Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

becca, vezi ca lumea scrie fara sa stie.

 

pe 18 inch, poti pune dimensiuni identice fata/spate si anume 245/45r18 si asta daca ai jante identice si anume de 8 inch(8J).

 

se pot pune si anvelope mixte adica 245/45R18 pe fata si jantele de 8J iar pe spate 275/40R18 cu jante 9J.

ce am scris eu mai sus este standard Bmw.

 

275/35R18 cum spuneai tu, inseamna roata mai mica in diametru dexat seria 3.

Link to comment
Share on other sites

becca, vezi ca lumea scrie fara sa stie.

 

pe 18 inch, poti pune dimensiuni identice fata/spate si anume 245/45r18 si asta daca ai jante identice si anume de 8 inch(8J).

 

se pot pune si anvelope mixte adica 245/45R18 pe fata si jantele de 8J iar pe spate 275/40R18 cu jante 9J.

ce am scris eu mai sus este standard Bmw.

 

275/35R18 cum spuneai tu, inseamna roata mai mica in diametru dexat seria 3.

 

Nu stiu despre ce "standard oe" vorbesti dar eu am 245/40/18 8J pe fata si 275/35/18 9J pe spate. Asa e venit din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Pe F10 pe 18 sunt 2 variante:

 

8JX18 ET:30 toate 4 care se echipeaza cu 245/45/18 si fata si spatele.

 

si

 

8JX18 ET:30 fata cu 245/45/18

 

9JX18 ET:44 spate cu 275/40/18

 

Style 350M pe 18 vin in 2 dimensiuni.

 

Alta configuratie pe 18 pentru F10 nu exista, asta e recomandarea BMW, cine isi pune alte dimensiuni face o tiganie.

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

Pe F10 pe 18 sunt 2 variante:

 

8JX18 ET:30 toate 4 care se echipeaza cu 245/45/18 si fata si spatele.

 

si

 

8JX18 ET:30 fata cu 245/45/18

 

9JX18 ET:44 spate cu 275/40/18

 

Style 350M pe 18 vin in 2 dimensiuni.

 

Alta configuratie pe 18 pentru F10 nu exista, asta e recomandarea BMW, cine isi pune alte dimensiuni face o tiganie.

 

 

Corect!!! 275/35/18 nu exista la F10...

Link to comment
Share on other sites

@WIN, informatiile erau incomplete si confuze. da se pot pune si jante de peste 9J pe spate si de 8.5J pe fata, insa nu asta este ceea ce bmw pune pe seria 5 din standard.

@DJ, nu a venit nimic din fabrica asa. asa ai luat tu masina de la prostul care a facut chestii fara sa stie.

 

dragos a completat si mai bine, precizand si offset-ul(ET-ul) cat si modelele exacte de jante disponbile.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

@DJ, nu a venit nimic din fabrica asa. asa ai luat tu masina de la prostul care a facut chestii fara sa stie.

 

dragos a completat si mai bine, precizand si offset-ul(ET-ul) cat si modelele exacte de jante disponbile.

 

Scuze, primul raspuns l-am dat de pe telefon si nu am vazut ca era vorba de F10... am citit doar "seria 5". Eu am e60 iar pe e60 vine din fabrica cu dimensiunile 245/40/18 si 275/35/18. Intradevar, pe F10 sunt cele enumerate de dragos. Sorry :)

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Hmm...greseala mea, prima oara cand vad asa ceva! Pe stalpul masinii mele sunt trecute toate dimensiunile si de aceea stiu ca nu am vazut dimensiunile astea agreate pe 18.

 

Hmm... nu cred ca ai "toate" combinatiile posibile de dimensiuni. Eu am pe stalp trecute dimensiunile de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca am dat chiar mai mult pentru testare la reprezentanta. Am si scris de altfel...

Pentru colegul care a scris de jante de 19 raspunsul e ca habar nu am. Masina are jantele pe 17 si aceeasi intrebare o aveam si eu in cap daca sa ii pun pe 19 sau 18. Inainte citisem si eu despre EDC ca vezi ar fi masina barca fara ... vorbe in vant poate daca vrei sa faci raliuri, pe serpentine am intrat cu destula viteza pana au intrat sistemele masinii si nu mi s-a parut nici un moment barca sau mai stiu ce prostii am citit. A si da ca sunt foarte scumpe amortizoarele alea.

Sfat pentru cine vrea sa achizitioneze o masina ca e bmw sau altceva mergeti si testati masina si nu mai cititi aberatii pe internet.

O sa va zic cand schimb jantele de 17 cu altele mai mari cum se simte, insa cu astea nici pe denivelari nu ma supara deloc ��

vorbe in vant arunci tu . am mers cu f10 fara dynamic drive edc si adaptive drive si simti ca mergi cu o masina care nu face deloc banii si nu simti deloc ca este o masina premium 2010 plus.

daca vrei sa dai un sfat util da-l cum trebuie . daca ai fi spus ca cine vrea sa cumpere masina ar face bine sa mearga sa testeze una cu dynamic drive , edc si adaptive drive si una fara sa se lamureasca de diferenta care iti spun eu , este ca de la cer la pamant.

Edited by flori22
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ! DacĂŁ nu am loc pt stick in cotiera, doar in torpedou și la multimedia nu am external .... , pot reda cumva conținutul stickului ( muzica ) ? Mulțumesc.

 

E chiar asa de greu sa bagi un stick cu muzica acolo sa incerci ? Mai poti sa te uiti si in meniul Multimedia - External devices , daca apare USB.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vorbe in vant arunci tu . am mers cu f10 fara dynamic drive edc si adaptive drive si simti ca mergi cu o masina care nu face deloc banii si nu simti deloc ca este o masina premium 2010 plus.

daca vrei sa dai un sfat util da-l cum trebuie . daca ai fi spus ca cine vrea sa cumpere masina ar face bine sa mearga sa testeze una cu dynamic drive , edc si adaptive drive si una fara sa se lamureasca de diferenta care iti spun eu , este ca de la cer la pamant.

Cred ca Dynamic drive au toate (nu ma pricep) si toate posturile care le-am citit de volan usor la viteze mari si masina instabila nu am simtit nici o secunda. Bine ca ai EDC si Adaptive drive, eu ma simt ca in Logan.

In alta ordine de idei a montat sau este cineva aici pe forum care a pus pe f10 pachetul m?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

S223A Electronic Damper Control (EDC) - amortizoare reglabile electric; optionale, se pot comanda pe orice F10; atentie pt doritori de sh cu optiunea asta, costa in jur de de ~1200 euro perechea de amortizoare fata, ~1000 euro pt spate; nu exista OEM/aftermarket, doar OE.

 

S229A Dynamic Drive - barele stabilizatoare active; la lansare in 2009 se putea comanda separat, dar dupa cativa ani (cred ca incepand cu 2011) s-a putut comanda decat impreuna cu optiunea 223 (EDC); impreuna formeaza optiunea S2VAA Adaptive drive

 

S2VAA Adaptive Drive = S229A + S223A; optionala, se poate comanda doar pe masini cu motoare cu minim 6 cilindri; cred ca pe 550i/d este optiune de serie

Edited by wolfenstein99
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S223A Electronic Damper Control (EDC) - amortizoare reglabile electric; optionale, se pot comanda pe orice F10; atentie pt doritori de sh cu optiunea asta, costa in jur de de ~1200 euro perechea de amortizoare fata, ~1000 euro pt spate; nu exista OEM/aftermarket, doar OE.

 

S229A Dynamic Drive - barele stabilizatoare active; la lansare in 2009 se putea comanda separat, dar dupa cativa ani (cred ca incepand cu 2011) s-a putut comanda decat impreuna cu optiunea 223 (EDC); impreuna formeaza optiunea S2VAA Adaptive drive

 

S2VAA Adaptive Drive = S229A + S223A; optionala, se poate comanda doar pe masini cu motoare cu minim 6 cilindri; cred ca pe 550i/d este optiune de serie

 

Ai uitat sa mentionezi ca la la adaptive drive, bara stabilizatoare activa costa 2000 euro ( cu tot cu servomotorul acela care controleaza la jumatate ). :)))

Probabil ca majoritatea celor cu Edc pe masini, atunci cand trebuie schimbate amortizoarele, mai degraba vand masina. :))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.