Jump to content

Vand BMW 525 i


nelufurdui

Recommended Posts

Vand BMW E60 525i

Detin talonul masinii si copie dupa cartea de identitate.

Mai multe detalii la telefon.

Caracteristici:

Model 525i, 192 CP (141 kw)

An fabricatie 2004

Tara de provenienta: Germania

Inmatriculata in Romania in septembrie 2007

Culoare: albastru

Km la bord: 210.000 (reali, se pot verifica in reprezentanta)

ITP valabil pana in 20.09.2015

Carte service

Piele, scaune sport incalzite, volan sport, navigatie profesionala (mare), telefon de masina, trapa, suporti pahare.

Stare foarte buna de functionare.

Pret: 7.300 euro

Contact: Nelu Furdui - 0722.230.205

Edited by nelufurdui
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Mai multe detalii la telefon"???

 

Unde te crezi aici? Ce combinatie e asta? Pune toate detaliile masinii in anunt. Daca e ceva necurat, mai bine incearca site-urile de specialitate unde se pot da tepe mai usor...aici nu prea tin ;)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Mai multe detalii la telefon"???

 

Unde te crezi aici? Ce combinatie e asta? Pune toate detaliile masinii in anunt. Daca e ceva necurat, mai bine incearca site-urile de specialitate unde se pot da tepe mai usor...aici nu prea tin ;)

 

Cei care sunt interesati de masina ma pot contacta si le pot da detaliile necesare.

Aveti numele meu si nr de telefon.

Nu o sa raspund la afirmatii in genul celor de mai sus.

  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Povestea pe scurt:

- in august 2009 am perluat contractul de leasing inceput in septembrie 2007, de la o firma din Deva. S-a facut cedare de contract semnat intre mine, firma din Deva si firma de leasing

- am mai avut de platit 13 rate la leasing, adica pana in august 2010, cand am descoperit ca firma de leasing a cesionat creanta catre o banca iar cartea de identitate a fost depusa gaj. Firma din Deva din neglijenta zic ei, nu mi-au aratat hartia primita de la banca prin care s-a concesionat creanta. Daca stiam acest lucru era clar ca contractul trebuia semnat intre mine, firma din Deva si banca (sau macar acordul bancii.

In 2010 am dat in judecata firma de leasing si banca iar rezultatul a fost ca au obligat firma de leasing sa imi predea actele masini. Aceasta a emis factura de valoare reziduala, care era zero lei si au intocmit fisa de transfer. Instanta nu a obligat banca sa imi predea cartea de identitate. Prin urmare nu am putut sa trec masina pe mine.

In 2012 am facut plancere penala pentru inselaciune impotriva administratorului firmei din Deva si dosarul inca este la politie.

Detin copie dupa cartea de identitate care este vizata de catre leazing cu "conform cu originalul"

Firma de leasingare multe datorii la banca etc si i-a fost ceruta insolventa, acum este in faliment. masina nu se mai afla in contabilitatea firmei de leasing deci prin urmare nu a fost adusa la masa credala.

Eu detin o hotarare judecatoreasca prin care se certifica ca am achitat integral masina.

Deci pana la clarificarea situatiei masina nu poate fi transferata la alt proprietar. Se poate circula cu ea cu talonul in care apare firma de leasing sau se poate dezmembra.

Aveti voi alte solutii.

Multumesc.

O zi buna.

-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pana nu rezolvi problemele cu actele nu cred ca ai sa o vinzi, trebuie sa fii inconstient sa dai bani pentru o copie xerox cu celebrul "conform cu originalul". Asta se practica la posta romana fara suparare sau pe la banci care pun "conform cu originalul" pe ce le taie capul.

 

Pretul e chiar bun pentru un 5, daca e in mintile lui, dar pana nu ai actele cam greu sa o dai.

Link to comment
Share on other sites

Te anunt cand ma hotarasc sa o dezmembrez. A fost reimbracat in piele in mai 2013.

Taxa a fost platita.

Care este valoarea la dezmembrari?

Pareri?

 

In fine, nu e vorba neaparat de dezmembrat ca eu iti dau altul la schimb si diferenta, il pui si gata si fiecare si-a facut treaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu o dezmembra ca e pacat, la 7000E poti sa o dai lejer, problema ar fi taxa de inmatriculare care ar sari de 2000E (cred) necesara la viitoarea inmatriculare a masinii de catre viitorul proprietar. Eu zic ca 6000E ar rezolva si aceasta problema, ca dotari/aspect masina e peste medie, iar situatia ei legala nu e chiar atat de cacanie.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o dezmembra ca e pacat, la 7000E poti sa o dai lejer, problema ar fi taxa de inmatriculare care ar sari de 2000E (cred) necesara la viitoarea inmatriculare a masinii de catre viitorul proprietar. Eu zic ca 6000E ar rezolva si aceasta problema, ca dotari/aspect masina e peste medie, iar situatia ei legala nu e chiar atat de cacanie.

Multumesc de sfat, taxa a fost platita in 2007 cand a fost inmatriculata pe firma de leasing.

Nu inteleg faza cu urmatoarea inmatriculare, te rog sa imi explici daca poti.

ms.

Link to comment
Share on other sites

Daca a fost platita in 2007 si nu a fost recuperata e foarte bine. Daca a fost recuperata, viitorul proprietar va fi nevoit sa plateasca timbrul de mediu. In situatie in care transferul de proprietate nu se poate realiza, e cam greu sa primesti banii pe baza unui contract la notar sau mai stiu eu ce..99% din cumparatori vor ca in cel mai scurt timp sa poata trece masina pe numele lor. Impozitul a fost platit, poti scoate certificat fiscal? Eu personal as da 6000E fara probleme pe masina, daca iti e ok suma ne intalnim si vorbim.
Link to comment
Share on other sites

teoretic r trebui sa fie platita taxa . Oricum e o poveste prea ciudata pt un cumparator de buna credinta , motorizare f slaba pt E60. Poate doar un pret atractiv sa faca pe cineva sa bage banii in ea . Succes

pai e 2,5 M54 ,motorul e bun zic eu,consum vs perfomante vs taxe care nu le mai gasesti pe alt motor pe benzina de pe E60.(3 litri-ul are taxe mari)

 

@RZV-pe naiba,se gaseste vreun samsar ceva sa o ia in 5000 face acte si merge pe talon si carte,pana se rezolva,mai ales ca nu plateste impozit.

Edited by alex230ro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca masina ar avea cartea nu ar fi problema, dar daca nu ai nici cartea nu stiu cati se baga, chiar si samsari tigani etc. Una e sa nu iei masina pe numele tau, alta este sa nu ai cartea masinii.

 

Eu nu inteleg de ce intrebati despre fiscal, taxa de mediu, atata timp cat masina asta oricum nu se poate trece pe numele celui care o va lua daca nu exista carte. Fiscalul trebuie scos de pe firma respectiva nu sa il scoata nelu.

 

O solutie rromaneasca ar fi sa se creeze o factura falsa, fiscal fals si masina sa ajunga pe persoana fizica, si apoi sa existe vreo posibilitate sa dai cartea pierduta (ceva de genul, am cumparat azi masina si maine am pierdut cartea pana sa o trec pe numele meu) Dar nu stiu cati se risca la asa ceva.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Va rog sa imi spuneti cum pot sa raspund la PM, deoarece cand incerc sa raspund imi apare:

An Error Occurred

 

Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information.

 

Sorry, to send a private message you must have 1 posts.

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, to send a private message you must have 1 posts.

 

Scrie ceva pe un topic, in afara de cele de la Mica publicitate. Poti scrie in rubrica seria 5..orice :)

 

Nu e ok cel in care ai scris, ti-am zis..mica publicitate nu se contorizeaza :)

 

P.s. De unde esti?

Link to comment
Share on other sites

Sorry, to send a private message you must have 1 posts.

 

Scrie ceva pe un topic, in afara de cele de la Mica publicitate. Poti scrie in rubrica seria 5..orice :)

 

Nu e ok cel in care ai scris, ti-am zis..mica publicitate nu se contorizeaza :)

 

P.s. De unde esti?

 

Sunt din Deva, jud Hunedoara.

Am inteles.

Ms.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.