Jump to content

MGS 320d E90


mgs

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

In cele din urma, am decis sa-mi prezint si eu masina, chiar daca au trecut cateva saptamani bune de la momentul achizitiei :frantics:

Dupa lungi cautari, multe dezamagiri, samsari si totul felul de oameni si desi initial cautam un E46 320d,cu putina rabdare si multa munca am reusit sa achizitionez modelul urmator.

Este vorba de masina la care visam de mult timp, un frumos seria 3 E90, cu motorul diesel de 163 de caluti, manual.

 

In mare, lista de dotari contine:

 

- filtru de particule

- volan de piele cu comenzi

- sistem de alarma

- oglinda retrovizoare heliomata

- cotiera fata -spate

- cotiera refrigerata

- senzori ploaie, lumini, presiune pneuri

- dublu climatronic

- trapa electrica

- faruri cu xenon si spalator

- faza lunga automata

- senzori parcare fata-spate

- pilot automat

- scaune incalzite

- sistem navigatie profesional

 

Imediat dupa achizite a urmat o revizie (ulei si filtre), desi trecusera undeva sub 10.000 de km de la ultima. Masina a venit cu minunatul set de jante style 154, insa de aproximativ 2 saptamani ruleaza cu incaltari mai mari, mai precis style 158, achizitionate de la un coleg de pe forum. Din pacate iarna se apropie si trebuie sa revenim la bocancii pe 16" cu cauciucuri de iarna.

 

Mai jos gasiti cateva poze. Astept opinii,pareri si sugestii :)

post-60251-0-46965300-1383645799_thumb.jpg

post-60251-0-43943300-1383645809_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumusica. Baga poze si cu interiorul.

Interiorul este simplu, cel standard. Mi-ar fi placut sa aiba scaune sport si pachet M interior :). Am gasit si cateva poze prin telefon :).

 

Interesanta culoarea ! Cum se numeste ?

 

Din cate am inteles - Tahiti Green.

post-60251-0-57655700-1383651819_thumb.jpg

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine, sa o stapanesti sanatos :)

 

Cati km are si din ce an?

 

Jantele astea pe 17" mi se pare ca dau foarte bine pe masina.

 

La exterior nu as face mare lucru, in afara poate de niste tips-uri duble cromate, OEM look.

 

La interior insa, ai avea mult de munca, daca vrei sa faci ceva imbunatatiri (nu ca acum ar arata rau :) )

 

- volan sport sau de M, modelul cu airbag rotund - asta nu-mi place deloc si e prea subtire

- schimbator M short cu piele perforata + maner frana de mana cu piele perforata - schimba complet look-ul

- presuri de mocheta - chestie de gust, insa eu nu suport astea de cauciuc vara :p

- daca gasesti un set de scaune sport, go for it...sunt senzationale

 

Bafta cu eventualele modificari si sa aveti grija unul de altul ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos! Masina este din 2007 si are putin peste 80.000 de km.

Si mie imi place cum pica jantele pe masina, desi initial cautam modelul pe 18" de pachet M ( style 193? )

 

 

 

Ma tot gandesc la un pachet M de 335d la exterior, dar daca incep cu investitii in masina mi-e ca nu o sa ma mai opresc :)). Pentru moment vreau sa schimb grila fata cu una neagra si sa fac ceva in privinta esapamentului final, arata foarte urat, dar nu stiu nici o solutie care sa arate OEM, ca la 330d de exemplu. Daca nu ma insel, trebuie taiat si resudat tipsul sau se gaseste ceva mai usor de montat si sa pastreze stilul OEM?

 

La interior mi-ar fi placut interior sport (stofa, piele sau alcantara, mi-e indifierent), volan + schimbator + frana de mana + pedale + footrest M. Poate pe viitor :)

 

Pentru iarna am covorase de cauciuc, iar la primavara voi cumpara de textil avand aceeasi culoare ca si mocheta.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, referitor la "impopotonari" eu zic sa o lasi asa cum a proiectat-o fabrica, nu are rost investitia, modelele BMW au design sportiv inclusiv in varianta standard.

 

 

Frumoasa masina, imi place culoarea asta "palie" , sa te bucuri de ea fara incidente.

 

 

Multumesc si multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, referitor la "impopotonari" eu zic sa o lasi asa cum a proiectat-o fabrica, nu are rost investitia, modelele BMW au design sportiv inclusiv in varianta standard.

 

eu cred ca un pachet m schimba total un e90

 

si pentru proprietar, sa te poarte multi km fara incidente

Edited by B69YMC
Link to comment
Share on other sites

Grila fata nu cred ca merita schimbata, poti imbraca in autocolant sau poti vopsi partea cromata si o sa arate super...mai sunt colegi care au facut asta.

 

Referitor la tips-uri, merge taiata terminatia asta urata si montat un tips original, gen ca la 330d. Sunt cateva firme prin Bucuresti care fac asta chiar bine.

 

Eu nu m-as arunca la pachet M exterior si alte briz briz-uri. Mai degraba faci ceva pe la interior, ca o sa te bucuri de modificari in fiecare clipa cand o conduci si o sa le simti efectiv (gen volan sport, scaune sport, upgrade sunet pentru ca din ce vad ai standard, etc).

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca un pachet m schimba total un e90

 

si pentru proprietar, sa te poarte multi km fara incidente

 

Multumesc.

 

Referitor la tips-uri, merge taiata terminatia asta urata si montat un tips original, gen ca la 330d. Sunt cateva firme prin Bucuresti care fac asta chiar bine.

 

Eu nu m-as arunca la pachet M exterior si alte briz briz-uri. Mai degraba faci ceva pe la interior, ca o sa te bucuri de modificari in fiecare clipa cand o conduci si o sa le simti efectiv (gen volan sport, scaune sport, upgrade sunet pentru ca din ce vad ai standard, etc).

Da, in afara de celelalte modificari care pot spune ca tin strict de estetic (pachet M interior-exterior,scaune sport, stopuri blacklines, etc.), sistemul de sunet e singurul lucru care ma dezamageste cu adevarat la masina. Cu siguranta o sa fie un upgrade pe viitor. Am avut ocazia sa aud un sistem individual chiar pe un E90 (al colegului Inside) si am ramas mut :).

 

 

eu am colantat narile si sunt foarte multumit de rezultat, am muncit putin dar a meritat.

Chiar ma gandeam cum arata modificarea aceasta pe o culoare asemanatoare cu a mea si din ce vad pot spune ca imi place. Poti sa imi oferi mai multe detalii? Ai colantat doar partea cromata sau toata grila?

 

sal,

 

ai luat-o de la un coleg de forum ? ca parca tin minte ca era una la vanzare exact culoarea asta si cu km putini.

 

s-o stapanesti sanatos. daca km sunt reali, este o treaba extraordinara !

 

Da, initial vazusem anuntul doar pe autovit, apoi si aici. Din toate verificarile de pana acum (istoric, tester, chei, inspectie vizuala a unor piese) km par a fi cei din bord. Oricum, important e sa mearga bine, am vazut si masini rulate foarte mult care se tin foarte bine, dar si masini cu km putini hodorogite.

Link to comment
Share on other sites

eu am colantat narile si sunt foarte multumit de rezultat, am muncit putin dar a meritat.

am colantat doar partea cromata, dar fara un pistol cu aer cald nu faci nimic. In colturi unde trebuie indoit autocolantul nu poti sa-l aplici fara sa fie incalzit... Nu e foarte greu dar necesita rabdare, pentru mine a fost pentru prima data cand am colantat ceva.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos..

in prima poza, se vede tips-ul de la toba, sincer pare cam negru, sau poate era murdar.. Dar la cum arata, parca n-ai avea DPF..

 

Imi place, interesanta culoarea..

Acum observ si eu ca se vede foarte ciudat in poze. In realitate e doar murdar si ruginit. O sa incerc sa spal bine, sa frec apoi cu smirghel si dupa sa vad daca se innegreste.

 

 

Sa ai noroc de masina:) sincer,mie culoarea nu-mi place absolut deloc,parca nu-i bmw...

Mersi! Nici eu nu pot sa spun ca ma omor dupa culoarea de baza, adica nuanta asta de verde. In schimb imi place foarte mult cum arata in bataia soarelui, cu tente de albastru si violet. Din pacate nu reusesc sa fac o poza relevanta cu telefonul :). Promit pentru viitor cateva poze facute de un fotograf :). Sau macar cu un aparat semi-profesional.

 

 

Interesanta culoarea ! Cum se numeste ?

Am verificat pe stickerul de vopsea de sub capota scrie cam asa:

 

BMW Individual

TAHITIGRUEN METALLIC

A78/6

FUELLER SCHWARZ

Link to comment
Share on other sites

Multumesc la fel!

 

 

Legat de sistemul audio, stie cineva exact care este diferenta intre sistemul audio standard si cel HiFi?

Din cunostiintele mele:

-sistemul standard este compus din 4 midrange + 2 subs; 4 x 15w (sau 4 x 25w?). Subs fara aplificare, cu semnal direct din boxele fata (penibil);

-sistem HiFI: 4 midrange + 4 tweetere + 2 subs. Aplificator cu 6 ch, 4 x 25W (midrange) + 2 x 40W (subs).

Difuzoarele sunt diferite? Sau sunt aceleasi rahaturi amplificate? Sunt curios sa aude sistemul HiFi live, sau daca a facut cineva comparatie intre cele 2 si ma poate ajuta cu o parere.

 

Am inteles ca pe seria 1 si pe seria 3 este acelasi sistem, iar pe seria 5 este diferit. Am ocazia sa cumpar un sistem HiFi luat de pe un seria 5 (E60) la un pret bun, insa nu stiu daca se potriveste :).

Link to comment
Share on other sites

Multumesc la fel!

 

 

Legat de sistemul audio, stie cineva exact care este diferenta intre sistemul audio standard si cel HiFi?

Din cunostiintele mele:

-sistemul standard este compus din 4 midrange + 2 subs; 4 x 15w (sau 4 x 25w?). Subs fara aplificare, cu semnal direct din boxele fata (penibil);

-sistem HiFI: 4 midrange + 4 tweetere + 2 subs. Aplificator cu 6 ch, 4 x 25W (midrange) + 2 x 40W (subs).

Difuzoarele sunt diferite? Sau sunt aceleasi rahaturi amplificate? Sunt curios sa aude sistemul HiFi live, sau daca a facut cineva comparatie intre cele 2 si ma poate ajuta cu o parere.

 

Am inteles ca pe seria 1 si pe seria 3 este acelasi sistem, iar pe seria 5 este diferit. Am ocazia sa cumpar un sistem HiFi luat de pe un seria 5 (E60) la un pret bun, insa nu stiu daca se potriveste :).

 

 

Difuzoarele din sistemul Hi-Fi sunt pe 2 Ohmi, pentru tweeterele din fata iti trebuiesc alte rame, se potriveste si sistemul dupa e60.

Edited by bitza_wss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.