Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Recent am devenit si eu posesorul unui f10 si as avea 2-3 intrebari:

 

1- Masina a venit cu jante 18 cu cauciucuri de vara si vreau sa cumpar un set de jante pe 17 pt iarna,intrebarea e urmatoarea: ce dimensiuni/specificatii trebuie sa aiba(gen 8j si restu,nu ma pricep)

2-Masina a venit cu ceasuri de bord standard si vreau sa fac un retrofit la ceasurile de bord 6WA.Cunoasteti pe cineva din zona MM,SM,CJ,BN,SJ pt o codare.

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Recent am devenit si eu posesorul unui f10 si as avea 2-3 intrebari:

 

1- Masina a venit cu jante 18 cu cauciucuri de vara si vreau sa cumpar un set de jante pe 17 pt iarna,intrebarea e urmatoarea: ce dimensiuni/specificatii trebuie sa aiba(gen 8j si restu,nu ma pricep)

2-Masina a venit cu ceasuri de bord standard si vreau sa fac un retrofit la ceasurile de bord 6WA.Cunoasteti pe cineva din zona MM,SM,CJ,BN,SJ pt o codare.

 

Multumesc !

 

Pentru codare iti pot recomanda eu pe cineva in Cluj. Trimite-mi un pm daca esti interesat.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am facut testul de presiune pt filtrul de particule la f10 2.0d cu ista/d si pt primele nivele ( ralanti si 2000 rpm ) valorile sunt negative, gen -20 parca, nu mai tin minte. La ultimul nivel, cel cu pedala la podea, valoarea era undeva la 145 sau 175. Cred ca regenerarea filtrului de particule se face tarziu din cauza valorilor negative date de senzor. Se poate reseta/calibra senzorul de presiune pt dpf sau trebuie schimbat?

 

Precizez ca apare la memory faults notificarea ca filtrul de particule trebuie schimbat peste un numar de km. Nr de km al masinii este undeva la 170 000km.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am facut testul de presiune pt filtrul de particule la f10 2.0d cu ista/d si pt primele nivele ( ralanti si 2000 rpm ) valorile sunt negative, gen -20 parca, nu mai tin minte. La ultimul nivel, cel cu pedala la podea, valoarea era undeva la 145 sau 175. Cred ca regenerarea filtrului de particule se face tarziu din cauza valorilor negative date de senzor. Se poate reseta/calibra senzorul de presiune pt dpf sau trebuie schimbat?

 

Precizez ca apare la memory faults notificarea ca filtrul de particule trebuie schimbat peste un numar de km. Nr de km al masinii este undeva la 170 000km.

 

Trebuie sa schimbi senzorul ala. Nu-si face nici regenerare din cauza lui.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salutare, sunt în căutare de F10 530 și am găsit unul din 2010 pe care urmează să îl duc la verificare, însă am auzit păreri diferite despre cele din 2010-2012 și cele de după. În afară de cei 13cp în plus mai sunt alte diferențe majore? Edited by Robert Pas
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt ĂŽn cĂŁutare de F10 530 și am gĂŁsit unul din 2010 pe care urmeazĂŁ sĂŁ ĂŽl duc la verificare, ĂŽnsĂŁ am auzit pĂŁreri diferite despre cele din 2010-2012 și cele de dupĂŁ. Ăn afarĂŁ de cei 13cp ĂŽn plus mai sunt alte diferențe majore?

 

se pare ca cele de dinainte de 2012, cu motorul de 245cp, nu sufera de problemele cu EGR, galeria de admisie si pompa de inalte.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt ĂŽn cĂŁutare de F10 530 și am gĂŁsit unul din 2010 pe care urmeazĂŁ sĂŁ ĂŽl duc la verificare, ĂŽnsĂŁ am auzit pĂŁreri diferite despre cele din 2010-2012 și cele de dupĂŁ. Ăn afarĂŁ de cei 13cp ĂŽn plus mai sunt alte diferențe majore?

 

Am eu motorul de 245 pe F10. S-a pus in 2010 si in prima parte a anului 2011, sunt destule fabricatie 2011 cu motorul de 258, in 2012 este doar varianta de 258.

 

Masina o am de 2 ani jumate, timp in care am facut 35k km, acum avand 205k km. Nu am avut probleme cu ea, nici cu admisia, EGR sau DPF, am curatat admisia chiar dupa ce am cumparat-o.

 

Am ISTA si ii mai fac o diagnoza periodic, daca vad ca DPF-ul e incarcat, o duc la o tura pe autostrada si ii dau regenerare fortata si urmaresc parametrii in timp real.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

O singura intrebare am,nu stiu daca am postat unde trebuie,de unde as putea face rost de cod sau de unde sa cumpar(nu la costuri de reprezentanta)piesa de plastic(suport/tavita) care acopera (nu permite sa se vada cand ridici mocheta) bateria in portbaj.Nu stiu exact cum se numeste si sper ca m-am expirmat cat am putut de bine ca sa intelegeti.Masina este un seria 5 f10. Va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

O singura intrebare am,nu stiu daca am postat unde trebuie,de unde as putea face rost de cod sau de unde sa cumpar(nu la costuri de reprezentanta)piesa de plastic(suport/tavita) care acopera (nu permite sa se vada cand ridici mocheta) bateria in portbaj.Nu stiu exact cum se numeste si sper ca m-am expirmat cat am putut de bine ca sa intelegeti.Masina este un seria 5 f10. Va multumesc anticipat

 

Salut. Gasesti codurile pe bmwfans.info. trebuie sa introduci ultimele 7 caractere de la VIN

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o problema cu o scurgere de ulei pe partea cu turbo la un 525cu motor f10 din 2016. Mentionez ca sm schimbat garnitura la capacul motorului. Si totusi inca am pierderea de ulei. Unde ar fi problema?

daca au identificat pierderea de ulei de la capac si ai schimbat deja garnitura cel mai probabil capacul e deformat . Singura sansa e sa schimbi capacul si sa pui nou evident

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o problema cu o scurgere de ulei pe partea cu turbo la un 525cu motor f10 din 2016. Mentionez ca sm schimbat garnitura la capacul motorului. Si totusi inca am pierderea de ulei. Unde ar fi problema?

 

Problema e la capac in sine. E compus din doua piese de plastic sudate cu ultrasunete. Problema sta chiar la aceasta imbinare, pt ca in timp incepe sa scape ulei pe aici. Si eu am problema asta, tot 525d. Urmeaza cel mai probabil sa schimb luna viitoare capacul culbutori desi costa destul de mult, 1400RON pt o bucata de plastic.purple.png

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.