Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salutare,

 

Am revenit cu alte 2 masini din care as vrea sa cumpar una.

 

1. https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7Gkzmn.html

 

- masina a fost adusa din franta de la licitatii

- kilometrajul e real

- nu a suferit accidente

- nu a fost condusa in romania

- are 170.000km

 

2. bmw 520 germania

 

- masina e in germania la un dealer autorizat

- masina a suferit un accident frontal, airbag-urile au "sarit", reparatia a costat 15.000eur la reprezentanta

- are 130.000km

- in comparatie cu cea de sus are +distronic +headup display +comfort access +scaune incalzite

 

 

Mi-ar placea mai mult masina nr.2 (cea care a fost accidentata) dar multe persoane mi-au spus sa nu cumpar masini accidentate. Voi ce parere aveti? Sa merg pe prima varianta, cea cu km mai multi si optiuni mai putine dar o masina "curata" sau sa risc sa o iau pe cea care a fost accidentata?

 

Ma gandesc ca acel accident nu i-a deformat sasiul ca altfel era considerata dauna totala, iar suma de 15.000eur pentru reparatie mi se pare normala din moment ce BMW vinde piesele extraordinar de scump iar mana de lucru in Germania e foarte scumpa.

 

Pe de alta parte m-as cam feri de 525 bi-turbo, din cate am inteles au turbina mica defectuasa iar reparatia costa in jur de 1500eur.

Edited by dragoss91
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti de o masina cu motorul schimbat la reprezentanta BMW Bruxelles, carte service la zi? https://www.autoscou...actconfirmation

 

Decat un F10 atat de chel la banii aia, mai bine te orientezi catre altceva mult mai dotat. Cu siguranta vei gasi un F30, 320d mult mai dotat decat asta. La F30 as merge si pe cutia manuala, pe cand un F10 nu-l vad decat cu automata si asta pt ca seria 5 este construita mai mult pt confort, nu-i atat de fasneata precum un seria 3.

Link to comment
Share on other sites

Salut,am schimbat uleiul la bmw f10 520 d,aceasta fiind prima revizie, in momentul schimbului imi arata ca mai am 30.000 km pana la urmatoarea revizie, dupa ce am facut doar 1200 km imi arata ca trebuie sa fac revizia dupa 24.000 km,dupa calculele mele cam la 7000 km ar trebui schimbat uleiul,ce pararere aveti?mentionez ca masina are 26.000 km,multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut,am schimbat uleiul la bmw f10 520 d,aceasta fiind prima revizie, in momentul schimbului imi arata ca mai am 30.000 km pana la urmatoarea revizie, dupa ce am facut doar 1200 km imi arata ca trebuie sa fac revizia dupa 24.000 km,dupa calculele mele cam la 7000 km ar trebui schimbat uleiul,ce pararere aveti?mentionez ca masina are 26.000 km,multumesc

Se schimba valoarea in functie de stilul de mers...prezice intr-un fel precum la consum->range.

La fel e si la placute. Daca mergi agresiv vor scadea km mai repede, iar ulterior daca mergi vreo 2-3mii km mai lejer, vor creste km afisati pana la urmatorul schimb.

La ulei daca faci mult oras, drumuri scurte, km iar vor scadea pana la urmatorul schimb.

Doar valoriile pt inspectie si lichid de frana sunt fixe pt ca alea au termen (uleiul isi pierde proprietatile)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@dragoss91, am fost personal la cei din al doilea link al tau, cea reparata. Sunt de evitat. Nu sunt dealeri autorizati. Sunt niste turci, la care nu calca mai nimeni. Toate masinile erau cu discurile ruginite, nemiscate de cine stie cand. Voiau sa imi vanda un 528i in stare perfecta (asa ziceau la telefon), case scotea fum mai rau ca trenurile pe abur, avea pielea crapata la interior si toate jantele eray lovite RAU. Chipurile masina avea sub 80k la bord, si o poti gasi in continuare la vanzare. Treaba se intampla in pe 7 martie. Am sfarsit prin a-mi lua un 328i din reprezentanta la fix acelasi pret. Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

A venit timpul sa schimb masina si oscilez intre 2 marci Audi si BMW (A5/A6 sau Seria 5).

Nu ma grabesc sa o cumpar dar am gasit aceasta oferta.

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7GkWD9.html

Ce parere aveti despre masina. Isi merita banutii?

Si despre motorul ce imi puteti spune...stiu despre problema cu distributia si turbina mica la acest motor dar daca au fost schimbate recent merita sa merg pe un astfel de motor?

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

In Germania o gĂŁsesti la 20k lejer, comoditatea si "siguranta" dealerului te costa 5k in plus, tu decizi daca merita sau nu, eu orice masina pe care o cumpĂŁr ĂŽi fac distributia si revizia costa 1k euro, turbina mica nu stiu de problema

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Doggfather
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Putin cam scumpa la Km aia insa la dotari sta chiar foarte bine!

...ciudat ca n-are senzori de parcare.

 

Cei de la Apan sunt destul de seriosi nu cred ca are probleme ascunse. Probabil poti obtine o garantie sau un discount.

 

Si eu sunt de parere ca poti gasi ceva mai ieftin afara insa la o masina SH fara garantie...mai usor te "certi" in tara ta pentru eventuale probleme.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca o sa ii ofere garantie la km astia, nu iti ofera fabrica garantie la un asemenea nr de km dar un dealer de masini.

Eu ziceam de Germania ca la o astfel de suma iesi mai bine daca te duci tu sa o iei de acolo.

 

...posibil. Dar da-i si un exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.