Jump to content

Vreau sa imi pun un Valentine One...


Thebe

Recommended Posts

Am tot zis ca eu nu si nu vreau detector de radar. Dar am mai luat o amenda si m-am saturat! Vreau un Valentine One. L-am comandat (oarecum). Vreau si un modul de remote control (care se leaga cu un cablu UTP la "baza"). Cine vrea detalii, sa vada aici.

 

Vreau sa montez unitatea centrala ca in topicul asta, in spate, sub stopul al treilea din luneta.

 

Iar displayul il vreau integrat in oglinda, ca in topicul asta. Ma rog, nu chiar asa, ca ce vedeti acolo este displayul din unitatea centrala, eu aia nu as vrea sa o stric. Asta inseamna si ca... potentiometrul ala... nu va atirna din oglinda, ci va veni undeva linga comutatorul de lumini. Mai trebuie spus ca daca e conectata unitatea remote, pe displayul principal al detectorului nu se aprinde nimic (nu se vad ledurile din spate).

 

Isi da cineva cu parerea daca se merita? Daca se poate lua detectorul din tara (ca altfel vreau sa-l aduc din State)? Ma ajuta cineva cu corodarea oglinzii sa se vada prin ea displayul si ledurile detectorului? Sfaturi? Pro? Contra? Sasule, erai in lipsa de idei? :blink:

post-269-1172007760_thumb.jpg

post-269-1172008257_thumb.jpg

post-269-1172009568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Confirm ca e un aparat super. Am avut ocazia sa il folosesc si mi se pare ca da mai putine alarme false decat Bell Vector 945 (care e oricum foarte bun). Cel pe care l-am folosit eu a fost trimis din State. Nu cred ca se aduce in Romania pentru ca e foarte scump (dublu decat Vector cred). Misto remote-ul nu stiam ca au asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

revin cu informatii ptr a face ce cred eu ca vrei sa faci :

 

Gravura pe cale umeda se face prin atac chimic in solutie apoasa (baie continand apa). Foloseste o solutie partial diluata de acid florhidric (HF) tamponata cu florura de amoniu (NH4F). In mod normal la un astfel de tip de gravura ar trebui ca suprafata sa fie atacata dupa toate directiile. Ai grija ca va trebui sa dai jos oglinda de pe suportul de plastic sa o cureti un pic (o raschetezi) de stratul argintiu de pe spate.

Dupa operatiune, oglinda trebuie clatita din abundenta cu apa dedurizata si ionizata foarte rece.

Apa cu care faci clatirea trebuie supusa in permanenta masurarilor de rezistivitate, pentru a determina cantitatea de ioni contaminanti pentru oglinda. Cand rezistivitatea creste peste 16 MW.cm se poate opri clatirea (aceasta valoare este suficient de apropiata de rezistivitatea apei pure - 18 MW.cm). Iti recomand ptr clatire cateva bidoane de Cumpana sau La Fantana. :blink:

Pentru uscare trebuie sa folosesti o centrifuga si/sau suflare cu azot sau aer foarte uscat. Atentie limita de gravare este dificil de controlat. Apare astfel riscul supragravarii laterale sau verticale, in cazul cand selectivitatea este slaba.

Solutiile vor realiza viteze de atac mai mari sau mai mici, in functie de concentratiile relative ale diverselor elemente din compozitia lor. Sfarsitul procesului de gravare este detectat gratie fenomenului de hidrofobie : lichidul are tendinta de a parasi suprafata oglinzii in timp ce, in prezenta oxidului, toata suprafata era uniform udata. Acelasi procedeu permite verificarea uniformitatii grosimii straturilor si/sau a atacului.

 

Ca sa te gandesti cum faci rost de substante trebuie sa stiu exact compozitia oglinzii... Incearca sa afli exact din ce material este facuta si iti spun care sunt solutiile ce te pot ajuta.

Multa bafta.

Edited by Apple
Link to comment
Share on other sites

:blink: daca tii la estetica oglinzii tale si a zonelor care pot fi afectate daca-ti scapa un strop io zic sa nu...

197030[/snapback]

Acidul fluorhidric in concentratii mai mari de 40% ataca si sticla nu doar metalul cu care e suflata oglinda. Ai sanse mari sa o transformi in.. cristal :). Eu as alege alta varianta... Chiar una mecanica. Sau mai bine mergi la un sticlar/geamgiu sau cum se cheama nenea ala, si-l pui pe el sa-ti faca treaba.

Link to comment
Share on other sites

Acidul fluorhidric in concentratii mai mari de 40% ataca si sticla nu doar metalul cu care e suflata oglinda. Ai sanse mari sa o transformi in.. cristal :). Eu as alege alta varianta... Chiar una mecanica. Sau mai bine mergi la un sticlar/geamgiu sau cum se cheama nenea ala, si-l pui pe el sa-ti faca treaba.

197132[/snapback]

Nu se poate face ce vrea el pe cale mecanica... E prea multa munca si bataie de cap ... Si mecanic se poate sparge oglinda...

I-am explicat mai sus... sa-mi trimita eventual un pic de pulbere de pe spatele oglinzii plus un ciobulet de sticla :blink: o analizez sa vad ce anume compozitie e de atacat si ii spun ce trebuie...

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate face ce vrea el pe cale mecanica... E prea multa munca si bataie de cap ... Si mecanic se poate sparge oglinda...

I-am explicat mai sus... sa-mi trimita eventual un pic de pulbere de pe spatele oglinzii plus un ciobulet de sticla :) o analizez sa vad ce anume compozitie e de atacat si ii spun ce trebuie...

197133[/snapback]

 

Am vazut ca ai raspuns dupa ce am postat :).

Sper doar ca nu ai luat in nume personal apelativul "sticlar/geamgiu"... :blink:

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz! Tocmai asta am vrut sa evit prin postul de mai sus... Eu il trimiteam la geamgii nu la chimisti :blink:.

197149[/snapback]

Multumiri pentru cei ce mi-au raspuns. Inteleg (in mare) cum se face, dar nu m-as incumeta. E cineva la care ii dau in manutza oglinda, sablonul de unde vreau sa se vada prin... si imi face treaba? Evident, contra cost? Apple, te incumeti?

Link to comment
Share on other sites

Multumiri pentru cei ce mi-au raspuns. Inteleg (in mare) cum se face, dar nu m-as incumeta. E cineva la care ii dau in manutza oglinda, sablonul de unde vreau sa se vada prin... si imi face treaba? Evident, contra cost? Apple, te incumeti?

197228[/snapback]

Depinde... Problema care o am eu este legata de stratul respectiv ...

Adica daca e turnat uniform argintul de pe spate in mai mult de 4 straturi se cojeste rau... trebe sa ne uitam exact la oglinda... si asta inseamna sa o scoatem de pe plastic. Presupun ca e siliconata acolo nu e altceva deci n-ar fi o probl....

Nu mai stiu... esti din Bucuresti sau nu? Continuam pe PM daca e.

Link to comment
Share on other sites

mmm... ma gandesc si-ti spun... tu ce vrei de fapt? sa ai oglinda in continuare dar sa vezi prin ea displayul de la radar? sau vrei sa rezolvi problema doar pe o zona a oglinzii...?

196971[/snapback]

Vreau sa pun circuitul electronic din remote display in interiorul oglinzii, si prin oglinda vreau sa se vada doar partile lumioase din displayul ala (adica digitul din stinga, sagetile si citeva gauri pentru leduri).

 

ALta problema. Oglinda este heliomata. Cum functioneaza asta? Adica... stiu ca daca i se aplica un curent la "stratul de ceva" de pe spatele oglinzii (sau nu e pe spate? e un strat in sticla? ar fi super asa!) niste cristale se pilarizeaza si sticla devine mai inchisa. Acum... stratul ala e conductor metalic tot? Daca corodez "decupez" din el o bucata, ce se intimpla? Ar mai fi varianta sa fie in oglina, ca atunci daca o sa corodam cu grija de pe spate si nu atingem stratul ala heliomat am scapat. Cine stie?

Link to comment
Share on other sites

In timp ce imi string timpul liber sa ma uit ce-i cu oglinda si sa vedem cum facem, eventual, cu Apple corodatul, cine stie sa imi zica despre detectorul de radar ceva? Cine are experienta cu el? Ca tot ce am citit despre el e scris de niste americani. Dar cu radarele de la noi cum merge? "Borcanele" din masinile de politie cred ca le vede, dar cele fixe (nu ma refer la cele de pe DN1) ca parca avem si asa ceva.... desi putine. Cu alea cum se descurca? Orice fel de informatie sau comentariu pertinent e binevenit.

 

Ah, si e vorba de un Valentine One.

 

Specificatiile detectorului:

 

Operating Frequencies: 10.500 – 10.550 GHz (X band)

24.050 – 24.250 GHz (K band)

33.4 – 36.0 GHz (Ka band)

13.400 – 13.500 GHz (Ku band): not used in U.S.

820-950 nanometers (Laser)

Power Requirements: 11.0-16.0 Volts DC negative ground

225 mA typical standby, 425 mA maximum alarm condition

Dimensions and Weight: 4.5 in. L x 3.6 in. W x 1.0 in. H; 6.4 ounces

Temperature Range: -20°C to +70°C (-4°F to +158°F)

Link to comment
Share on other sites

Pentru E39 a existat un modul, Stealthone, ce afisa direct in bord sau pe ecranul de Navi.

 

"StealthOne displays the Valentine One® radar information on your car's Instrument Cluster LCD Display, MID/OBC (On Board Computer), or the Navigation Screen. The steering wheel buttons of your BMW can be used to control the muting and change the modes of the Valentine One® and to configure StealthOne settings. "

 

Din pacate l-au scos din productie. Dar se pare ca vor produce un alt modul compatibil E60.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca nu are sens sa il pui in oglinda. Cel mai frumos ar sta langa display-ul de la navi, sub cozoroc, cred ca intra la fix. Si oricum, nu imi dau seama unde ai putea instala unitatea centrala incat sa poata avea raza de actiune si sa poti si trage firul pana la afisaj. Pentru ca din nefericire, legatura dintre ele e cu cablu care va trebui sa il tragi cumva ascuns.

 

LE: am vazut acuma unde vrei sa pui unitatea centrala.

post-116-1173149990_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

mi-a venit detectorul acasa la mine, in sfirsit l-am avut in mina si m-am jucat putin. vede toate usile automate si toate barierele antifurt din magazine. ba la unele magazile unde-s mai multe, le vede pe toate. si eu care credeam ca stau intr-un oras mic si linistit...

 

insa... nu prea nimic altceva decit usi automate si bariere antifurt. sau nu am dat eu de politie deloc inca. alta intrebare. stie careva pe ce banda sint radarele politiei romane? ca eu vad toate usile si prostiile pe K. as putea sa opresc detectia pe banda asta, dar nu stiu daca risc sa "scap" vre-un radar. stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.