Jump to content

Primul bavarez


Izmir

Recommended Posts

Salutare,

 

Numele meu e Teo si sunt proaspat posesor de bmw :)

Este vorba de un 318d din 2008 cu 85k Km ca si dotari este full fara navigatie.

Culoare alb si momentan jante pe 16.

Dupa o experienta de vre-o 5 ani cu japoneze am zis ca e timpul sa trec si pe ceva european. Sper sa nu fiu dezamagit de algerea facut dar pana acum toata lumea mi-a spus ca e de bine. Am inteles ca ar fi niste probleme cu distrubutia la modelul acesta mai exact la N47. Sper sa nu apara prea curand mai ales din cauza numarului putin de km.

 

Planuri pe viitor...

- jante pe 18 style 95

- momentan arcuri cu drop 60/40

- lip bara fata

 

Poze o sa vin si ele ceva mai incolo.

 

Am o rugaminte legat de jante.... o sa se potriveasca fara distantiere pe fata?

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit si sa o stapanesti sanatos.Legat de " full fara navigatie " din punctul meu de vedere ar fi bine daca ai putea edita,pare o expresie de samsar si nu cred ca este cazul :flowers: In rest numai de bine,asteptam poze :thumbsup:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sal,

 

felicitari, impartasim acelasi motor. :)

 

ca si sfat, iti trebuie musai resoftare daca pui jante de 17 sau 18. cel putin, pentru mine e suparatoare lipsa de putere cand trec la jantele de vara, deci voi face resoftare.

 

consumul , cu aproape un litru a crescut.

 

asteptam poze si detalii . la sfaturi suntem buni toti :)

 

ps : tot de la japoneze am trecut si eu, si vreau sa iti spun ca ai trecut in alta liga.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ai:

-scaune sport, electrice, cu memorie, incalzite, reglaj lombar si ventilatie

-bi-xenon + spalatoare

-PDC fata spate

-sistem audio logic 7

-volan M incalzit, cu comenzi+ pilot automat

-oglinzi electrocrom (si cea interioara si cele exterioare)

-servotronic

-pachet complet M (interior, exterior, suspensie inclusiv bari stabilizatoare, etc)

-bancheta rabatabila

-sac de sky

S102A REINFORCED BRAKES

-intrare AUX + USB

-trapa

-webasto

-alarma

-asistenta la urcare si la coborare

-dynamic drive

-senzor presiune roti

-carlig

-perdelute

-senzori ploaie + lumina

Etc...

 

 

Abia astept sa vad poze cu masina. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

resoftare pentru jante pe 17''?

 

daca pune pe spate 255 , da. eu asa am , si chiar simt diferenta la demaraj, mai ales pest 120 km/h. daca merge pe 225, atunci e ok.

 

si era vorba despre mine. poate el umbla mai mult in oras, sau poate merge linistit si nu-l va deranja.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

daca pune pe spate 255 , da. eu asa am , si chiar simt diferenta la demaraj, mai ales pest 120 km/h. daca merge pe 225, atunci e ok.

 

si era vorba despre mine. poate el umbla mai mult in oras, sau poate merge linistit si nu-l va deranja.

 

 

 

http://www.der206.de...fenrechner.html

 

calculeaza dif dintre 225 55 r16 si 255 35 r18 si vei gasi ca sunt la fel in diametru

 

vechiul d:

65.39 cm

noul d:63.57 cm

 

adica -2.9%

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

sunt rotile in diametru aproximativ la fel +/- 3.5% :thumbsup:

 

am inteles ideea, calculele pe hartie spun deasemenea o diferenta de demaraj 0-100 de vreo 0,2 sec, deci nesemnificativ. ( fata de 205/55/16 ).

dar in realitate, se simte parca mai tare diferenta asta. si mai ales pest 120 km/h.

 

dar cred ca deja suntem prea mult off topic.

 

succes proprietarului.

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea.

Jantele pe care le-am gasit sunt pe 18 si proprietarul spune ca sunt style 95. Pana acum am vazut numai pe 19, e prima pereche care o gasesc pe 18.

Referitor la full fara navigatie si 85k...expresiile de samsar...masina a fost achizitioana de noua de la bavaria otopeni, revizii facute numai acolo pana la 79k cu istoric la reprezentanta. Ca si dotari masina are faruri bi-xenon, interior piele , scaune incalzite cu memorie, pilot automat, senzori ploaie lumini parcare presiune cauciucuri, oglinzi electrice incalzite si rabatabile, auxiliar si usb, clima bi-zona, mai sunt ceva dotari dar nu mi le aduc aminte...poate exprimarea mea a fost de samsar dar din cate am observat la masinile de vanzare e o expresie foarte des intalnita.

Acum legat de masina. Din cauza problemei cu distributia e recomandat sa schimb distributia acum sau mai pot asteptat? Banuiec ca din toti expertii de aici cineva poate sa imi dea un raspuns concret.

Pozele o sa urmeze si ele la sfarsitul acestei saptamani sper cu jantele precizate mai sus pe ea.

Link to comment
Share on other sites

ba da ma lasi odata naibii ? vi tu cu niste numere copy-paste. eu conduc masina asta, am experimentat, si mi-am dat cu parerea. poate pentru el nu e important.

 

tu ce experienta ai cu 318 D N47 ?

 

Paleonte subscriu. Eu am jante vara de M Paket 17 si iarna tabla de 16. Si am 20d pe e82. E mare diferenta, iar consumul variaza cu 0.5-0.8 l/100 depinde de parcurs. E mare diferenta si de greutate intre ele. Sunt minim 10kg/buc. intre ele.

 

Salut la toata lumea.

Jantele pe care le-am gasit sunt pe 18 si proprietarul spune ca sunt style 95. Pana acum am vazut numai pe 19, e prima pereche care o gasesc pe 18.

Referitor la full fara navigatie si 85k...expresiile de samsar...masina a fost achizitioana de noua de la bavaria otopeni, revizii facute numai acolo pana la 79k cu istoric la reprezentanta. Ca si dotari masina are faruri bi-xenon, interior piele , scaune incalzite cu memorie, pilot automat, senzori ploaie lumini parcare presiune cauciucuri, oglinzi electrice incalzite si rabatabile, auxiliar si usb, clima bi-zona, mai sunt ceva dotari dar nu mi le aduc aminte...poate exprimarea mea a fost de samsar dar din cate am observat la masinile de vanzare e o expresie foarte des intalnita.

Acum legat de masina. Din cauza problemei cu distributia e recomandat sa schimb distributia acum sau mai pot asteptat? Banuiec ca din toti expertii de aici cineva poate sa imi dea un raspuns concret.

Pozele o sa urmeze si ele la sfarsitul acestei saptamani sper cu jantele precizate mai sus pe ea.

 

Sa o stapanesti cu placere, sa te bucuri de ea!

Du-te la un service sa o asculte cineva. Vezi ca sunt si pe aici service-uri. Nu intra in balamucul discutiei cu distributia aici, ca nu mai iesi din el :)

Link to comment
Share on other sites

nu dati banii pe prostii, luati dulciuri la copii. asta asa, despre distributie. daca ai km reali, atunci nu iti bate capul cu distributia. du-te la un mecanic priceput in aceasta problema, nu la nepriceputi, si daca nu ai sunet, nu-ti bate capul cu ea.

majoritatea nu au avut probleme cu ea. pe la 150 000 km, poti sa o schimbi daca vrei tu neaparat sa dormi mai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.