Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Gusturile nu se discuta intr-adevar, totusi legat de ACC nu-i chiar atat de inutil cum crezi si ca doar pe autostrada poti merge cu el. Eu il folosesc tot timpul la orice drum extra-urban, ca-i pe DN sau autostrada, desi mai des pe DN-uri, DJ. Este foarte util atunci cand trebuie sa mergi in coloana, pe zone virajate cand nu poti depasi si trebuie sa mergi ca atare. E ca si cum ai avea-o legata de cea din fata. In privinta confortului, este top. Am venit din Germania pe autostrazi 1300Km parcursi de dimineata de la 6 pana seara la 7 folosindu-ma in principal doar de ACC. Doar cand trebuia sa ies-sa intru pe alte autostrazi imi foloseam picioarele sa actionez pedalele, altfel, nici o treaba cu ele. Seara cand am ajuns acasa, nu ma simteam nicidecum obosit ca dupa un drum continu de 1300Km. Este o optiune mai rara si mai scumpa, dar merita toti banii. Toti care o au, ma gandesc ca au aceeasi parere vis-a-vis de ACC.

Am avut masina cu acc dar nu bmw doar volvo si audi si o foloseam doar pe autostrazi in afara romaniei , aproape permanent . in romania niciodata , in romania conduc total diferit. Fiecare cu stilul lui. In romania chiar mi-a pus frana brusca in timpul unei depasiri fara ca macar sa fie activat pilotul in momentul in care am iesit in depasire fiind destul de aproape de cel pe care il depaseam(aveam un a6 2013 nu bmw). S-au cacat pe ei toti din masina s-a simtit zici ca am pus cea mai disperata frana ever. Ma bucur ca tie iti foloseste probabil tu conduci mai relaxat .

 

P.s orice posesor de bmw indiferent de gusturi este constient si isi da seama ca orice model cu pachet m arata mult mai frumos nu are rost sa ne mintim. :rolleyes:

Edited by ALINUL
Link to comment
Share on other sites

chiar mi-a pus frana brusca in timpul unei depasiri fara ca macar sa fie activat pilotul in momentul in care am iesit in depasire fiind destul de aproape de cel pe care il depaseam(aveam un a6 2013 nu bmw). S-au cacat pe ei toti din masina s-a simtit zici ca am pus cea mai disperata frana ever.

 

Vezi ca n-are nici o treaba pilotul automat cu faptul ca tie ti-a franat in depasire. La inceput nici eu nu m-am prins de ce in afara ma infrana atunci cand ma bagam in depasire, dar ca sa eviti lucrul asta, trebuie dezactivat modul asta de oprire automata in caz de contact. Cumva are doua functii ACC-ul. La BMW este butonul din stanga volanului. Ca sa nu mai ai problema descrisa de tine mai sus in afara, trebuie sa dezactivezi chestia aia si garantat nu vei mai avea problema asta. Eu il tin activ modul asta de franare automata doar in oras cand chiar te ajuta in aglomeratii. La final sunt doua moduri, iar pilotul cu functie de franare care il folosesti in afara care nu-i dependent de acel buton din stanga, functioneaza chiar si cu el dezactivat. Al doilea sistem este asta cu butonul din stanga volanului care intr-adevar franeaza automat daca-i risc de accident.

Link to comment
Share on other sites

la modelele recente,xDrive este scris separat in partea stanga a portbagajului,iar modelul,capacitatea motorului si tipul de combustibil este scris in partea dreapta a portbagajului

 

La mine nu-i trecut nici modelul si nici ca-i xdrive. M-am interesat cat costa ambele badge-uri si intr-adevar costa destul de mult,vreo 500 si ceva de RON. In cazul asta nici nu-i de mirare ca nu se mai pune :) Nu-i o regula ca trebuie sa fie neaparat :)

Link to comment
Share on other sites

La mine nu-i trecut nici modelul si nici ca-i xdrive. M-am interesat cat costa ambele badge-uri si intr-adevar costa destul de mult,vreo 500 si ceva de RON. In cazul asta nici nu-i de mirare ca nu se mai pune :) Nu-i o regula ca trebuie sa fie neaparat :)

Normal ca nu sunt obligatorii inscriptiile,sunt optionale,daca le vrei le treci pe lista,daca nu le vrei in VIN decoder o sa apara optiunea ,,Fara inscriptii model''

 

Dar eu as fi un pic reticent la chestia asta: "Putere actuala: 313 CP cu fisa dyno"

 

Ma poate lamuri cineva cu afirmatia de mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Salutare, vreau sa achizitionez un BMW F10 din 2013 pachet M interior exterior, bordul acela nou care se modifica dupa tipul de setare, alcantara etc. Masina e absolut impecabila interior si exterior, nu prezinta zgarieturi, are aproape toate dotarile in afara de faruri xenon si niste scaune incalzite elecric.

 

Acum intrebarea este, daca masina nu are xenon, cum are ea farurile? Nu radeti pentru ca nu am avut pana acum un bmw si nu ma pricep si nici nu am vreo cunostinta care sa stie sa imi explice situatia. Ce lumina au farurile acelea normale (alba, portocalie), e mare diferenta dintre farurile normale si farurile cu xenon, si ce alte detalii imi mai puteti da, sau daca aveti cumva vreo poza ca sa pot face comparatie intre cele 2 tipuri de faruri.

 

Multumesc mult.

Edited by crush22
Link to comment
Share on other sites

Salutare, vreau sa achizitionez un BMW F10 din 2013 pachet M interior exterior, bordul acela nou care se modifica dupa tipul de setare, alcantara etc. Masina e absolut impecabila interior si exterior, nu prezinta zgarieturi, are aproape toate dotarile in afara de faruri xenon si niste scaune incalzite elecric.

 

Acum intrebarea este, daca masina nu are xenon, cum are ea farurile? Nu radeti pentru ca nu am avut pana acum un bmw si nu ma pricep si nici nu am vreo cunostinta care sa stie sa imi explice situatia. Ce lumina au farurile acelea normale (alba, portocalie), e mare diferenta dintre farurile normale si farurile cu xenon, si ce alte detalii imi mai puteti da, sau daca aveti cumva vreo poza ca sa pot face comparatie intre cele 2 tipuri de faruri.

 

Multumesc mult.

 

Eu cred ca are xenon fiind din 2013 este vorba despre unLCI. La facelift, xenonul este de baza, iar LED-ul a devenit optiune. Intr-adevar, daca farul este cu xenon, atunci front DI-ul nu mai este pe LED cum era la pre-LCI, ci doar cu bec PY21W. Doar farurile full LED au si DI-ul pe LED.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca are xenon fiind din 2013 este vorba despre unLCI. La facelift, xenonul este de baza, iar LED-ul a devenit optiune. Intr-adevar, daca farul este cu xenon, atunci front DI-ul nu mai este pe LED cum era la pre-LCI, ci doar cu bec PY21W. Doar farurile full LED au si DI-ul pe LED.

 

Nu deci, masina este f10 nu este facelift. Este acelasi model ca cel din 2011-2012 gen. Si am intrebat si mi s-a spus ca nu are faruri xenon

Link to comment
Share on other sites

Si cum arata farul asta, are lumina alba? E mare diferenta de aspect dintre acesta si cel cu xenon?

 

Lumina becului halogen, este o lumina mai galbuie, lumina alb-calda in comparatie cu lumina becului xenon care-i mai rece, mai apropiata de lumina din timpul zilei. Pe de alta parte un bec xenon este de doua ori mai puternic decat un halogen. Concluziile le poti trage si singur.

 

LE. Vezi mai jos o comparatie intre iluminarea cu bec halogen vs xenon

post-55199-0-53831300-1506089480_thumb.jpg

Edited by RaYn3
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vehicle options

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 package

S223A Electronic Damper Control (EDC)

S230A Extra package, EU-specific

S2PAA Wheel bolt retainer

S316A automatic trunk lid mechanism

S322A Comfort access

S465A Through-loading system

S4U2A Driving experience switch incl. ECO PRO

S4URA Ambient interior lighting

S548A Kilometer-calibrated speedometer

S609A Navigation system Professional

S610A Head-up display

S676A HiFi speaker system

S698A Area-Code 2 for DVD

S6ACA Intelligent emergency SOS call

S6AEA Teleservices

S6NSA Convenience phone, expandedSmartphone

S6WBA Multifunctional instrument display

S8KAA Dummy-SALAPA

S8TFA Active pedestrian protection

S8THA Road sign detection

S8V1A Label

 

Va rog frumos daca poate sa imi dea si mie niste lamuriri cu privire la cateva optiuni de pe masina

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

S1CAA Selection of COP relevant vehicles

S230A Extra package, EU-specific

S316A automatic trunk lid mechanism

S548A Kilometer-calibrated speedometer

S6AEA Teleservices

S6NSA Convenience phone, expandedSmartphone

S6WBA Multifunctional instrument display

S8KAA Dummy-SALAPA

S8V1A Label

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Salut, saptamana aceasta as vrea sa achizitionez un f10 si am ramas la urmatoarele masini, care ziceti ca merita si care nu? Multumesc!

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709219533349?exclude-writeoff-categories=on&fuel-type=Diesel&postcode=ng76hf&model=5%20SERIES&seller-type=trade&radius=1500&advertising-location=at_cars&maximum-mileage=100000&sort=price-asc&transmission=Automatic&year-from=2014&make=BMW&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&maximum-badge-engine-size=2.0&page=8

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709289752791?seller-type=trade&fuel-type=Diesel&radius=1500&make=BMW&maximum-badge-engine-size=2.0&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&advertising-location=at_cars&year-from=2014&exclude-writeoff-categories=on&transmission=Automatic&model=5%20SERIES&sort=price-asc&maximum-mileage=100000&postcode=ng76hf&page=3

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201703233608333?make=BMW&exclude-writeoff-categories=on&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&radius=1500&seller-type=trade&sort=price-asc&postcode=ng76hf&year-from=2014&transmission=Automatic&advertising-location=at_cars&model=5%20SERIES&fuel-type=Diesel&page=6

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709209466243?transmission=Automatic&exclude-writeoff-categories=on&radius=1500&make=BMW&advertising-location=at_cars&fuel-type=Diesel&year-from=2014&seller-type=trade&model=5%20SERIES&maximum-mileage=100000&postcode=ng76hf&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&maximum-badge-engine-size=2.0&sort=price-asc&page=6

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201706236709054?year-from=2014&postcode=ng76hf&fuel-type=Diesel&seller-type=trade&radius=1500&model=5%20SERIES&exclude-writeoff-categories=on&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&maximum-badge-engine-size=2.0&sort=price-asc&advertising-location=at_cars&make=BMW&transmission=Automatic&maximum-mileage=100000&page=2

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709219517097?sort=price-asc&maximum-mileage=100000&fuel-type=Diesel&advertising-location=at_cars&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&transmission=Automatic&make=BMW&exclude-writeoff-categories=on&year-from=2014&maximum-badge-engine-size=2.0&radius=1500&model=5%20SERIES&seller-type=trade&postcode=ng76hf&page=5

 

Sunt cu volan pe dreapta ca aici locuiesc in uk! Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Am un BMW F10 530 Xdrive din 2016 si am observant urmatoarea chestie: merg prin oras cu luminile puse pe Auto si, din cand in cand, vazand lumina care este proiectata pe masina din fata care este pe aceeasi banda, mi se pare ca isi da "refresh" sau...nu prea stiu cum sa explic.

Este ca si cum, pentru 1 secunda se slabeste putin intensitatea luminoasa apoi isi revine.

Mentionez ca am faruri Xenon adaptive.

Este normal asa ceva?

Multumesc!

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.