentanta BMW in ROmania o verifica si daca se dovedeste ca una din partile componente schimbate e de vina se schimba gratuit, nu? ZIce sec: Nu...ca sa beneficieze de garantie trebuie sa vina cu masina la Munchen... Am zis ca glumeste si ca asa ceva e inadmisibil...daca stiam ca asa se pune problema o reparam la colt de strada...a zis ca 90% asa e dar isi suna seful si ma suna inapoi...au trecut 4 zile dar inca nu m-a sunat...m-a sunat in schimb domnul la care am dat X-ul si mi-a zis ca e ok, a fost de la benzina...am ezitat sa-i spun patania cu BMW Munchen si ma rog sa nu aibe vreo problema ca altfel va trebui sa urce masina pe platforma s-o duca la Munchen... INCREDIBIL!!!
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@quze ...m-au chemat sa.mi iau masina ca e gata si cand le.am spus sa faca testdrive hard cu ea sa nu cumva sa ma lase prin austria sau mai stiu eu unde, au zis ca e ok pt ca s.a mers cu peste 200km/h si a fost ok...am ajuns la ei, am platit si inainte sa urc pe autostrada in Munchen pe la 100-110kmh s-a aprins drivetrain error,... am plecat de la ei cu vopseaua stearsa de pe scaune...capacul de la spalator far dreapta lipsa, capac motor lipsa, sunetul in masina ne-existent (au dat vina pe modificarile facute dar odata ajuns la neo am vazut modulul tv care in mod normal avea culoarea alba cand l-a instalat adi acum, era plin de amprente negre si mazgalit, am ramas socat, mi-au desfacut masina sa vada cum s-au facut legaturile/instalat NBT /TV Hd si mi-au ars modulul tv, mi-au intrerupt fibra si asa am ramas fara sunet, aveam ulei de la cutia de viteze intre trimuri langa schimbator, compresorul de clima avea ambreiajul rupt, ventilatia in scaunul soferului nu functiona, ventilatie care daca puneam pe primul nivel imi facea probleme la spate dupa 10min de functionare...

 

Din pacate pt mine experienta bmw s.a terminat cu un gust amar...si nu pt ca am avut neplacerile mecanice...se poate intampla cu orice masina fie ea second hand sau noua...dar modul in care am fost tratat eu si masina mea intr-un service BMW in Germania este inadmisibil...daca vreodata voi mai avea BMW acesta o sa fie E39 sau E38...

 

P.S. Am primit o invitatie pt testdrive cu G11 750i in 21noiembrie in Cluj ca scuza pt neplacerile create in Germania...sa-si tina testdrive-ul pt ei...pe mine nu mai eu cu ce sa ma impresioneze, unde ma asteptam sa o faca au dezamagit intr-un mod grosolan...

Edited by MuscleMike
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.