Jump to content

DriveTest Seria 1 - Ursa Mare


Romulus

Recommended Posts

Marile speranţe

 

În sfârşit la test seria 1. Un hatch adevărat, nu ca fostul 3 Compact, cu emblemă BMW şi tracţiune spate. Recunoscut pentru caracterul sporiv prin care domină sfera producătorilor premium, BMW nu putea să vină cu vreo barcă de asfalt. Mă aşteptam la un comportament impecabil. Iar tracţiunea spate ar fi trebuit să fie bomboana de pe tort. Nu-i rău. Virează bine şi nu se ĂŽnclină. Din păcate au cam sărit calul. Suspensia este mult prea rigidă şi, coroborat cu plafonul prea jos, am tot dat cu capul de plafon şi de mânerul de viraj pe piatră cubică. Aceeaşi suspensie rigidă nu permite trenului faţă să se agaţe suficient şi, forţată, maşina pleacă de faţă. Caracterul supravirator şi virarea din gaz sunt inexistente, deci nu am prea simţit plăcerea conducerii unei tracţiuni spate. Deşi maşina nu avea decât 1.200 de km, pneurile faţă erau tocite pe flancuri de cei care au mai testat-o, ĂŽn timp ce spatele era neatins, fapt ce confirma senzaţia că maşina pleacă mai curând de faţă. Iar aruncată, spatele pleacă prea repede. O să ziceţi ca Verlaat: ?Dacă nu pleacă de spate nu e bine, dacă pleacă, pleacă prea repede; nimic nu mă mulţumeşte!? Ce să fac? Ar fi trebuit să plece din gaz, faţa rămânând pe traiectorie, aşa pleacă tot când nu trebuie.

Spaţiul interior este bun ĂŽn faţă, cu rezerva ĂŽnălţimii, şi poziţia de condus e foarte bună. În spate, ĂŽnsă, e rău de tot. Nu vorbim de spaţiul mare din Astra sau Golf. Vorbim de un spaţiu foarte mic. Cât despre acces şi eu şi Ioviţu şi o colegă de la Adevărul am dat cu capul de rama plafonului.

Design-ul e Bangle şi din lateral pare o copie slabă a lui Alfa 147. Cred că am zis destul.

Ca şi ĂŽn romanul cu acelaşi titlu al lui Charles Dickens, de ?Marile speranţe? s-a ales praful. Sigur ĂŽşi va găsi cumpărători dornici de un BMW şi o tracţiune spate pe la 20.000 CIP. Vor veni de la Alfa de la A3 şi, mai sigur, nici unul din ei nu v-a fi fost posesor de BMW. Şi asta salvează oarecum lucrurile pentru că nu există riscul să-şi fure propria clientelă. Un nou 3 Compact cu patru uşi, poate nu ar fi avut un succes mult mai mare, dar era o maşină mai bună.

 

Ursa Mare

 

notă a autorului acestui mesaj: Ursa Mare, este unul dintre cei mai ĂŽndrăgiţi (dar probabil şi urâţi de către unii - spun eu) jurnalişti ai presei auto romanesti. Eu il stiu din revista MotorXtreme, unde ii citeam fiecare articol cu sufletul la gura... Are un umor si un stil inconfundabil. Si stie despre ce vorbeste intotdeauna. Si e la subiect. Si... Si nu in ultimul rand este un fan BMW, sau asa pare din articolele sale. Acum pate fi "intalnit" la Radio Bucuresti (98,3 FM), in emisiunea lui Iulian Senos "Total Auto", duminica la ora 9am (nu il intrebati ce greu ii vine). Si sambata pe Antena 1 la Roata de Rezerva. Ii multumesc pe aceasta cale pentru acest mini articol si ĂŽi doresc să ajungă mult mai popular decât este acum şi sa-şi păstreze stilul care l-a consacrat! De asemenea imi exprim părerea de rău că nu mai apare şi ĂŽn presa scrisă.

Link to comment
Share on other sites

Cum va place drivetestul lui Ursa Mare? Nu pare foarte incurajator, dar credeti-ma, trebuie tinut cont de parerea lui... Este foarte taios si nu iarta, dar asta este farmecul Ursa Mare...

 

Iar noi trebuie sa incercam sa vedem si partile rele, in caz ca sunt, mai repede decat cei care nu stiu ce reprezinta cu adevarat BMW...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca v-a placut mult articolul, altfel nu erau asa de multe mesaje vehemente impotriva lui, nu?

 

:blink:

 

Daca nu v-a placut, aici e locul unde sa va spuneti parerea despre articol si Ursa Mare. Nu se supara pentru critici, ba chiar (sper eu) le incurajeaza...

 

Daca s-a bagat in gura leilor aici pe BMWClub.ro...

 

Va rog... Pareri? Pietre? Bolovani?

Link to comment
Share on other sites

Ca aspirant la un serie 1 peste citiva anisori, nu pot sa zic ca m-a incintat review-ul lui U.M., dar pina la urma e mai bine cineva s-o spuna pe sleau, nu?

 

Pe de alta parte, o fraza ca aceasta: "Caracterul supravirator şi virarea din gaz sunt inexistente, deci nu am prea simţit plăcerea conducerii unei tracţiuni spate" arata nivelul de asteptare si check-point-urile unui om experimentat.

 

Probabil pentru mine masina ar fi OK, cu atit mai mult cu cit am prins gustul puntii motrice spate pe o Lada 1500.

Link to comment
Share on other sites

Flex bine ai venit sigur ca multi asteapata o serie 1 SH si eu banuiesc ca va fii ieftina.Dar parerea mea e ca simti dracia de tractiune pe spate ca in orice BMW totul e BMW dar desigur cand ai o serie 5 sau 7 cu 200-300 CP e altceva.

Ma bucura ca in afara de mine mai testeaza unii sau alti si poate,poate o sa ne unim si o sa discutam parerile m-ar bucura.Dar sa nu uit noi de aici facem totul gratis si de buna voie cat altii castiga ceva bani cu articolele lor mai bune sau mai rele,mai mult sau mai putin.Dar ce s-ar face industria fara critici?Si zic eu din pacate sau din fericire pentru unu sau altu masinle au f f multa electronica si nu te mai lasa in voie sa simti asa tractiunea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.