Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salut, saptamana aceasta as vrea sa achizitionez un f10 si am ramas la urmatoarele masini, care ziceti ca merita si care nu? Multumesc!

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709219533349?exclude-writeoff-categories=on&fuel-type=Diesel&postcode=ng76hf&model=5%20SERIES&seller-type=trade&radius=1500&advertising-location=at_cars&maximum-mileage=100000&sort=price-asc&transmission=Automatic&year-from=2014&make=BMW&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&maximum-badge-engine-size=2.0&page=8

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709289752791?seller-type=trade&fuel-type=Diesel&radius=1500&make=BMW&maximum-badge-engine-size=2.0&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&advertising-location=at_cars&year-from=2014&exclude-writeoff-categories=on&transmission=Automatic&model=5%20SERIES&sort=price-asc&maximum-mileage=100000&postcode=ng76hf&page=3

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201703233608333?make=BMW&exclude-writeoff-categories=on&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&radius=1500&seller-type=trade&sort=price-asc&postcode=ng76hf&year-from=2014&transmission=Automatic&advertising-location=at_cars&model=5%20SERIES&fuel-type=Diesel&page=6

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709209466243?transmission=Automatic&exclude-writeoff-categories=on&radius=1500&make=BMW&advertising-location=at_cars&fuel-type=Diesel&year-from=2014&seller-type=trade&model=5%20SERIES&maximum-mileage=100000&postcode=ng76hf&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&maximum-badge-engine-size=2.0&sort=price-asc&page=6

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201706236709054?year-from=2014&postcode=ng76hf&fuel-type=Diesel&seller-type=trade&radius=1500&model=5%20SERIES&exclude-writeoff-categories=on&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&maximum-badge-engine-size=2.0&sort=price-asc&advertising-location=at_cars&make=BMW&transmission=Automatic&maximum-mileage=100000&page=2

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709219517097?sort=price-asc&maximum-mileage=100000&fuel-type=Diesel&advertising-location=at_cars&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&transmission=Automatic&make=BMW&exclude-writeoff-categories=on&year-from=2014&maximum-badge-engine-size=2.0&radius=1500&model=5%20SERIES&seller-type=trade&postcode=ng76hf&page=5

 

Sunt cu volan pe dreapta ca aici locuiesc in uk! Multumesc!

 

Personal as alege-o pe ultima, e singura care are aerul conditionat cu ajustare serapata a vitezei ventilatorului pe fiecare parte. Dar cum fiecare suntem diferiti, e doar o parere, si poate pentru tine acest aspect nu este important.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Personal as alege-o pe ultima, e singura care are aerul conditionat cu ajustare serapata a vitezei ventilatorului pe fiecare parte. Dar cum fiecare suntem diferiti, e doar o parere, si poate pentru tine acest aspect nu este important.

 

A.

Sa renunț la navi mare, scaunele sport, la varianta berlin a, sau la memoriile pt scaune? Tre sa fac un compromis.

Link to comment
Share on other sites

Sa renunț la navi mare, scaunele sport, la varianta berlin a, sau la memoriile pt scaune? Tre sa fac un compromis.

mai bine renunti la an si iti iei una cu un an mai veche dotata cu toate ca in uk nu prea pun dotari pe ele...singura care are totusi ceva dotari este prima in rest nici nu m-as uita la ele.

 

edit - mai bine totodata cauta un 3,0 nu 2.0 ca in uk nu exista impozit iar spre exemplu pentru mine asigurarea este la fel si la 2.0 si la 3.0 si am doar 24 de ani sa nu crezi ca am vreo 40 si 20 ani de permis . stiu ca multi romani cred ca asigurarile in uk sunt in f de capacitatea cilindrica desi ea reprezinta doar 5% in cazul unei masini comune . Doar cand te uiti dupa suvuri sau supercaruri conteaza mult capacitatea cilindrica la asigurare. Fa o simulare pe un nr de la una 3.0 si la una din cele de mai sus si ai sa te lamuresti.

Edited by ALINUL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As scade un an, insa ma duc la motorul cu probleme! Din cate stiu de pe la sfarsitul lui 2013 s=a rezolvat treaba cu distributia, nu?

Eu nu cred ca au rezolvat problema nici la 2015-2016...e o chestie de marketing (toata lumea ori cumpara upgrade la distributie ori cumpara motor ceea ce inseamna bani pt ei)dar poti astepta un raspuns mai in cunostinta de cauza legat de anul si rezolvarea problemei . poti schimba distributia si nu mai ai nicio problema majora... . ai citit ce ti-am spus legat de 3.0? e chiar pacat sa iei 2.0 cand traiesti un uk... nu are sens plus ca 3.0 este cu mult mai putine asa zise bube...

Edited by ALINUL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara ! Cum pot sa pun denumirile posturilor de radio ? Ca sa nu imi mai apăra frecventa,ci numele postului.Si inca o întrebare: se poate cumva pune muzica in masina de pe YouTube de pe telefon cu bluetooth,fara cablu aux ? Multumesc mult !

Buna ! La radio nu ma pricep ca nu am ascultat niciodata radio in masina. Muzica de pe youtube sau din telefon poti asculta fara niciun cablu prin bluetooth.

Am sa pun un link in care explica exact :

Edited by ALINUL
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Apropos de intrebarea pusa de Raluka1003, la o cautare pe bimmer.work, stie cineva ce cod are optiunea care iti permite sa conectezi telefonul prin bluetooth la navigatie si sa redai muzica de pe de telefon in boxele masina? Merci

 

Salut,

 

Sunt mai multe optiuni...depinde de dotarile masinii. In principiu ar trebui sa scrie pe decodor cuv Bluetooth.

 

Cauta in lista asta cuvantul bluetooth: link

Link to comment
Share on other sites

Pt redenumirea posturilor de radio te duci pe postul respectiv, selectandu-l apoi apesi butonul Option de pe consola centrala. Dupa apasare apare un meniu. Derulezi cu rotita pana la Rename as: si astepti pana in loc de frecventa apare numele postului..cam o secunda.. si cand vezi numele postului apesi pe rotita de la Idrive sa-l selectezi. De acum iti va aparea numele postului si nu frecventa lui in lista cu posturile de radio.

Ca sa ai Bluetooth cu profil A2DP (pt ascultat muzica prin bluetooth nu doar apeluri telefonice) trebuie sa ai Combox, daca vorbim de F10. Combox s-a montat incepand cu luna septembrie 2010. Daca masina e mai veche nu ai. Din fercire se poate monta (retrofit).

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Apropos de intrebarea pusa de Raluka1003, la o cautare pe bimmer.work, stie cineva ce cod are optiunea care iti permite sa conectezi telefonul prin bluetooth la navigatie si sa redai muzica de pe de telefon in boxele masina? Merci

 

Asta este optiunea

S6NF Audio Link, Music Player in mobile section / Music-schnittstelle Fuer Smartphone

Link to comment
Share on other sites

Salut, in perioada apropiata as vrea sa fac un ''salt'' de la 520d F10 la 530xd F10 si as vrea pareri despre alegerea pe care o iau: pro si contra legat de absolut toate aspectele: costuri/intretinere, condus, etc :) .

Poti sa citesti topicul meu de prezentare la masina mea sa iti faci o oarecare idee...la fel si alte topicuri cu 530 xdrive.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca sa zic mai detaliat, seful meu si-a cumparat acest F10 525d xdrive 2013, si m-a rugat sa ma interesezs care e treaba cu Power Reduction. In talonul din Belgia si in cartea de la RAR sunt trecuti 155Kw, iar eu am citit pe Wikipedia ca motorizarea este de 150 si 160Kw. Dupa cate stiu, in Belgia se face Power Reduction pentru ca impozitul este pe Kw, nu pe capacitate motor, ca la noi. Si m-am gandit sa intreb aici care este treaba cu 150, 155 si respectiv 160Kw.

Deci, este posibil sa aibe Power Reduction daca in carte sunt trecuti 155Kw?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are power reduction. Baga seria de sasiu pe https://www.bmwvin.com/ si iti va zice ati kw are motorul masinii sale. Daca scrie 160 si tu pe carte la rar ai 150 in seamna ca are power reduction. Daca scrie pe site 155 si in carte ai la fel inseamna ca asa e motorul.

S843APower reduction este optiunea pe care trebuie sa o ai in lista acolo si care arata ca ai asa ceva activ.

 

 

Edited by jonnyy_b
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.