Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salut grup

Am un F10 2011 525 204cv si sa blocat valvola EGR astazi

E problema daca merg o saptamana asa??

Sa aprins martorul check engine dar nu am nici o simptoma deocamdata..

Multumesc anticipat

 

Salut grup

Am un F10 2011 525 204cv si sa blocat valvola EGR astazi

E problema daca merg o saptamana asa??

Sa aprins martorul check engine dar nu am nici o simptoma deocamdata..

Multumesc anticipat

 

Salut grup

Am un F10 2011 525 204cv si sa blocat valvola EGR astazi

E problema daca merg o saptamana asa??

Sa aprins martorul check engine dar nu am nici o simptoma deocamdata..

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Voi reusiti sa ridicati stergatoarele la F 10 urile voastra? Ma seaca treaba asta!!!

 

Eu da :) Trebuie sa tragi de stergatorul de la sofer in sus pe geam pana cand poti sa-l ridici de pe parbriz. In timp ce tragi de cel de la sofer, se va deplasa in sus pe parbriz si cel de la pasager. Nu-i greu deloc.

Link to comment
Share on other sites

Fold-out position of the wipers

Fold wipers back when you want to change the

blades or with pending low temperatures.

1. Switch the ignition on and off again.

2. With icy conditions make sure that blades

are not frozen to the windshield.

3. Press the wiper lever up beyond the point

of resistance and hold it for approx. 3 seconds,

until the wiper remains in a nearly

vertical position.

After the wipers are folded back down, the

wiper system must be reactivated.

Folding wipers back down

Before switching the ignition on, fold the

wipers back down to the windshield; otherwise,

the wipers may become damaged when

they are activated.◀

1. Switch on the ignition.

2. Push wiper lever down. Wipers move to

their resting position and are ready again

for operation.

 

...din owner's manual!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Intrebare de entuziast :) stiti cumva daca se poate schimba suspensia m sport de pe un f11 cu una standard?

 

Masina are optiunile astea:

 

P337A M Sports Package

S704A M Sports Suspension

S710A M Leather Steering Wheel

S715A M Aerodynamics Package

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Stiti cumva in Bucuresti pe cineva care se ocupa cu vopsirea volanului de piele? Cineva care a mai fct si a fost multumit!

 

La Deva am imbracat volanul in piele (piele normala +piele perforata) cu 200 lei si probabil ca gasesti si la Bucuresti. Crede ma arata cu totul altfel. Eu am facut operatiunea dupa ce am mai dat vreo 50-70 de lei pe niste amarate de huse cu snur, care aratau ca naiba.

Gandeste te ...

Link to comment
Share on other sites

Buna seara! Am achizitionat recent un bmw 525 xdrive din 2011 si am observat urmatoarele probleme:

 

1) scaunul soferului scartaie daca ma las pe spate sau cand umblu la reglajul lombar, e destul de deranjant.

2) dupa ce am facut revizia cred ca mecanicul a rupt un piciorus la capacul motorului(el zice ca era rupt), si de atunci la relanti si aude un barait in masina. Credeti ca ar trebui schimbat capacul sau este si alta solutie?

 

Daca s-a mai confruntat cineva cu problemele acestea, va rog sa imi dati un sfat. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

scaunul soferului scartaie daca ma las pe spate sau cand umblu la reglajul lombar, e destul de deranjant.

M-au innebunit si pe mine scaunele, in special mastile de plastic de jos. Era un scartait de plastic care se freca de alt plastic, si il auzeam cand treceam prin unele gropi sau cand puneam mana pe acolo. Super enervant. Intr-o zi am dat jos mastile, mi-am luat ceva banda neagra, groasa si lata din Dedeman, si am lipit-o pe interiorul acelor plastice, in mai multe straturi. Problem solved! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Sunt proaspat posesor 520i 2015

 

Eu am un motor mai putin uzual in RO - 2.0 benzina 184 cai 270Nm biturbo (f10 - 2014). Nu este vreo bestie de motorizare si am avut dubii inainte de achizitie dar dupa test drive am fost multumit de dinamica (probabil datorita cutiei exceptionale).

Din experienta mea scurta (aprox. 2500 Km) oras/afara pot spune ca, pe langa satisfactia dotarilor/tinutei de drum specific BMW am si o nelamurire.

Consumul meu raportat la specificatiile BMW sunt destul de departe. De exemplu:

- oras - variaza undeva intre 11-14 in medie (condus normal). Ma refer la Bucuresti (pentru a detalia - pentru ore de varf consumul merge la 14 iar pentru ore cu trafic normal in jur de 11)

- afara - variaza intre 6.3 - 7.8 - fara a conduce neaparat sportiv. Pentru condusul sportiv vorbim de consumuri ce merg spre 10-11 sau mai mult din testele mele.

Nu spun ca ma deranjeaza neaparat acest consum pentru ca l-am identificat la test drive dar mi se pare totusi prea departe de specificatii.

 

Acum, daca sunt posesori de acelasi model va rog in masura in care puteti sa dati un feedback.

De asemenea, de aici, de pe forum am aflat de https://www.br-performance.be. Acesti domni pretind niste chestii interesante pe site-ul lor - de exemplu:

- pentru 560 EUR - pastrare cai si remapare pentru cuplu la 420Nm cu garantie 5 ani - si scadere consum cu aprox 28%.

- pentru 600 EUR - remapare cai 260 si cuplu 420 Nm cu garantie 5 ani - si pastrarea parametrilor de consum in aceleasi limite.

 

Daca sunt colegi care au lucrat cu ei sau au propuneri serioase din RO - multumesc anticipat pentru orice info.

 

Multumesc anticipat! Succes tuturor!

Edited by Gabone_5er
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai cumva keyless entry? (senzori in manere) ?

 

Nu-i masina mea, este varul meu care este in Austria acum la ski iar la BMW pt tester il programara la sf asteapta.....da, are keyless entry si nu ii mai mergea cel de la sofer, am citit si eu ca o posibila cauza este un scurt de acolo.....oare sistemul are o siguranta, se poate scoate siguranta ?

Edited by coco1382
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.