Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Perosanl as alege facelift-ul, Insa vezi ca tipul este samsar am mai vazut n. anunturi cu masini in aceea curte,

Pielea crem/bej este pacatoasa daca nu ai avut pana acuma vei vedea ca orice ai purta se va murdari repede.

 

Cam orice vanzator care vinde masina cu numere de zoll e samsar, nu-si aduce nimeni masina din germania ca sa se plimbe cu ea o saptamana in romania. Si da, se pare ca omul mai are 2 audi a4 la vanzare.

 

Sincer, nu am nimic impotriva samsarilor, eu verific intregul istoric al masinii la mine in oras printr-o cunostinta care lucreaza la BMW iar verificarea tehnica o fac la el in oras iar daca masina e OK nu am niciun motiv sa nu o cumpar. Multi samsari s-au lasat de dat km inapoi si cosmetizarea masinilor inainte de vanzare, au trecut pe returnari de TVA. Am gasit samsari care mi-au spus ca imi aduc orice masina vreau eu de pe mobile.de si mi-o vind la pretul brut de pe site+TVA.

 

Acum de la vorbe pana la fapte mai ramane sa vad ce zice istoricul si verificarea tehnica.

 

Multumesc de raspunsuri. :)

Link to comment
Share on other sites

inca o intrebare

 

problema distributiei este rezolvata doar la motoarele B47 ? pentru ca vad facelift-uri cu motoare N47T . Motorul B47 e in productie din iulie-2014 iar facelift-ul se produce din iulie-2013

 

in poza de mai jos este vin-ul unui F10 520 LCI

 

http://image.prntscr.com/image/a739fde340ef459db193c8d40aa31729.png

Edited by dragoss91
Link to comment
Share on other sites

Cum a spus si colegul...fara chip. la ambele este necesara schimbarea distributiei (4500 ron). eu am exact ca modelul 2012. sunt foarte multumit de 4x4. consumul urban cca 10 l, extraurban 6 l. face liftul are ceasurile mai frumoase :)

 

 

Caut un f10 si nu stiu ce sa aleg .

 

- 520d facelift , 2014 , 140000km , 184hp , tractiune spate , navigatie mare , ceasuri full led , sistem audio harman kardon , NO-xenon ( https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GkRlW.html )

 

- 525d 2012 , 160000km , 218hp , 4x4 xdrive , navigatie mica , bi-xenon ( https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7Gj5AD.html )

 

 

Mi-ar place mai mult facelift-ul dar daca il iau as vrea sa ii pun faruri bi-xenon care ma costa 1200e si powerchip dar nu stiu cat de sanatos e pentru masina . Daca as pune powerchip as alege varianta 214hp si 455nm ca sa nu depasesc puterea si cuplul de la 525d , ma gandesc ca in felul asta nu fortez limitele altor componente din moment ce 525d-ul are 99% aceleasi piese doar ca e bi-turbo . Ce sfaturi imi dati legate de powerchip ? Afecteza turbina sau consumul ? Avem pe aici membri care au pus chip pe 520d sa imi dea niste sfaturi ?

 

Pe de alta parte daca as alege 525-ul as dori sa ii fac upgrade la navigatie mare care costa 500e si sa ii pun kit M care e 700e deci tot cam 1200e cheltuieli suplimentare .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Caut un f10 si nu stiu ce sa aleg .

 

- 520d facelift , 2014 , 140000km , 184hp , tractiune spate , navigatie mare , ceasuri full led , sistem audio harman kardon , NO-xenon ( https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GkRlW.html )

 

- 525d 2012 , 160000km , 218hp , 4x4 xdrive , navigatie mica , bi-xenon ( https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7Gj5AD.html )

 

 

Mi-ar place mai mult facelift-ul dar daca il iau as vrea sa ii pun faruri bi-xenon care ma costa 1200e si powerchip dar nu stiu cat de sanatos e pentru masina . Daca as pune powerchip as alege varianta 214hp si 455nm ca sa nu depasesc puterea si cuplul de la 525d , ma gandesc ca in felul asta nu fortez limitele altor componente din moment ce 525d-ul are 99% aceleasi piese doar ca e bi-turbo . Ce sfaturi imi dati legate de powerchip ? Afecteza turbina sau consumul ? Avem pe aici membri care au pus chip pe 520d sa imi dea niste sfaturi ?

 

Pe de alta parte daca as alege 525-ul as dori sa ii fac upgrade la navigatie mare care costa 500e si sa ii pun kit M care e 700e deci tot cam 1200e cheltuieli suplimentare .

 

Nu am auzit de bine de powerchip, eu zic sa nu faci asta.

Eu am 2012 520d, 184hp, multe dotari, + navi mare si bi-xenon fabrica. Pot sa-ti zic ca sunt super suficienti acei 184hp. Banuiesc ca e automat. E destul de inteligenta cutia sa schimbe in viteze inferioare atunci cand calci pedala de acceleratie la podea (depasiri), fara sa dai schimbatorul pe modul sport. Fac depasirile de la 3000 rot/min, pana la aproape 5000. Daca o dau un sport, schimba si mai sus, dar nu vad nevoia.

Daca ai nevoie sa fie foarte sprintena, in situatia in care te grabesti, depasesti, opresti, slalom, oras, etc (nu fac asa ceva, dar am testat), atunci modul sport este prietenul tau, si e la indemana pe schimbator.

Am mers sportiv si pe autostrada, intre 160 km/h si 200 km/h, si iarasi am fost super multumit. Ma grabeam foarte tare si m-a servit masina.

 

Legat de xenon, cel mai probabil vei fi nevoit sa-ti montezi. Lumineaza genial, si faza scurta si lunga. Comod de condus noaptea.

Iarasi navigatia mare e un must-have, si 520d-ul o are (mare).

 

Sfatul meu e sa mergi pe 520d.

 

Legat de samsari, atata timp cat verifici minutios masina (cu o persoana autorizata, sau la un service la alegerea ta), nu ai de ce sa-ti faci probleme. Sunt si samsari cinstiti. Kilometri se verifica in mai multe surse (senzori abs, viata filtru de particule, etc), nu prea mai poate fi pacalit.

 

PS: rog nu veniti cu argumente ca 520d este submotorizat, este evident ca omul nu vrea / nu are nevoie de 530d sau mai mult. Si il sustin in alegera lui.

Edited by SimionBaws
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

nu te teme de distributie.

ca sa iti fie mai simplu, calculeaza masina cu vreo 800-1000euro mai mult ca fiind pretul ei final, ultima suma fiind un fel de cheltuiala in viitorul apropiat

gandeste-te ceva gen: daca iau o masina asa buna/scumpa/noua, merita sa ii pun niste anvelope noi...ei bine, un set de anvelope noi premium costa cat o distributie

iar dupa ce o schimbi, cat ramane la tine nu vei mai avea probleme...in schimb cu turbina mica de la 525 poate o schimbi de cateva ori, poate iti distruge motorul sau poate ai pace vesnic cu ea (prea mult "poate")

oricum faza cu anvelopele chiar e de luat exemplu, ca in 3-4 ani schimbi 2-3 seturi, pe cand distributia POATE o data...

asa ca din nou, nu te temethumbsup.png

 

ps: b47 nu are raspandire mare inca, deci pana acum merge...desi nu cred ca e ferit nici el de problemele lui n47

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mda, se pare ca acel f10 lci din suceava a suferit un accident in spate urmat de multiple interventii la partea electrica, de asemenea kilometrii sunt dati inapoi masina avand 160k la ultima (si singura) intrare in service BMW pentru revizie in 2016 ....

 

ma indrept catre cumpararea din germania, sunt scarbit de piata din romania, din 3 bmw-uri verificate, 1 a fost inundat, 1 nu avea nici pe departe toate optiunile listate de samsar iar cel de-al treilea este cel despre care am vorbit cu un rand mai sus.

 

apropo de germania, ce parere aveti ?

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-sport-aut-m-sport-head-up-navi-ssd-19-zoll-raubling/240860406.html

 

masina imi place foarte mult doar ca ma gandesc ca e cam veche din 06/2011 ? nu ma pricep si nu am experienta, daca masina ar fi OK din punct de vedere tehnic si kilometraj merita banii ?

Edited by dragoss91
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc in cunostinta de cauza. Daca tu ai avut Riken pe masina dar pretentii de Michelin Pilot Super Sport e treaba ta. Repet sunt anvelope ok, se echilibreaza usor si sunt la nivel cu Debica, Barum si alte anvelope de buget. Daca mergi in limitele bunului simt cu masina sunt ok. Asta este parerea de de fost posesor de Riken de vara. Daca tu ai alta parere expune-o cu niste argumente mai detaliate decat "puscarii de anvelope".
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mda, se pare ca acel f10 lci din suceava a suferit un accident in spate urmat de multiple interventii la partea electrica, de asemenea kilometrii sunt dati inapoi masina avand 160k la ultima (si singura) intrare in service BMW pentru revizie in 2016 ....

 

ma indrept catre cumpararea din germania, sunt scarbit de piata din romania, din 3 bmw-uri verificate, 1 a fost inundat, 1 nu avea nici pe departe toate optiunile listate de samsar iar cel de-al treilea este cel despre care am vorbit cu un rand mai sus.

 

apropo de germania, ce parere aveti ?

 

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-sport-aut-m-sport-head-up-navi-ssd-19-zoll-raubling/240860406.html

 

masina imi place foarte mult doar ca ma gandesc ca e cam veche din 06/2011 ? nu ma pricep si nu am experienta, daca masina ar fi OK din punct de vedere tehnic si kilometraj merita banii ?

Eu zic ca nu e scumpa la cate dotari are(pachet m trapa navi mare etc...)

Dar doar daca este ok din toate punctele de vedere.

Mare atentie si in germania la turci arabi rusi....sunt la fel de inselatori ca romanii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc in cunostinta de cauza. Daca tu ai avut Riken pe masina dar pretentii de Michelin Pilot Super Sport e treaba ta. Repet sunt anvelope ok, se echilibreaza usor si sunt la nivel cu Debica, Barum si alte anvelope de buget. Daca mergi in limitele bunului simt cu masina sunt ok. Asta este parerea de de fost posesor de Riken de vara. Daca tu ai alta parere expune-o cu niste argumente mai detaliate decat "puscarii de anvelope".

 

 

 

Sebring,Tigar,Riken si Kormoran gama b2 sunt cam acelasi lucru si sunt etichetate ......slab sa zicem.Experienta mea cu ''puscariile'' este limitata la doar 2 saptamani ....Astra de 1.6 benzina....masina de la Autonom ...dezamagit si de masina dar si de anvelope.Acum servesc pe Octavia MichelinEnergy Saver si inainte ceva Hankook.Pe masina mea am servit Goodyear F1 Ass 2 pe toate rotile si pentru 30k km. De 5 zile pe fata servesc Michelin Pilot Sport 4.Ce pretentii crezi ca am?Argumentul meu sunt acele review-uri in care miche de Serbia nu sare de locul 20.....Sa nu stricam topicul omului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.