Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

salut , imi cer scuze daca nu postez unde trebuie , acum cateva zile am vrut sa fac schimb cu un f10 din 2015 eu avand tot un f10 din 2011 plus diferenta de la mine. Dupa ce am ajuns la masina , omul mi a dat sa fac o tura cu ea cu toate ca eu nu vroiam , insistam sa mergem la Apan braila sa verific km . pana la urma am ajuns la apan si acolo supriza , masina avea 250 mii km in 2017 si el avea in bord 165 mii km , am zis pass plus mi a dat banii de motorina :)

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-IDb4VaJ.html

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de aia nu cumperi masina de 1 miliard bani vechi de pe olx...

ma distreaza cum inca te iau cu "km reali si revizii in reprezentanta", cand si la cea mai simpla verificare afli ca e fake.

 

salut , imi cer scuze daca nu postez unde trebuie , acum cateva zile am vrut sa fac schimb cu un f10 din 2015 eu avand tot un f10 din 2011 plus diferenta de la mine. Dupa ce am ajuns la masina , omul mi a dat sa fac o tura cu ea cu toate ca eu nu vroiam , insistam sa mergem la Apan braila sa verific km . pana la urma am ajuns la apan si acolo supriza , masina avea 250 mii km in 2017 si el avea in bord 165 mii km , am zis pass plus mi a dat banii de motorina :)

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-IDb4VaJ.html

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salut , imi cer scuze daca nu postez unde trebuie , acum cateva zile am vrut sa fac schimb cu un f10 din 2015 eu avand tot un f10 din 2011 plus diferenta de la mine. Dupa ce am ajuns la masina , omul mi a dat sa fac o tura cu ea cu toate ca eu nu vroiam , insistam sa mergem la Apan braila sa verific km . pana la urma am ajuns la apan si acolo supriza , masina avea 250 mii km in 2017 si el avea in bord 165 mii km , am zis pass plus mi a dat banii de motorina :)

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-IDb4VaJ.html

 

Daca ai anunta politia, oare ar face ceva? Sunt curios daca e considerata infractiune modificarea numarului de kilometri. Eu nu sunt in tema. De fapt, cei de la Apan ar trebui sa se ocupe de denunt, pentru ca au constatat chiar ei diferenta de kilometri.

Edited by adi0
Link to comment
Share on other sites

salut , imi cer scuze daca nu postez unde trebuie , acum cateva zile am vrut sa fac schimb cu un f10 din 2015 eu avand tot un f10 din 2011 plus diferenta de la mine. Dupa ce am ajuns la masina , omul mi a dat sa fac o tura cu ea cu toate ca eu nu vroiam , insistam sa mergem la Apan braila sa verific km . pana la urma am ajuns la apan si acolo supriza , masina avea 250 mii km in 2017 si el avea in bord 165 mii km , am zis pass plus mi a dat banii de motorina :)

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-IDb4VaJ.html

Mi-a placut si mie masina asta pana sa gasesc alt 530, nu te lasa mai cauta. Eu am gasit pana la urma una cu 170k km si la reprzentanta au zis ca sunt reali.

Dar masina e frumoasa 😍

Link to comment
Share on other sites

las si eu aici 2 masini verificate:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7Guqqe.html#3f1221dc1c

ultima intrare la 160k, in 01.2018, prb acum are 175-180k, ma astept ca bordul sa arate km reali

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7Gtsb8.html#10cc76cb8f

ultima intrare pe la 180-190k, prb acum are peste 220k

 

Nu cred sa fie in regula masina din constanta , uitete si tu pe mobile.de si vezi cat este o masina din 2015 cu dotarile alea.... acolo este ceva corupt ori este anul 2014 sau imi este greu sa cred sa fie in regula masina . eu sunt din constanta si sunt satul de ce vad in orasul asta cu bmw urile din parcuri

 

zicea cineva mai sus de politie , km ...... am vb cu un avocat si mi a zis ca este bine sa pui propietarul sa scrie pe spate ca raspunde pentru km care ii are in bord plus poza la km si buletin . Astea se numesc vicii ascunse si dureaza un an sau doi prin tribunale si primesti diferenta din bani (( adica vine un evaluator si face el pretul real la km care sunt descoperitii ..... si nu mai stiu cum a zis.....bla bla ) Eu zic sa te duci sa verifici masina la reprezentanta , macar cel putin pentru km dupaia cu 100 euro poti sa faci test de vopsea si altele !

 

Eu am renuntat sa schimb masina m am saturat sa tot verific masinisi , timp pierdut alergatura , o sa bag banii intr o garsoniera , plus ca imi aduce si profit ( chirie ) o sa mai trag pe a mea cu toate ca este din 2011 si cu 250 mii km la bord .am schimbat distributia , injectoare ...

Edited by IonutG
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

acolo este ceva corupt ori este anul 2014

 

Anul este 2014 - scrie si in anunt 7 decembrie 2014 (prima inmatriculare) - de fapt este 10/2014 dupa VIN.

Pretul este brut , nu mi se pare exagerat de mic pt 2014 si nu are nici faruri LED , parca nici EDC, nici active steering.

Link to comment
Share on other sites

Anul este 2014 - scrie si in anunt 7 decembrie 2014 (prima inmatriculare) - de fapt este 10/2014 dupa VIN.

Pretul este brut , nu mi se pare exagerat de mic pt 2014 si nu are nici faruri LED , parca nici EDC, nici active steering.

 

ii mai lipsesc si comfort access, auto tailgate, soft close etc. dar totusi e o masina destul de dotata... si compenseaza prin faptul ca e individual si prin scaunele ventilate si active :) (apropo, stie cineva ce inseamna astea, e prima data cand vad la seria 5)

 

la 180 mii km si pe mobile sunt multe preturi sub 25k...in plus, din experienta mea, cand o firma nu mentioneaza pretul fara tva avem de-a face cu faimosul tva pe marja

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Ce dimensiune ar trebui sa aiba roata de rezerva slim? Din ce am gasit eu 135/90/R17 e dimensiunea care se pune pe F10, dar pe olx daca te uiti gasesti mai multe cazuri de 135/80/R17 sau 125/80/R17, listate ca potrivite pentru F10.

Care e adevarul? Stiu ca nu e ok sa pui roti de dimensiuni diferite, deci nu as vrea sa pun o roata mai mica.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am inteles, orientandu-ma dupa oferta din comertul de la noi, cam trebuie sa caut 135/90/R17.

Revin asupra subiectului. Am gasit un cod pentru rezerva originala ( janta + cauciuc): 36112182460. Problema e ca daca pun seria mea de sasiu, F10 LCI, acest reper nu e disponibil, dar daca selectez un F10 non-LCI reperul e vizibil pe realoem.

Am dat un mail catre un service BMW din Iasi, cerand o oferta de pret pentru acest reper, dar mi-au transmis ( ceea ce stiam deja) ca dupa seria mea de sasiu acest reper nu se potriveste si mi-au oferit ca alternativa un alt reper: 36 11 6 796 144. Am incercat sa comand reperul: 36 11 6 796 144 pe bavauto, dar cand am fost sunat pentru confirmare mi-au zis: "-stiti ca de fapt reperul asta reprezinta doar janta fara cauciuc?".

 

Ma poate lamuri cineva? Ce reper trebuie sa comand astfel incat sa primesc janta+anvelopa? Chiar nu se potriveste roata de rezerva de pe non-LCI pe LCI?

 

Multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

cred ca iesi bine daca iti faci kitul din bucati - total 1.400 lei

- janta noua: 740 lei

- cauciuc nou continental 135/90/r17: 360 lei

- cric sh: 200 lei

- husa: 100 lei

 

pret pt setul complet: 1.700 lei

pe olx am gasit setul complet cica nou la 1.200 lei

 

pe realoem zice ca acel cod (36116796144) merge si pe F10 si pe F10 LCI

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/partxref?q=36116796144

 

primavara viitoare ar trebui sa schimb cauciucurile de vara, si ma bate gandul sa renunt la runflat;

- 4 x michelin pilot sport4 = 3.000 lei + 500 lei rezerva (cam asta ar fi targetul meu) = 3.500 lei

- 4 x michelin primacy 3 runflat = 3.600 lei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.