Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Sunt curios ce discuri si placute folositi pe f10. Eu sunt la al 3-lea set OE pe fata si nu rezista mai mult de 40k km fara sa se ovalizeze. As incerca si alti producatori. Masina in cauza e un 525d din 2012.

 

Aceeasi problema si la un 525xd din familie, la 90.000km masina va primi al 3-lea set de discuri pe fata, cele 2 de pana acum s-au ovalizat la cca 45.000km. Absolut penibil pentru ce pret au, garantia bineinteles ca e inutila (exploatare incorecta) <_<

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema si la un 525xd din familie, la 90.000km masina va primi al 3-lea set de discuri pe fata, cele 2 de pana acum s-au ovalizat la cca 45.000km. Absolut penibil pentru ce pret au, garantia bineinteles ca e inutila (exploatare incorecta) <_<

 

Si ce montezi acuma? Tot oe? Eu am reusit sa schimb un rand pe garantie pentru ca s-au ovalizat in aproximativ 5000 de km.

Link to comment
Share on other sites

Tampoanele de motor stiti de cine sunt facute pe OE? Sau are vreo problema daca pun Corteco in loc de OE? Ma gandesc ca ei produc si pe original. La E90 am pus tot corteco si-mi amintesc ca n-a fost nimic rau, dimpotriva situatia s-a imbunatatit.
Link to comment
Share on other sites

si eu ma documentez pt tampoane pt F10 ,am gasit poze pe net cu cele O.E., o sa ma duc la Unix sa vad ce au pe stoc , sa vad care se aseamana , s ar putea sa fie Lemforder producator OE

 

Lemforder nici n-am vazut cel putin la 525d xdrive. Pe epiesa au doar Corteco, febi, swag si OE.

Link to comment
Share on other sites

Corteco este producatorul O.E. , am vazut tamponul , are cod bmw sters , problema e ca noile tampoane nu mai au vaccum ca cele de pe masina ,stie cineva care a schimbat ce se intampla ?

 

La ce vaccum te referi? Cand zici de noile tampoane, te referi la cele OE sau OEM, Corteco?

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Se refera la faptul ca pe F10 s-au pus doua modele de tampoane motor, cu vacuum si fara vacuum.

Din experienta personala am tras concluzia ca masinile fabricate in prima parte a anului 2010 au modelul cu vacuum.

Edited by mase
Link to comment
Share on other sites

La care soft te referi, la cel de multimedia si telefon, sau care? la cele amintite mai inainte am facut eu update de curand.

Ma refer la toata masina, nu la ceva anume. E ca la telefon, se face cu totul (motor, cutie etc). E interesant ce zici, cum ai facut update la telefon de exemplu? Sigur nu vorbeste de codari? Chiar nu stiu sa se faca update la telefon doar sau la multimedia.

Link to comment
Share on other sites

Ma refer la toata masina, nu la ceva anume. E ca la telefon, se face cu totul (motor, cutie etc). E interesant ce zici, cum ai facut update la telefon de exemplu? Sigur nu vorbeste de codari? Chiar nu stiu sa se faca update la telefon doar sau la multimedia.

Ia uite aici ...

https://www.bmw.de/de/topics/faszination-bmw/connecteddrive/connecteddrive-services-offers/mobile-endgeraete/update.html#intro050ad3f3c16e68fb28ba2abfc58cf798

 

pe aceasta pagina, undeva in dreapta, ai o casuta unde introduci VIN-ul tau si mai jos iti va genera un link de descarcare al update-ului (si mai bifezi si tu ca esti de acord cu termenii si conditiile ... Ich akzeptiere die Nutzungsvereinbarung) . Tot acolo, mai jos, sunt doua link-uri cu procedura de urmat. Sunt putin in limba germana, dar cred ca o sa intelegi, in mare.

Ca idee, salvezi fisierul ala (UPD01008.bin) pe un stick si il vei introduce in intrarea de stick, bineinteles cea din torpedou. Din cate am citit, face niste update-uri pe partea de comunicatie prin bluetooth cu telefonul si pe partea de multimedia, tot cu telefonul.

Sa nu te astepti la mari minunatii, dar este totusi un update ...

Succes!

Edited by thekosty
Link to comment
Share on other sites

Ia uite aici ...

https://www.bmw.de/de/topics/faszination-bmw/connecteddrive/connecteddrive-services-offers/mobile-endgeraete/update.html#intro050ad3f3c16e68fb28ba2abfc58cf798

 

pe aceasta pagina, undeva in dreapta, ai o casuta unde introduci VIN-ul tau si mai jos iti va genera un link de descarcare al update-ului (si mai bifezi si tu ca esti de acord cu termenii si conditiile ... Ich akzeptiere die Nutzungsvereinbarung) . Tot acolo, mai jos, sunt doua link-uri cu procedura de urmat. Sunt putin in limba germana, dar cred ca o sa intelegi, in mare.

Ca idee, salvezi fisierul ala (UPD01008.bin) pe un stick si il vei introduce in intrarea de stick, bineinteles cea din torpedou. Din cate am citit, face niste update-uri pe partea de comunicatie prin bluetooth cu telefonul si pe partea de multimedia, tot cu telefonul.

Sa nu te astepti la mari minunatii, dar este totusi un update ...

Succes!

Si apropo ... daca mai stie cineva, ceva de genul asta de update-uri, poate sa spuna ... chiar ma intereseaza si nu cred ca numai pe mine ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ia uite aici ...

https://www.bmw.de/de/topics/faszination-bmw/connecteddrive/connecteddrive-services-offers/mobile-endgeraete/update.html#intro050ad3f3c16e68fb28ba2abfc58cf798

 

pe aceasta pagina, undeva in dreapta, ai o casuta unde introduci VIN-ul tau si mai jos iti va genera un link de descarcare al update-ului (si mai bifezi si tu ca esti de acord cu termenii si conditiile ... Ich akzeptiere die Nutzungsvereinbarung) . Tot acolo, mai jos, sunt doua link-uri cu procedura de urmat. Sunt putin in limba germana, dar cred ca o sa intelegi, in mare.

Ca idee, salvezi fisierul ala (UPD01008.bin) pe un stick si il vei introduce in intrarea de stick, bineinteles cea din torpedou. Din cate am citit, face niste update-uri pe partea de comunicatie prin bluetooth cu telefonul si pe partea de multimedia, tot cu telefonul.

Sa nu te astepti la mari minunatii, dar este totusi un update ...

Succes!

da acum imi amintesc ca am mai incercat odata sa fac asta..ca si acum..fara succes. Fisierul scrie ca ar trebui sa aiba 94,6 mb si el are 92. L am luat de mai multe ori, tot la fel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.