Jump to content

Probleme dezaburire luneta


Recommended Posts

Salut,

Dupa cateva luni de absenta, revin cu urmatoarea problema:

Nu imi mai merge dezaburirea lunetei. Butonul sta aprins insa dezaburirea nu functioneaza. Am facut cateva cercetari:

- am verificat siguranta nr 68 si este ok.

- am verificat releul din protbagaj si este bun( cel din spatele capitonajului de pe partea dreapta ).

Problema pe care am depistat-o este ca relul desi este bun, nu merge pentru ca nu primeste comanda.

Acum intrebarea mea este, stie cineva de unde primeste comanda acel relu? Din modulul de clima ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Dupa cateva luni de absenta, revin cu urmatoarea problema:

Nu imi mai merge dezaburirea lunetei. Butonul sta aprins insa dezaburirea nu functioneaza. Am facut cateva cercetari:

- am verificat siguranta nr 68 si este ok.

- am verificat releul din protbagaj si este bun( cel din spatele capitonajului de pe partea dreapta ).

Problema pe care am depistat-o este ca relul desi este bun, nu merge pentru ca nu primeste comanda.

Acum intrebarea mea este, stie cineva de unde primeste comanda acel relu? Din modulul de clima ?

 

Multumesc.

 

ai masurat rezistenta ? poate este intrerupta continuitatea

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca am folie. Papucii de conectare a serpentinei nu i-am vazut. Nu stiu unde sunt.. probabil or fi in stalpi.

M-a ajutat putin si cineva care se pricepe la electrica si mi-a spus ca releul trebuie sa primeasca drept comanda o masa, si am facut un test: cu releul scos, am alimentat bobina cu un fir din locasul relului iar semnalul l-a dat cu un fir legat la masa, si atunci releul a functionat. ( a clicait).

 

O sa incerc sa masor rezistenta nechelinei respective insa nu stiu cum sa ajung la ea.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca am folie. Papucii de conectare a serpentinei nu i-am vazut. Nu stiu unde sunt.. probabil or fi in stalpi.

M-a ajutat putin si cineva care se pricepe la electrica si mi-a spus ca releul trebuie sa primeasca drept comanda o masa, si am facut un test: cu releul scos, am alimentat bobina cu un fir din locasul relului iar semnalul l-a dat cu un fir legat la masa, si atunci releul a functionat. ( a clicait).

 

O sa incerc sa masor rezistenta nechelinei respective insa nu stiu cum sa ajung la ea.

poti masura rezistenta direct pe papucii de pe releu....care duc la rezistenta si vezi daca e intrerupt sau nu circuitul!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceasta problema la un E46 doar ca atunci cand apas butonul de comanda pentru dezaburire se aprinde in bord martorul cu bateria. Am verificat: siguranta si este ok, releul este ok si cutiuta din stalpul dreapta spate este la fel ok. Concluzia mea este ca nu ajunge comanda la releu deoarece daca alimentez direct de la baterie releul atunci functioneaza. Cablul pe care releul ar trebui sa primeasca comanda este cel albastru insa nu stiu traseul pe unde vine din bord catre releul din portbagaj. Poate ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un electrician si concluzia lui a fost ca defectul ar fi in comanda de pe panoul de clima insa am incercat cu un panou de clima de la alta masina si acelasi lucru. Am citit intr-un forum ca dezaburirea lunetei primeste comanda si de la alternator si ca acolo ar putea fi defectul. Daca stie cineva un electrician in Pitesti va rog sa mi-l recomandati.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Electricianul la care am fost a reusit sa identifice problema mea legata de dezaburire si anume: cablajul de la alternator catre cutia cu relee din compartimentul motor ducea intr-un releu care nu era de acolo. Deocamdata am rezolvat problema printr-o improvitatie cum se vede in poza de aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/140959-identificare-releu/page__p__2074057__fromsearch__1#entry2074057.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.