Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
Ma poate ajuta cineva care a avut aceeasi problema? Am un f10 care are optiunea integral active steearing si am o problema legata de un zgomot in coloana de directie ce se aude atunci cand auto ruleaza la o viteza de 10-20 km/ h sau atunci cand este stationata in drive! Zgomotul se simte si in volan, este mai exact o bataie! Mentionez ca, desi am inlocuit caseta de directie dupa 12000 km zgomotul a reaparut!
Link to comment
Share on other sites

Servodirectie fost inlocuita cu una noua sau cu una second?

 

A doua intrebare: dupa cum am inteles zgomot pare o bataie care e mai pronuntata cand invarti volanul cu masina oprita sau aproape oprita. Zgomot arata ca ceva care intra in tensiune si sare? In aceast caz sa-r putea sa fie curea care pune in miscare bucsa cu recirculare de bile la caseta de directie.

Edited by MEDES CALAN
Link to comment
Share on other sites

Daca zgomotul apare fara ca caseta de directie sa fie miscata, si clar cand masina e oprita, ori are o probleama senzor optic de pozitie ca trimite comenzile gresite (miscari alternative foarte scurte dreapta-stanga) la motoras de asistenta ori nu stiu la ce altceva ma pot gandi.

 

Cred ca cel mai bine e ca masina sa fie scanata pentru erori.

 

PS zgomot se aude in oricare pozitie sunt roti/volanul sau doar cand rotile sunt drepte?

Link to comment
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva care a avut aceeasi problema? Am un f10 care are optiunea integral active steearing si am o problema legata de un zgomot in coloana de directie ce se aude atunci cand auto ruleaza la o viteza de 10-20 km/ h sau atunci cand este stationata in drive! Zgomotul se simte si in volan, este mai exact o bataie! Mentionez ca, desi am inlocuit caseta de directie dupa 12000 km zgomotul a reaparut!

 

Cati km are masina de a trebuit inlocuita caseta de directie? Banuiesc ca si la F10 ca si de asemenea la E60, casetele de directie sunt "foarte rezistente" :D Imi zicea odata un mecanic faptul ca el E60 cu joc zero in caseta inca nu a vazut.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare! Am un F10 2011 530d achizitionat in ianuarie masina are 183 k ! Am schimbat de curand filtrele si uleiul am folosit ulei original Bmw 5w30! Mi se pare ca cu acest ulei motorul este mai zgomotos decat cu cel care la avut din Germania! E pentru ptima data cand folosesc ulei original de bmw...pana acum am folosit doar Castrol si eram foarte multumita la celelate masini bmw pe care le am avut!

Voi ce parere aveti? Sa incerc Castrol?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am un F10 2011 530d achizitionat in ianuarie masina are 183 k ! Am schimbat de curand filtrele si uleiul am folosit ulei original Bmw 5w30! Mi se pare ca cu acest ulei motorul este mai zgomotos decat cu cel care la avut din Germania! E pentru ptima data cand folosesc ulei original de bmw...pana acum am folosit doar Castrol si eram foarte multumita la celelate masini bmw pe care le am avut!

Voi ce parere aveti? Sa incerc Castrol?

 

Multumesc!

Eu am folosit ulei bmw si nu prea am fost multumit de el, motorul era mai zgomotos si vibra mai tare cand era subturat(posibil frecarea mai pronuntata). Acum pun Castrol edge 5w30 full sintetic(trebuie sa scrie pe cutie ca este full sintetic, pe unele scrie sintetic technology si nu e acelasi lucru) si masina imi da impresia ca nu se mai gatuie asa usor cand este subturatat, iar motorul e mai putin zgomotos mai ales in sarcina.

Edited by dragos612
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.