Jump to content

Reconditionare injectoare 520d E60


alex5aru

Recommended Posts

Buna dimineata. Dupa lungi cautari pe forum, m-am hotarat sa deschid un topic. Am o problema cu masina, in turatii joase, ex. 1300 rpm, daca sunt cu viteza 3-a si accelerez, simt o intrerupere, daca apas pedala la maxim, merge ok, dar daca merg normal, intrerupe in turatii pana in 2000 rpm. Am pus masina pe tester, nu da nicio eroare. Am curatat EGR-ul. Am pus iar tester pe masina, pe loc, 2 injectoare aveau valoare de +1 si -1, iar celelalte doua, 0,3 si 0,4. Am facut testul si in mers si atunci cand este in turatie mica, cand imi intrerupe, injectorul 2 se duce la valoare un pic peste 3. Eu sunt din targu jiu, nu am OMV, asa ca am mai bagat si un pic de motorina proasta. Dar dupa incidentul asta, ultimele 3 plinuri au fost facute doar din OMV cu maxx motion diesel.

 

Acum, eu vreau sa fac o reconditionare de injectoare, dar nu stiu unde, nu stiu cum ar fi cel mai simplu, sa merg eu cu masina la un service sau sa trimit injectoarele. Nu am facut niciodata reconditionare la injectoare si nici nu stiu un service ok. Am gasit pe net in craiova, Emiliano service. Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie de service in zona mea cat de cat... Am sunat si la expert diesel in bucuresti, numar dat de cei de la bosch, dar mi-au zis ca daca merg cu masina acolo este 100 ron / ora manopera pt. scoaterea injectoarelor si ca uneori ies fff greu. Mi s-ar parea absurd sa dau 5-600 ron doar la manopera.

Link to comment
Share on other sites

La ce fel de motorina te referi cand spui "proasta"? N-o fi OMV la tine in oras dar macar Petrom sau Mol sau Rompetrol este sigur! Mie imi suna mai bine Expert Diesel din Bucuresti decat Emiliano service din Craiova, cel putin la prima vedere. 100ron/ora manopera este tariful pe care il intalnesti pe la mai toate service-urile din ziua de azi, nu ai de ce sa te sperii. Deseori manopera poate costa mai mult decat o piesa sau o operatiune de genul curatare injectoare.
Link to comment
Share on other sites

Saluatare,

Pentru reparatia injectoarelor iti recomand bosh car service din bucuresti pe soseaua alexandriei. Iti recomand sa mergi sa stai langa masina pe toata perioada cat iti verifica monteza si demonteaza .

 

Eu am avut proasta insiparatie sa merg la un cunoscut user de pe forum care are service si in loc da imi stranga toate injectoarele bine pe unul l-a strans de forma iar in mai putin de o saptamana s-a stricat iar si a trebuit sa platesc inca odata reparatia lui. Nu te zgarci la cativa zeci de ron in plus la manopera la un service in bucuresti decat sa pati ca mine si sa te coste mult mai mult decat daca ai fii mers de la bun inceput unde trebuia.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Saluatare,

Pentru reparatia injectoarelor iti recomand bosh car service din bucuresti pe soseaua alexandriei. Iti recomand sa mergi sa stai langa masina pe toata perioada cat iti verifica monteza si demonteaza .

 

Eu am avut proasta insiparatie sa merg la un cunoscut user de pe forum care are service si in loc da imi stranga toate injectoarele bine pe unul l-a strans de forma iar in mai putin de o saptamana s-a stricat iar si a trebuit sa platesc inca odata reparatia lui. Nu te zgarci la cativa zeci de ron in plus la manopera la un service in bucuresti decat sa pati ca mine si sa te coste mult mai mult decat daca ai fii mers de la bun inceput unde trebuia.

Bafta

la cine ai fost

Link to comment
Share on other sites

pot sa iti recomand un baiat bun service ul lui se numaeste "turbo dav" ieri mi a reparat mie celebra pompa de injectie vp44,mi a facut masina in cateva ore,si functioneaza perfect,are banc de curatat verificat injectoare ,pompe...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Maxx motion de la omv si motorina de la mol, cea aditivata,winter... nu stiu cum ii zice exact. Folosesc motorina buna

La mine era de la motorina. 1 an am tot cautat cauzele si cu MOL EVO s-a schimbat tot.

Daca nu rezolvam, incepeam cu EGR si eu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.