Jump to content

X3 - F25 2.0 d


oSerX

Recommended Posts

cand am spus cuiva ca am luat'o tot alba, mi'a spus ca alba isi iau doar cei cu lipsa de inspiratie :)

...

Cum spuneam pe un alt topic, mare e gradina lui Dumnezeu...

 

Ce importanta are cu ce optiuni, ca te intelege sau nu, ca ii place sau nu-i place culoarea, pielea sau orice altceva la masina?!?

Pana mea, noi romanii suntem cei mai mari artisti la a ne f grija de altul in loc sa ne vedem de treaba noastra... si pe deasupra, ne mai si apucam si-i stricam cheful omului si in cazul unora chiar ii ducem intr-o stare din aia de cacat cum ca sa-ti para rau de alegerile facute... Ca stii cum e, cand iti spun mai multi o tampenie, ajungi intr-o mai mica sau mai mare masura, sa crezi in ea... In fine...

 

Cum am zis si mai sus, ai ales cea mai buna masina pentru TINE, ca tu o folosesti si doar ce vrei tu conteaza. Tu trebuie sa te simti bine, nu eu, nu x, nu y sau z.

Ca sa nu mai spun ca mi se pare o lipsa de politete sa te apuci sa bagi strambe aiurea fara nicio baza logica...

 

 

Am schimbat si eu placutele de frana la X3. Am cu ea 50k km la bord si sunt la al doilea set. Asa ca, da-i talpa, apa, paie si bataie :))

Krebs, la F10, chiar si pe cea mai sport setare a suspensiei, tot relativ confortabila este. Inclusiv la M5. Asta nu inseamna ca nu e sport dar e mai moale decat erau inainte suspensiile la BMW.

La F25, pe sport, e mai tare suspensia ca la F10.

As zice ca suspensia (ajustabila) e unul dintre punctele forte ale masinii. Apoi vine cutia in 8 trepte care si aia e bestiala. Bine, si manuala e ok.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pe viraje, cu suspensia sport nu prea se inclina... pe confort parca iti da asa un pic de emotie :) mai ales ca nu stiam prea bine masina ... nu'mi dadeam seama cum poate reactiona pe carosabil ud ... am doar 600km cu ea :) . Am preferat sa fiu precaut si sa descopar totul incet - incet. Cand o sa fiu singur, dupa rodaj o sa ma joc un pic cu ea ... vreau sa simt acel Performance Control :)

 

cutia automata e ok .. nu prea simt cand schimba la drum lung ... prin oras o mai simt ... dar rar, mai ales cand accelerez un pic si apoi ridic piciorul brusc, caci ori s'a bagat cineva brusc in fata, ori a franat soferul din fata din senin ...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Domnule d-rive,nu am vrut sa stric cheful nimanui,nu am spus cu rautate nimic,insa am considerat ca masina la cum este configurata merita si o tapiterie de piele,din experienta ta vasta,te rog spune-mi cum ti s-a parut cand ai deschis portiera unui X5 si ai vazut ca are carpa pe scaune,sa nu mai zic de seria 7...... Din pacate am fost inteles gresit,insa nu este prima oara.

Revenind la X3,pe alb arata foarte bine,chiar si murdara :thumbsup: Iti doresc multi km fara griji :flowers:

Link to comment
Share on other sites

X5 E70 , am vazut cred ca unul cu textil,in rest toate aveau piele + ca nu am vazut nici un seria 7 fara piele pana acum,ce-i drept nici nu am cautat cu disperare unul cu "carpa pe interior", vorba lui FRE (sper ca nu-mi iei bani pe drepturile de autor ) :flowers:

 

Aici tine de gusturi FRE ,chiar daca nu arata sau nu da foarte bine,nu trebuie sa-ti palca tie. Cred ca-i problema omului ce a ales. Vorba aceea : "Pe banii mei fac ce vreau" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

X5 E70 , am vazut cred ca unul cu textil,in rest toate aveau piele + ca nu am vazut nici un seria 7 fara piele pana acum,ce-i drept nici nu am cautat cu disperare unul cu "carpa pe interior", vorba lui FRE (sper ca nu-mi iei bani pe drepturile de autor ) :flowers:

 

Aici tine de gusturi FRE ,chiar daca nu arata sau nu da foarte bine,nu trebuie sa-ti palca tie. Cred ca-i problema omului ce a ales. Vorba aceea : "Pe banii mei fac ce vreau" :rolleyes:

Asa este,ai dreptate,tine de gusturi,nu comentez acest aspect,chiar il respect :flowers: Astept(am) pozele si de la interior,poate imi schimb parerea !

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa pun pe picioare un super server acum si cand ajung in parcare fac poze

 

 

ne certam degeaba cu totii :) Intre timp mi'am activat office, sa retina ultima stare a butonului start stop, video in motion, wifi, etc etc la neo... Am mai multe optiuni decat ma gandeam

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Domnule d-rive,nu am vrut sa stric cheful nimanui,nu am spus cu rautate nimic,insa am considerat ca masina la cum este configurata merita si o tapiterie de piele,din experienta ta vasta...

De unde ai scos-o ca eu m-am adresat tie cu ceva? De ce te-ai simtit vizat?

Eu cand vreau sa spun cuiva ceva, o fac in mod direct si-l numesc, sa nu las loc de interpretari :D

 

Nu am sustinut niciodata ca as avea o experienta vasta. De unde stii cat de multa experienta am eu? :D

 

Cat despre floricele, nu le mai risipiti inutil, ele sunt rezervate toate unei anumite domnisoare de pe forum :p

  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Azi sm observat o chestie misto legata de lumini.

 

V'am zis acum cateva zile ca daca actuvez auto-high beam sau high beam assist, in momentul in care se activeaza faza lunga, farul din stanga este directionat cumva catre dreapta.

 

Azi am observat o alta treaba - daca activez proiectoarele, faza scurta se lasa mai jos si se lateste foarte mult, farul din stanga se muta "agresiv" spre stanga si rezulta o suprafata luminata foaaaarte lata.

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Misto masina s-o folosesti sanatos si tu si familia. :goodjob: Legat de ce-am mai citit pe aici am unele neclaritati. Pana la urma oglinzile se rabateaza sau nu electric ? Banuiec ca masina de test nu avea suspensia de pe a ta. E asa mare diferenta ??? Ai facut un test si cu motorizarea 30D de 258cp ? Se gasesc pe la reprezentante X3 cu 30D pt. un test ? Cutia automata e varianta simpla nu sport nu ? Cati km e rodajul ? Daca ai recodat-o la Neo nu ai probleme la garantie ? Scuze pt. atatea intrebari dar raspunzi si tu cand o sa poti :) Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Oglinzile se rabateaza la buton. Suspensia e confortabila pe modul comfort. Banuiesc ca 3.0d e criminala dar erau parca vreo 5-6k in plus. Cutia e normala si nu sport.

 

Acum masina sta in parcare la otopeni pana ne intoarcem :) sper sa ninga - am auzit ca au fost in tara 14grade azi...terror

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ce mai face masinuta ? Tot la Otopeni e "exilata" ?:) Nu stiu daca ai reusit inca sa-ti dai seama dar poti sa-mi spui cat e diferenta de consum intre cea declarata si cea reala ? Ma intresa cam cu cat e mai mare sa pot face o analogie cu motorul de 258cp de pe aceeasi caroserie. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Am luat'o... Suntem cu ea acum :)

Avem 2250-2300km cu ea... Consumul in oras cre ca e maricel...o sa fac teste saptamana viitoare cand ma intorc in buc.

La drum intins ... Pe.dn1 am mers cu cruise control activat anul trecut undeva in jurul 100km/h si consumul a fost pe la 5l/100km. La 130km/h pe autostrada tot pe cruise control cam 6.5-7l/100km . Viteza economica e pana in 110...

In oras cred ca ia peste 12 la mers mai infipt :) pana acum am consum mediu 8 sau 8.1. Nu cred ca e mult mai economic decat 3l...

Link to comment
Share on other sites

Teoretic,ar avea un consum mixt 5,6%,urban 6,1%,insa este o masina destul de grea,are 1800 kg.Cat despre diferenta cu motorul de 3 litri,aceasta este infima cand ne uitam la consum,respectiv mixt 6%,urban 6,8% avand o greutate de 1875 kg.Oricum o sa mai scada consumul dupa cateva mii de km,asa ca nu este chiar relevant in momentul de fata.Drumuri bune sai ai !
Link to comment
Share on other sites

Mda ... sunt un pic surprins de consum dar cred ca n-am luat in calcul coeficientul aerodinamic mai mare fata de o limuzina, greutatea mai mare si nu in ultimul rand tractiunea integrala. Cel mai mult ma surprinde diferenta de 2L intre consumul oficial si cel afisat. Ma asteptam undeva pe la 1L dar probabil o sa mai scada in timp. Ai putea sa-mi spui si ce ti-ai activat in plus la colegul Neo ? Poti sa-mi dai PM sa nu fie considerat reclama :) . Multumesc pentru raspunsuri si drumuri cat mai bune sai ai ca in ret sunt convins ca PLACEREA DE A CONDUCE e maxima :D .
Link to comment
Share on other sites

Sibiu-pitesti - mers normal fara exagerari , cu depasiri 5,6l/100km

Sibiu-bucuresti - de la pitesti mers 120-150 ... 6,8 ( deci a crescut ). Consumul instantaneu era peste 7-7.2 pe autostrada.

La drum sunt aproape sigur ca sub 6 nu iese. Faptul ca am scos 5,6 secdatoreaza faptului ca am fost destul de atent...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

facand o comparatie cu al meu 2.0d de 150 cp, manual, consum mediu pe Dn1 am intre 6.5-7l/100km, pe autostrada la 130 km/h mediu de 7,6l, in oras se duce in 9, darnu prea merg doar in oras. economic se merge cu 90-100 km/h. din experienta mea, consumul mai scade dupa cateva zeci de mii km. la inceput aveam in jur de 8-8.3 l mediu. conteaza si faptul ca dupa o perioada de utilizare exploatezi mai bine motorul/cutia, te inveti cu masina Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

De cand avem masina (2500km) am consum 8.0. Pe dn1, cosmin, la 100 am 5-5.5 pe cruise control. Oricum e o masina linistita. Se duce ok-iutz in demaraj dar e doar o masina linistita de familie.

Suspensia asta adaptiva nu inceteaza sa ma uimeasca.

Am dat seria 1 cu 9500eur unui prieten care e super incantat - mi'a zis ca a facut doar revizia si a schimbat o bieleta antiruliu. In rest e super super multumit de masina. La 155.000km chiar a fost ok.

Vreau sa dau si coupeul si sa ma pregatesc de o masina mai micuta de oras/zi cu zi. Ma gandesc fie la noul seria 1, fie noul seria 4 ca upgrade la coupe. Sunt in dubiu daca merita sa dau coupeul care e o masina fenomenala, consuma foarte putin si toate problemelemau fost rezolvate in garantie la mhs, si sa incep iar sa bag bani intr''o masina noua...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

va las pe voi sa va dati cu parerea ce s'a intamplat :)

 

si revenind la lucrurile cu adevarat importante.... ce bine e cu xdrive :)

 

LE: merge pe oriunde. pacat ca acum nu mai merge camera pe stanga ... mai greu cu parcatul cu spatele - dar folosesc doar camera din spate si putin curaj :) am comandat'o deja ... trebuie sa ajung si la casco luni - placere maxima - am la uniqa - sper sa fie ok relatia cu ei !

post-431-0-60118400-1390677945_thumb.jpg

post-431-0-24612700-1390677953_thumb.jpg

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.