Jump to content

X3 - F25 2.0 d


oSerX

Recommended Posts

Salut,

 

Tocmai azi mi'am definitivat comanda pentru un viitor F25 2l diesel. Azi a fost ultima zi in care puteam sa modific comanda. Sunt extrem de nerabdator sa ajunga - masina se va produce parca in jurul datei de 20 si va ajunge in tara undeva in saptamana 2 din decembrie. Mi'a fost destul de greu sa ma decid asupra optiunilor pentru ca nu am avut cu cine sa ma sfatuiesc privind anumite optiuni :D

 

Motorul : 2l diesel/ 184cp - am facut 2 test-drive inainte de decizie - nu voiam sa arunc banii aiurea pe motorul de 3l ( aprox 7000eur in plus ) si alte taxe.

 

Masina este alba, stofa ribbon antracit - nu am mai luat piele pt ca nu prea ma impac cu ea la coupe si am de gand sa modific scaunele cu tapiterie mixta.

 

Echipamente Standard:

  • functia Start/Stop motor automata
  • Servotronic
  • anvelope run-flat
  • jante, prezoane antifurt
  • ornamente interioare aluminiu satinat
  • mod de functionare ce include ECO PRO
  • aer conditionat automat
  • dezactivare airbag pasager

Echipamente Optionale ( aici vine placerea :D ):

  • recuperarea energiei de franre
  • transmisie automata Steptronic
  • control dinamic al amortizoarelor ( Daca are cineva asa ceva si'mi poate spune daca a meritat alegerea ... ar fi super sa'mi linisteasca nerabdarea de a afla )
  • volan incalzit
  • performance control
  • camera de luat vederi pentru mersul inapoi si cu vedere de sus
  • geamuri fumurii spate
  • ornamente panou de instrumente in negru lucios
  • faruri adaptive
  • asistent faza lunga
  • navi Profesionala
  • sistem hands-free cu functie USB
  • internet
  • sistem sunet hi-fi professional
  • BMW Apps
  • Capitonaj plafon bmw individual antracit
  • info limita de viteza
  • volan multifunctional
  • volan sport imbracat in piele cu padele pentru schimbarea vitezelor ( mi'a placut mai mult asta in defavoarea M datorita ornamentului argintiu de pe volan )
  • actionarea automata a haionului
  • plasa de separare portbagaj
  • oglinda retrovizoare interioara cu functie automata anti-orbire
  • oglinzi retrovizoare exterioare cu functie anti-orbire
  • pachet compartiment de depozitare
  • scaune incalzite fata
  • xenon cu sistem de spalare a farurilor
  • senzori de ploaie si lumina
  • pilot automat cu functie de franare
  • pachet lumini
  • 6 ani garantie ( un cost suplimentar substantial dar .. e ca si o asigurare CASCO - dormi linistit :)
  • set complet de roti de iarna - jante originale bmw

Pretul configuratiei a fost 58200eur ( TVA inclus si garantie extinsa, fara rotile de iarna pe care le voi achita separat )

 

Discount-ul a atins exact tinta pe care mi'am dorit'o. Masina comandata la dealer-ul BMW Apan Braila, dupa o experiente neplacuta cu departamentul de vanzari MHS de la care luasem 2 masini, si la care am avut service complet la 3 masini noi noute. Personal pot sa va spun ca am plecat la dealer fara sa fiu macar decis sa cumpar vreo masina. Am deja 2 masini ( seria 1 - 118d/2007 si 320cdA/2008 - una trebuie sa plece din famlie :( ) si nu tineam neaparat as mai cumpar altceva. Dar dupa cateva ore de discutii, drive test m'am convins - nu mi'as cumpara niciodata noul seria 3 - nu'mi place deloc si chiar voiam xdrive - asa ca am luat configuratia de mai sus :)

 

Acum o astept cu nerabdare.... sunt o gramada de sisteme despre care nu stiu mai nimic si nimeni nu prea a stiut ce sa'mi zica ... dar astept si voi descoperi incet incet :)

 

Sunt foarte curios - daca ma puteti ajuta - cu informatii despre sistemul de control al amortizoarelor. E fiabil ? in modul comfort - citisem - ca ar fi mai confortabil decat suspensia standard - asa e ??

 

ne auzim :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

6ani/120000km - ceva gen 8800ron ( ceva de genul asta apare pe site-ul BMW ). In contract apare 1817eur TVA inclus. Dar am un discount din partea dealer-ului pe treaba asta.

 

exista si 6ani/200000km - 15500ron - dar nu cred ca o sa folosesc asa de mult masina asta/ nu o voi folosi ca masina de zi cu zi. In functie de cum evolueaza - o sa upgradez la 200000km.

 

LE: ca optiuni - cred ca are toata lista de optiuni in afara de pachetul M, scaune electrice si piele, trapa, functie TV.

- Scaunele sport nu'mi plac deloc - niciodata nu m'am impacat cu ele.

- Scaune electrice ... nu ma plimb cu scaunele mereu. Ar fi fost utile in cazul in care eu foloseam o cheie, sotia o cheie si s'ar fi reglat automat toate nebuniile in functie de cheie.

- piele - e greu de intretinut si am vb dinainte de achizitie sa modific scaunele in combinatia piele/stofa, sau piele/alcantara, sau sa vedem ce mi'or propune de la o firma care se ocupa de asa ceva la nivel EXTRA-profesionist - din ceea ce am vazut.

- trapa - am la seria 1 - relativ inutila mai ales ziua, vara. Si apoi cred ca e mai rigida caroseria fara - pe alte forumuri externe lumea se mai plangea de scartaieli in zona trapei pe viraje.

 

OK, mai sunt unele optiuni gen scaune incalzite spate - neinteresante. Parbriz cu comfort climatic a trebuit scos in momentul in care am ales optiunea speed limit info care citeste indicatoarele de limitare viteza.Transmisia sport - totusi e un 2l diesel pe 1.8tone. Sistemul de avertizare la parasirea benzii e foarte dureros in romania si la fiecare am cantarit destul de mult cand le'am selectat. Cand imi configurez o masina am o lista minima obligatorie de optiuni si apoi incep sa cantaresc. Imi propun o suma in care sa ma incadrez, suma de unde nu vreau sa variez foarte mult.

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Dar n-ai avut optiunea sa-ti alegi scaunele in combinatie stofa/alcantara?

P.S. La scaunele electrice sunt avantaje si dezavantaje: un avantaj ar fi ca ai foarte multe pozitii de reglat comparativ cu cele cu reglaj manual. (fostul e39 pe care l-am avut avea scaune electrice si m-am simtit foarte bine, erau extrem de confortabile tocmai prin multitudinea de reglaje pe care le aveau), ca dezavantaj mi se pare timpul prea lung care astepti sa reglezi scaunul intr-o anumita pozitie (la fel, comparativ cu scaunele manuale), si un alt dezavantaj, probabilitatea de a se defecta (motoras,parghii,sufe,etc) e mai mare, de exemplu aveam probleme cu scaunul din dreapta, mai precis cu spatarul care atunci cand vroiam sa-l dau pe spate, se stramba (cobora doar pe o parte).

Link to comment
Share on other sites

se putea alege o optiune piele + stofa doar pt scaunele sport. Apoi, ma costa sub jumatate din pretul de lista sa'mi fac tapiteria in piele, la o calitate excelenta. Ce mi'au vazut ochii ... nici in fabrica nu vezi asa ceva :)

 

LE: singura optiune pe care nu am gasit'o in lista de optionale si nu stiu cum o sa o rezolv ar fi WEBASTO....

 

LE2: aveti idee daca navigatia asta noua include optiunea de CONNECTED DRIVE ? sau necesita ceva suplimentar ?

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt masinuta, o sa fie grea asteptarea... :D

 

 

Dotata masinuta si cu Xdrive nu ai cum sa dai gres. Ma bucur sa vad ca esti inca activ. :frantics:

 

P.S. Sper ca te poate ajuta asta in legatura cu webasto-ul

 

Nu ma lasa sa dau link...iti trimit PM.

 

ConnectedDrive stiu ca vine standard cu navigatie Professional si Internet.

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa si dotata ( putin exagerata faza cu toata lista fara cateva......sunt multe de pus,dar probabil stii si tu asta ).Asteptarea este cea mai grea,dar merita cu siguranta.

 

Multam FRE - e cu atat mai urata asteptarea asta mai ales ca nu se face in Europa :(

 

este exagerat dar cam tot ce este cu adevarat util este pus pe ea ... as zice mai departe ca are cam toate optiunile pe care le-as putea dori - X3 e o masina destul de saraca in optiuni comparativ cu seria 3 :) ... unele sunt incluse in alte optiuni - de ex rabatarea electrica a oglinzilor mi se pare ca vine daca ai pachetul oglinzi electrocromate exterioare...

 

m'a intrebat cineva de ce nu'mi pun cd/dvd changer ... in seria 1 nu am nici un cd in masina, in coupe am cred ca 1 sau 2 cduri vechi de vreo 2 ani ... d'apoi sa mai umplu inca 6 :) acum cred ca o sa umplu HDD-ul :D

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Asa am gandit si eu,sa am tot ce mi-ar fi util,insa,din pacate bugetul nu mi-a permis si un HK,HUD,Trapa,etc. Din pacate nici F30 nu are oglinzi rabatabile electric fara pachetul de scaune electrice :console: cat despre cd changer apartine secolului XX :twitch:
Link to comment
Share on other sites

legat de HUD - am intrebat in toate directiile cat de util e, daca merita... acum cativa ani am vazut un seria 7 cu HUD - nu era nici color.. oricum in momentul de fata nu ii gasesc utilitatea. nu am putut vedea nici o masina cu HUD sa vad cu ochii mei ce si cum. Sincer mi s'a parut un pic exagerat sa dau aprox 1000eur pe o optiune cu ajutorul careia vad 3 informatii pe "parbriz" ...

 

Legat de trapa, cum am zis ... pt mine e inutila - vorba sotiei mele - prea multi bani pt o gaura inutila. Probabil ar fi aratat frumos pe masina ...

 

Legat de buget - am preferat si eu sa iau un x3 2.0d dotat decat un 3.0 mai chelutz... oricum nu as fi vrut sa ma intind la un x3 3.0d cu optiunile astea, pt ca ar fi fost ceva presiune financiara si Dzeu stie cum or creste astia impozitele, asigurarile, etc ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

am facut drive test cu un model 2.0d cu control electronic ala amortizoarelor. e foarte confortabila si silentioasa suspensia fata de x3-ul meu, pe modul confort. am fost si pe macadam cu el si are cursa cam mica la amortizoare dar e foarte confortabila suspensia, mult peste x5 de exemplu.

 

Hud era pe modelul testat si era un gadget interesant, era color, avea si indicatii din navigatie, nu stiu cat e de util. cand selectai sport la suspensie si cutie, tinuta de drum era mult mai sport, cutia schimba instantaneu cand dadeai " talpa". foarte tare masina. sa o folosesti sanatos cand vine.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

multam mult Cosmin ... stau si citesc si de HUD asta ... nu stiu ce sa fac ... nu ma incanta, nu ma da pe spate .. ma gandesc ca impreuna si cu speed limit info si navi poate afiseaza ceva informatii ... direct in fata ta ... pe navigatie aveai doar sageti, sau ceva de genul asta sau vedeai exact ca in bord ?

 

legat de suspensie ... m'ai linistit si m'ai facut si mai nerabdator :) ... cred ca o sa o folosesc mai mult pe confort ... poate in momentele de singuratate la volan si graba sa mut pe sport :D d'abia astept :)

Link to comment
Share on other sites

legat de HUD - am intrebat in toate directiile cat de util e, daca merita... acum cativa ani am vazut un seria 7 cu HUD - nu era nici color.. oricum in momentul de fata nu ii gasesc utilitatea. nu am putut vedea nici o masina cu HUD sa vad cu ochii mei ce si cum. Sincer mi s'a parut un pic exagerat sa dau aprox 1000eur pe o optiune cu ajutorul careia vad 3 informatii pe "parbriz" ...

 

Legat de trapa, cum am zis ... pt mine e inutila - vorba sotiei mele - prea multi bani pt o gaura inutila. Probabil ar fi aratat frumos pe masina ...

 

Legat de buget - am preferat si eu sa iau un x3 2.0d dotat decat un 3.0 mai chelutz... oricum nu as fi vrut sa ma intind la un x3 3.0d cu optiunile astea, pt ca ar fi fost ceva presiune financiara si Dzeu stie cum or creste astia impozitele, asigurarile, etc ...

oricat ar creste impozitul si asigurarea , daca iti permiti 50000 sa iei o masina noua , cred ca iti permiti si acele taxe aberante. sa nu ma intelegi gresit , nu te judec eu , alegerea ea a ta. Oricum ai dotari super , sper sa fie la intaltimea asteptarilor.

Link to comment
Share on other sites

oricat ar creste impozitul si asigurarea , daca iti permiti 50000 sa iei o masina noua , cred ca iti permiti si acele taxe aberante. sa nu ma intelegi gresit , nu te judec eu , alegerea ea a ta. Oricum ai dotari super , sper sa fie la intaltimea asteptarilor.

 

nu e vb de permis sau nu, dar Dzeu stie cum poate evolua totul ... pt mine, pt economia tarii, pt finantele clientilor, etc ... intotdeauna prefer sa fiu foarte prudent cu investitiile rapid depreciabile ca si o masina - si prefer diferentele de impozit, taxe, etc sa le bag in alte placeri ale mele ... stiu ca e un pic ciudat, dar am si o bariera psihica ( ciudata ) de a da pe taxe bani aiurea. in rest multam :D

 

 

@verssatu - :D -sper sa mearga cum trebuie tableta asta:)

Link to comment
Share on other sites

....control dinamic al amortizoarelor...

 

cand l-am luat pe al meu am intrebat dealerul daca e vreo smecherie cu amortizoarele astea ca nu aveau masina ca sa pot incerca, mi-a zis ca nu si ca arunc banii de pomana, un bou, am avut ocazia sa incerc pe urma si-si fa banii cu varf si indesat.

 

nu vad in lista de optionale pachetul de oglinzi, numai cu asta venea pe atuncea si functia de rabatare a oglinzilor exterioare, eu am suferit dupa ea, ca sa fiu sincer cand mi-am luat masina nevazand aceasta optiune am crezut ca e standard ...

 

in rest o masina foarte misto, sa te bucuri de ea

 

daca zici ca nu sari de 120k in 6 ani nu se merita extensia la 200k, dar acuma banuiesc ca o prinzi cu reducere la pachet, mai incolo cine stie, poate o si scot astia din optiuni, gandeste-te bine a nu strica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.