Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Buna colegilor BMW f10. Tocmai m-am ĂŽnscris in club Bmw si totodata am devenit si proprietar de F10. Am si eu o ĂŽntrebare: de ce nu mi se aprinde ziua lumina albĂŁ in ceasurile de bord??? Oare nu are aceasta funcție??? Colegul meu de serviciu care ma tot zĂŁpĂŁcit de cap sĂŁ-mi iau Bmw el are ziua lumina albĂŁ in ceasuri si noaptea roșie.
Link to comment
Share on other sites

Sper ca ai fost ironic sau poate nu te-ai gandit la toate situatiile. Poti fi pe serpentine si nu cred ca-i recomandat sa depasesti in astfel de conditii. Sau eu cel putin nu depasesc in conditii de risc inutil sau lipsa de vizibilitate. Nu sunt kamikaze. E plin de astfel de idioti pe drumuri din pacate. Nu contest ca eu poate nu fortez ceva mai mult cateodata vreo depasire, dar incerc sa ma temperez si incerc sa nu mai repet miscarea data viitoare.

 

Normal ca am fost ironic. Eu merg cu pilot automat de cate ori am ocazia. Nu fac depasiri la care trebuie sa franeze restul sa ma repliez la mustata inapoi si ii urasc pe indivizii care fac asta, poate nimeresc pe cineva care nu e atent o secunda si ii omoara pe toti de pe contrasens.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Intrebare de.........dar decat sa deschid un nou topic mai bine intreb aici.

La F10 bineinteles, unde am butonul de la carligul de remorcare?Sau iese "manual"?

Am inteles ca daca nu a fost folosit mult timp mai bine sa nu il scot, ca s-ar putea sa se blocheze.

Multumesc!

 

LE: Am gasit topicul cu carligul si problemele aparute din cauza angrenajului. Mai bine il las asa.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am un 530d non facelift cu pachet M, suspensie M și jante pe 19. Masina este puțin mai confortabila decât seriile anterioare. Comparativ cu un 530d al unui prieten fĂŁrĂŁ pachet M cu suspensie standard și jante pe 18 diferența de confort este foarte mica. Cat despre dilema ta, singur trebuie sa-ti dai seama ce conteazĂŁ mai mult pt tine, personal F10 fĂŁrĂŁ pachet M mi se pare complet banal. Le: pt @akacris Edited by r0n1n
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

NBT s-a montat pe F10 incepand cu octombrie 2012 - toate F10 cu data de productie dupa 10/2012 cu navi professional au NBT; la facelift, toate navi professional sunt NBT si au controller touch (mare).

 

Masina mea este produsa Feb-2013 si are NBT cu controller mic (fara touch); se poate face retrofit la controller touch destul de usor - e nevoie de controller + modulul aferent; in jur de 250 euro cost, nu stiu daca merita.

Link to comment
Share on other sites

Poti vedea daca are abțibildele specifice cel in stanga unde arata tip freon cantitate...

Desigur mai este varianta in care capota poate fi originala dar luata din dezmembrari de pe alta masina, si atunci poti verifica daca a fost vopsita.

rULTXuD.jpg

 

Si una aftermarket:

capota-bmw-seria-5-f10-2010-2011-2012-2013-2014-3e4614c26633048b79-0-0-0-0-0.jpg

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Din fabrica se poate pune doar pe motoarele de la 3 litri in sus; nu cred ca se poate face retrofit la 525d.

In general retorfit-urile la optiuni care implica schimbari mecanice sunt greu de facut si foarte costisitoare; parerea personala - mai degraba schimbi masina cu una care are optiunea respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.