Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Daca impozitul nu reprezinta un impediment cauta un 530d. Motoarele N57 nu sunt predispuse la probleme cu distributia.

 

Nu doresc 530d din doua motive:

- posibilitatile de revanzare sunt mai mici, din cauza motorului mare;

- nu impozitul pe an este problema, el reprezentand o suma relativ mica(500-600 euro).

Problema mare este consumul. Estimez ca un motor de 3.0 va consuma cu aprox 3 l/100km in plus fata de unul de 2.0

Avand in vedere ca eu fac aprox. 60k/an, ar rezulta o diferenta de consum de aproximativ 8000 lei.

Ceea ce e cam mult.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de consum nu va fi mai mare de 1 l/100km in afara orasului. Poate doar in oras sa depasesti consumul unui motor de 2.0 cu 2 litri/100km. Eu zic sa faci un drive test cu ambele motorizari si apoi sa te decizi. 6 cilindrii suna mai bine pe un BMW Edited by xxfiles
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat f10-le cu jante pe 19 inchi si et 20, anvelopele pe care le are sunt 255/35/19 fata si spate. acum as vrea sa pun de vara, cum este recomandat adica 245/40/19 fata si 275/35/19 spate. din cate am inteles de la fostul proprietar ca 275 pe spate e posibil sa atinga. e adevarat avand in vedere et-ul? as vrea sa le schimb pt ca vreau s-o mai ridic putin din roti, ea avand suspensie ac schnitzer si e coborata 3 cm fata de suspensia normala.
Link to comment
Share on other sites

As vrea un 520d,automat, cu trapa și scaune comfort. Km sub 100k,iar an minim 2012.

Navigație mare.

Din ce am văzut, preturile sunt undeva la aprox 25k. Credeți ca voi găsi ceea ce caut?

Uite, exact dupa preferintele tale si chiar 525, nu 520 http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-5-Serie-525D-HIGH-EXE-Autom-Glas-dak/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_20_,frn:2012,ful:diesel,mlx:100000,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true,srf:true/pg:vipcar/222242533.html

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ seara. Sunt ĂŽn cĂŁutarea unei mașini și ĂŽmi foarte greu sa ma decid. Ănclin foarte mult spre un 525 xdrive. Va rog daca se piate niste sugestii, niste puncte forte ce ar trebui sa le caut la acest model, motorizari, opriuni ... sper ca ma intelegeti. Ce pĂŁreri aveți despre urmĂŁtoarea masina ? http://m.mobile.de/auto-inserat/bmw-525d-xdrive-aut-duisburg/222054948.html
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Impozitul e acceptabil la amândouĂŁ motorizari, diferența e la asigurare pt ca vreo un full casco sa stau liniștit din toate punctele de vedere. E diferența mare, la putere ma refer, intre cel de 2 l și cel de 3 l? Și consum? Alte minusuri și plusuri intre cele 2 motorizari? Mulțumesc anticipat pt rĂŁspunsuri!
Link to comment
Share on other sites

Salut as vrea sa achizitionez pt BMWul meu(525d 2011 204cp) un set de jante + cauciucuri de vara...in principiu as vrea 19" cu cauciucuri Continental, am inteles ca sunt foarte bune...ce parere aveti este ok asa? sau sa merg pe 20"? si de cauciucuri care sunt cele mai bune, dar nu neaparat si cele mai scumpe? sa fie un raport ok calitate pret.
Link to comment
Share on other sites

Salut as vrea sa achizitionez pt BMWul meu(525d 2011 204cp) un set de jante + cauciucuri de vara...in principiu as vrea 19" cu cauciucuri Continental, am inteles ca sunt foarte bune...ce parere aveti este ok asa? sau sa merg pe 20"? si de cauciucuri care sunt cele mai bune, dar nu neaparat si cele mai scumpe? sa fie un raport ok calitate pret.

Salut,uite ceva aici calitate/pret ok

Daca vrei look,eu zic sa iei pe 20"

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-3.htm

si

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hankook/Ventus-S1-Noble2.htm

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

De cateva zile aud un sunet ciudat in partea dreapta a motorului. Masina este un BMW 535d-2011. Sunetul este asemanator cu cel produs de bendixul unui electromotor, nu este permanent, la rece mi se pare mai pronuntat. De obicei aud acel huruit la viteze mici, pentru 2/3 secunde, dupa care dispare. Se schimba treapta de viteza, se aude pentru cateva secunde si iar dispare etc. Sunetul e sesizabil in treptele de viteza 1-4,60/70 km/h, probabil el este prezent tot timpul, dar nu-l mai aud din cauza zgomotului de rulare al masinii atunci cand viteza creste. Huruitul se aude atat la accelerare cat si in momentul in care masina este in frana de motor.

 

Am fost azi la un service pentru o constatare, dar nu mi s-a oferit un raspuns clar. Mi-au zis ca e posibil ca sunetul sa fie produs de una din turbine, cea mica.

 

Voi ce parere aveti? V-ati mai confruntat cu asa ceva?

 

Multumesc.

Edited by add3ian
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ seara. Sunt ĂŽn cĂŁutarea unei mașini și ĂŽmi foarte greu sa ma decid. Ănclin foarte mult spre un 525 xdrive. Va rog daca se piate niste sugestii, niste puncte forte ce ar trebui sa le caut la acest model, motorizari, opriuni ... sper ca ma intelegeti. Ce pĂŁreri aveți despre urmĂŁtoarea masina ? http://m.mobile.de/auto-inserat/bmw-525d-xdrive-aut-duisburg/222054948.html

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti...am si eu o simpla intrebare...vreau sa achizitionez un 525 xdrive,motor 2.0..218 cp...ce parere aveti despre masina...probleme ceva in legatura cu aceasta motorizare???nu ma intereseaza 3.0 implica costuri mai mari si merg foarte mult in oras ....multumesc Edited by br19val
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti...am si eu o simpla intrebare...vreau sa achizitionez un 525 xdrive,motor 2.0..218 cp...ce parere aveti despre masina...probleme ceva in legatura cu aceasta motorizare???nu ma intereseaza 3.0 implica costuri mai mari si merg foarte mult in oras ....multumesc

 

In afara de clasica si binecunoscuta "problema" cu distributia la acest motor, nu am auzit de alte probleme. Daca mergi mult in oras cel putin ia-ti automata, desi un diesel e cea mai proasta alegere pentru traffic urban regulat. Sa nu mai spunem ca tu vrei si seria 5 care si mai mult nu se impaca prea bine cu acest fel de traffic. Un seria 5 diesel este cel mai in largul lui pe drumuri extra-urbane.

 

 

 

 

LE. Tocmai ce am citit la cineva cu motorul asta, tot pe un seria 5 si pe langa el au mai aparut si altii care s-au plans ca le-a picat turbina mica. Uitasem de aceasta problema, care s-ar parea ca-I tot mai frecventa. Si eu vreau sa trec anul acesta pe un 525D cu motor de 2L, dar parca-s totusi prea multe "variabile". Un 6L ramane cea mai buna optiune, cu dezavantajul impozitului nesimtit de mare, de 10 ori mai mare fata de un 4L(2 litri).

 

 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Un 6L ramane cea mai buna optiune, cu dezavantajul impozitului nesimtit de mare, de 10 ori mai mare fata de un 4L(2 litri).

 

eu m-am pricopsit oarecum din greseala cu un F10 6L, dar mi se pare absolut fantastic fata de 4L biturbo. le am pe ambele in ograda, N47 biturbo 204cp pe un X1. in afara de impozitul destul de mare nu exista termen de comparatie. cu banii pe care ii dai obligatoriu pe distributia de la N47 platesti aproape doi ani impozitul ala mare. sa nu mai vorbim de o eventuala turbina... consumurile de combustibil mi s-e par similare.

Edited by skyflm
Link to comment
Share on other sites

Corect, insa nu am nicio eroare. Ma gandesc ca poate imi scapa mie ceva...apropo, avand in vedere ca masina are pachet de lumini interior iar in manere par a fi niste leduri (pe interiorul manerului, partea stanga), banuiesc ca acestea exista, corect?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.