Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

nu am reusit

am bagat stickul in portul din torpedou ,dar nu se intampla nimic

cand dau update from usb imi zice sa ma duc la www.bmw/update :(

 

 

Trebuie bagat in USB-ul din cotiera si nu in cel din torpedou asa cum multi ar crede. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Detin de ceva vreme un frumos F10, 2012.

Am fost cu ea la o prima revizie, facut niste update-uri, schimbat lichid de frana, in rest e impecabila. Desigur, o sa fac schimb de ulei in cutie cat de curand.

 

Totusi, am o problema: la anumite denivelari (nu gropi), uneori chiar in curbe mai fortate si scurte, se aud ceva ca niste pocnituri "din plastic" in bord, zona parbrizului, la pasager.

Ori s-a desprins ceva prin bord, ori e vorba de plasticele ce vin peste parbriz, in partea e jos, sub capota.

Nu stiu daca le aveam dinainte sau nu, dar in drum spre Suceava (din Bucuresti), nu mai stiu prin ce oras, am luat niste linii de tren din plin (inainte erau "finute", dar s-au stricat grav).

 

Dupa niste cautari pe net am vazut ca unii ziceau de strans bareze stabilizatoare, am tras de ele si nu-s slabite.

Nu am apucat sa merg la service inca, nu am avut timp deloc.

 

A patit cineva? Vreo idee?

Pot face o filmare (cred), daca ajuta, nu stiu daca se va auzi.

 

Merci,

Edited by SimionBaws
Link to comment
Share on other sites

Caut un f10 si nu stiu ce sa aleg .

 

- 520d facelift , 2014 , 140000km , 184hp , tractiune spate , navigatie mare , ceasuri full led , sistem audio harman kardon , NO-xenon ( https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GkRlW.html )

 

- 525d 2012 , 160000km , 218hp , 4x4 xdrive , navigatie mica , bi-xenon ( https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7Gj5AD.html )

 

 

Mi-ar place mai mult facelift-ul dar daca il iau as vrea sa ii pun faruri bi-xenon care ma costa 1200e si powerchip dar nu stiu cat de sanatos e pentru masina . Daca as pune powerchip as alege varianta 214hp si 455nm ca sa nu depasesc puterea si cuplul de la 525d , ma gandesc ca in felul asta nu fortez limitele altor componente din moment ce 525d-ul are 99% aceleasi piese doar ca e bi-turbo . Ce sfaturi imi dati legate de powerchip ? Afecteza turbina sau consumul ? Avem pe aici membri care au pus chip pe 520d sa imi dea niste sfaturi ?

 

Pe de alta parte daca as alege 525-ul as dori sa ii fac upgrade la navigatie mare care costa 500e si sa ii pun kit M care e 700e deci tot cam 1200e cheltuieli suplimentare .

Edited by dragoss91
Link to comment
Share on other sites

Caut un f10 si nu stiu ce sa aleg .

 

- 520d facelift , 2014 , 140000km , 184hp , tractiune spate , navigatie mare , ceasuri full led , sistem audio harman kardon , NO-xenon ( https://www.autovit....0-ID7GkRlW.html )

 

- 525d 2012 , 160000km , 218hp , 4x4 xdrive , navigatie mica , bi-xenon ( https://www.autovit....5-ID7Gj5AD.html )

 

 

Mi-ar place mai mult facelift-ul dar daca il iau as vrea sa ii pun faruri bi-xenon care ma costa 1200e si powerchip dar nu stiu cat de sanatos e pentru masina . Daca as pune powerchip as alege varianta 214hp si 455nm ca sa nu depasesc puterea si cuplul de la 525d , ma gandesc ca in felul asta nu fortez limitele altor componente din moment ce 525d-ul are 99% aceleasi piese doar ca e bi-turbo . Ce sfaturi imi dati legate de powerchip ? Afecteza turbina sau consumul ? Avem pe aici membri care au pus chip pe 520d sa imi dea niste sfaturi ?

 

Pe de alta parte daca as alege 525-ul as dori sa ii fac upgrade la navigatie mare care costa 500e si sa ii pun kit M care e 700e deci tot cam 1200e cheltuieli suplimentare .

 

LCI are bi-xenon standard, au scos halogenul de pe lista. Asta din anunt (prima) cred ca are chiar bi-xenon adaptiv. Te-a indus in eroare ca la non-LCI semnalul cu bec normal=halogen, dar nu mai e asa. La LCI ai doar xenon si led de ales, fara halogen.

Legat de motorizare, pana acum, in general 520 s-a dovedit a fi mai fiabil decat 525...bine, generalizam doar. La 525 e cam pacatoasa turbina mica, pe langa dubioasa distributie. Eu daca ar trebui sa aleg intre cele doua motorizari, cred ca as alege 520, as schimba direct distributia+soft la Iasi (niciodata chip-uri, box-uri sau alte scheme)...dar in realitate iti vor ajunge si cei 184cp

 

L.E.: LCI = facelift; non-LCI= ai prins ideea...

 

 

 

Edited by harsh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Si eu patesc asa...in special cand este mai frig afara (cu toate ca masina sta in garaj). Nu cred ca ai ce-i face...trosnesc plasticele...

 

Salutare,

 

Detin de ceva vreme un frumos F10, 2012.

Am fost cu ea la o prima revizie, facut niste update-uri, schimbat lichid de frana, in rest e impecabila. Desigur, o sa fac schimb de ulei in cutie cat de curand.

 

Totusi, am o problema: la anumite denivelari (nu gropi), uneori chiar in curbe mai fortate si scurte, se aud ceva ca niste pocnituri "din plastic" in bord, zona parbrizului, la pasager.

Ori s-a desprins ceva prin bord, ori e vorba de plasticele ce vin peste parbriz, in partea e jos, sub capota.

Nu stiu daca le aveam dinainte sau nu, dar in drum spre Suceava (din Bucuresti), nu mai stiu prin ce oras, am luat niste linii de tren din plin (inainte erau "finute", dar s-au stricat grav).

 

Dupa niste cautari pe net am vazut ca unii ziceau de strans bareze stabilizatoare, am tras de ele si nu-s slabite.

Nu am apucat sa merg la service inca, nu am avut timp deloc.

 

A patit cineva? Vreo idee?

Pot face o filmare (cred), daca ajuta, nu stiu daca se va auzi.

 

Merci,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LCI are bi-xenon standard, au scos halogenul de pe lista. Asta din anunt (prima) cred ca are chiar bi-xenon adaptiv. Te-a indus in eroare ca la non-LCI semnalul cu bec normal=halogen, dar nu mai e asa. La LCI ai doar xenon si led de ales, fara halogen.

Legat de motorizare, pana acum, in general 520 s-a dovedit a fi mai fiabil decat 525...bine, generalizam doar. La 525 e cam pacatoasa turbina mica, pe langa dubioasa distributie. Eu daca ar trebui sa aleg intre cele doua motorizari, cred ca as alege 520, as schimba direct distributia+soft la Iasi (niciodata chip-uri, box-uri sau alte scheme)...dar in realitate iti vor ajunge si cei 184cp

 

L.E.: LCI = facelift; non-LCI= ai prins ideea...

 

ciudat pentru ca am verificat vin-ul si nu apare nimic legat de xenon si nici in anunt nu specifica proprietarul ca are xenon in schimb pe site scrie adaptive lights

multumesc de raspuns

http://image.prntscr.com/image/5de9f23960f445e78ba26e90b1b5d824.png

Edited by dragoss91
Link to comment
Share on other sites

pai ti-am si spus ca aveam impresia ca sunt adaptive, iar faptul ca nu apare xenon in lista e pt ca e standard. la fel cum la non-LCI nu apare in lista dotarea halogen

inca o chestie sa iti dai seama pe viitor, daca e xenon de fabrica nu are rotita de ridicare/coborare a farurilor la LCM, are doar rotita pt intesitatea luminilor interioare. cele cu halogen au doua rotite

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai ti-am si spus ca aveam impresia ca sunt adaptive, iar faptul ca nu apare xenon in lista e pt ca e standard. la fel cum la non-LCI nu apare in lista dotarea halogen

inca o chestie sa iti dai seama pe viitor, daca e xenon de fabrica nu are rotita de ridicare/coborare a farurilor la LCM, are doar rotita pt intesitatea luminilor interioare. cele cu halogen au doua rotite

 

Multumesc pentru lamuriri.

 

Sunt multe motive sa aleg un LCI in loc de un pre-LCI 2012 ?

 

Am de ales intre un LCI si un pre-LCI iar LCI-ul are niste optiuni interesante (pentru mine) iar non-LCI-ul are mai putine optiuni dar are interiorul crem care mie imi place foarte mult iar asta ma face sa ma decid greu .

 

Masinile in cauza sunt acestea:

 

LCI : https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GkRlW.html

non-LCI : https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GkSiJ.html#24a2aa9124

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.