Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Daca dai cutia in modul Sport, va schimba ceva mai sus si lag-ul va fi mult mai mic; poti coda cutia in "2TB SportAutomaticGetriebe" si atunci va schimba si mai sus in modul sport.

 

Poti resofta motorul, duce 250-260cp, dar atentie la cuplul maxim, cutia de viteze ZF HP45 (montata pe F10 525d) are recomandare de cuplu maxim 500 Nm.

 

Asa voi proceda. Maine ar trebui sa schimb uleiul si filtrul la cutie si voi incerca sa o si "invatam" sa schimbe mai sus. Nu m-as baga inca la resoftat motorul.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Daca dai cutia in modul Sport, va schimba ceva mai sus si lag-ul va fi mult mai mic; poti coda cutia in "2TB SportAutomaticGetriebe" si atunci va schimba si mai sus in modul sport.

 

Poti resofta motorul, duce 250-260cp, dar atentie la cuplul maxim, cutia de viteze ZF HP45 (montata pe F10 525d) are recomandare de cuplu maxim 500 Nm.

 

De curiozitate , cum s-a schimbat consumul dupa resoftarea cutiei ?

Ai resoftat motorul sau ai gasit vreun feedback ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am fost contactat de BMW service si invitat la o cafea si un update de soft legat de emisiile de gaze (bmw520d f10 2013). Mi-i s-a spus ca momentan update-ul e gratuit, iar in viitorul apropiat va fi contracost, 20% din pret va fi suportat de proprietarul masinii. A mai primit cineva o astfel de invitatie ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am fost contactat de BMW service si invitat la o cafea si un update de soft legat de emisiile de gaze (bmw520d f10 2013). Mi-i s-a spus ca momentan update-ul e gratuit, iar in viitorul apropiat va fi contracost, 20% din pret va fi suportat de proprietarul masinii. A mai primit cineva o astfel de invitatie ?

 

Ciudat. Sa nu te pomenesti cu o reducere de putere. Eu as zice sa mai stai sa vezi ce se mai intampla. Masina e facelift EURO 6 ?

Link to comment
Share on other sites

Ciudat. Sa nu te pomenesti cu o reducere de putere. Eu as zice sa mai stai sa vezi ce se mai intampla. Masina e facelift EURO 6 ?

 

 

Nu e facelift . Pe Brief e EURO6 dar la impozit e taxata ca EURO5 . O sa cer mai multe informatii la fata locului . Au zis ca isi asuma si repara defectele aparute dupa update. Tipul care m-a sunat mi-a spus ca au avut o asfel de campanie si pe f30 (nu toate f30 si doar anumite loturi) si nu au fost probleme. Sa vedem ....

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu deranjez prea mult cu postul asta, am cautat pe forum si nu am gasit info legat de asta. In baza seriei de sasiu am gasit cateva optiuni care fie nu functioneaza fie nu stiu eu sa le activez: Adaptive Headlights ( am pus pe automat, am tras de volan stanga dreapta.. nimic.. farul din interior - e bixenon - nu se aprinde nici mort), Active pedestrian protection si Road sign detection (m-am invartit pe strada .. nimic, nici-un mesaj/notificare...) Trebuie activat ceva? masina e un f11 2015
Link to comment
Share on other sites

sper sa nu deranjez prea mult cu postul asta, am cautat pe forum si nu am gasit info legat de asta. In baza seriei de sasiu am gasit cateva optiuni care fie nu functioneaza fie nu stiu eu sa le activez: Adaptive Headlights ( am pus pe automat, am tras de volan stanga dreapta.. nimic.. farul din interior - e bixenon - nu se aprinde nici mort), Active pedestrian protection si Road sign detection (m-am invartit pe strada .. nimic, nici-un mesaj/notificare...) Trebuie activat ceva? masina e un f11 2015

 

Daca nu ai HUD sa iti apara semnele acolo, trebuie sa dai pe BC pana apare in bord meniul cu semnele.

Link to comment
Share on other sites

farul din interior - e bixenon - nu se aprinde nici mort), Active pedestrian protection si Road sign detection (m-am invartit pe strada .. nimic, nici-un mesaj/notificare...)

 

 

- Becul din interior (inspre axul central al masinii) este pt faza lunga - cupleaza faza lunga si vezi daca se aprinde

- Active pedestrian protection - in caz de accident frontal, ai niste capse pirotehnice care explodeaza si iti ridica capota vreo cativa cm, pt a proteja pietonii; mare atentie

la accidente usoare; e destul de scump de inlocuit

- Road sign - iti apare pe HeadUp (daca ai) si in instrument cluster - trebuie sa dai de butonul de bord computer si schimba intre consum/distanta ramasa/semne de circulatie/data/etc

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Functia Road Sign Detection detecteaza semnele in timp real sau le incarca din hartile de navigatie?

 

Le citeste in timp real. Mai sunt momente cand nu reuseste sa citeasca tot, dar zic eu ca in proportie de 95% reuseste sa citeasca. Ca sa-ti dai seama ca le citeste intr-adevar, trebuie sa mergi pe o portiune de drum in lucru cu indicatoare temporare. Astea n-au cum sa fie inregistrate in harti a.i. sa zici ca le incarca din navigatie. Are camera in parbriz care face acest lucru. Mi se pare o optiune f buna, altfel e cam greu sa stai cu ochii dupa toate indicatoarele astea de viteza.

Link to comment
Share on other sites

Jantele merg puse, dar cauciucurille trebuie sa fie 245/40/R19; incap si cele 245/45/R19, dar au circumferinta cu aproape 4% mai mare decat standardul F10 (225/55/R17, 245/45/R18, 245/40/R19).

 

In cazul in care nu sunt de F10, atentie si la ET jante, sa nu iasa prea mult in afara sau sa nu fie prea inauntru; jantele OE BMW F10 pe 19" au ET 33.

 

Merg , mulțumesc încă o dată

 

https://imgur.com/gallery/qnUbPOU

Edited by Doggfather
Link to comment
Share on other sites

Totusi, functia depinde oarecum si de informatiile disponibile in harta. Daca mergi intr-o tara precum Serbia, unde harta BMW nu e foarte detaliata, vei vedea ca nici semnele de circulatie (in speta limitele de viteza) nu sunt afisate in bord sau hud.

Am observat ca pe autostrada A1,Timișoara-Lugoj sunt porțiuni unde ĂŽmi arata ĂŽn HUD limita de 40km/h,așadar și eu sunt de pĂŁrere ca semnele le ĂŽncarcĂŁ din hĂŁrțile de navigație. Dar ĂŽn procent foarte mare se potrivește cu cele reale.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Exista fani Apple pe aici?

 

Eu nu sunt dar deunazi m-am trezit cu un iPod nano 7 pe care vreau sa-l tin conectat in masina. Doar ca pe AUX (din cotieta) se aude un zgomot de fundal fff tare. Am incercat cu alte cabluri si degeaba, face la fel.

Pe conexiunea BT se aude mult mai incet asa ca nu e o varianta buna.

 

Am incercat si cu un iPod Nano gen 1 si ala n-are niciun zgomot.

 

Sa fie de la iPod sau imi trebuie vreun cablu special?

 

Am incercat direct sa bag cablul lightning in usb-ul din cotiera insa nu se conecteaza...pare ca doar il incarca.

 

Stiti cumva de vreo solutie a.i. sa vad intreaga lista de melodii pe iDrive si s-o pot controla cu butoanele de pe volan? Trebuie sa am vreo optiune anume pe masina?

 

Mersi frumos!

Link to comment
Share on other sites

cred ca solutia e: https://i.ebayimg.com/images/g/ewEAAOSwZ8ZW3rq~/s-l300.jpg

se numeste Y Cable si din ce m-am interesat eu, iti permite controlul iPod-ului/iPhoneului din iDrive. sunetul totusi pare sa vina tot pe AUX, dar teoretic un cablu bun ar elimina acest neajuns.

 

Mersi mult pt reply.

 

Intre timp am mai frunzarit si eu internetul si am gasit un cablu mai nou decat cel Y care are doar USB si Lightning. Si cu el poti controla din iDrive.

 

Totodata am gasit si de vanzare pe la noi (~200 lei) un astfel de cablu insa am insistat si am mai conectat o data iPod-ul la masina cu cablul lui original si ghiciti ce: a mers. Vad in iDrive toate melodiile si playlisturile din ipod si functioneaza si butoanele de pe volan (+ se vad melodiile in cluster/hud).

 

Deci problem solved. Credeam ca e mai complicat...oricum nu inteleg de ce s-ar vinde un astfel de cablu la reprezentanta daca cel cu care vine ipodul face acelasi lucru...

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor , recent am achizitionat un f10 3L ... si am depistat urmatoarea problema ...

dimineata dupa ce am facut putin slalom printre masini , uleiul a scazut de la jumate la minim ... dupa cateva ore de stat si mers iar agresiv ..,, si a revenit inapoi la jumatate .... apoi dupa o scurta pauza de mers .. am reluat mersul normal si s a aprins iar becul de la ulei ... credeti ca ar putea fii senzorul defect ? sau alt ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.