Jump to content

Erori computer E60?


Recommended Posts

Salut,

 

Am achizitionat de curand un E60 520i din iunie 2010 si cum faceam eu frumos primii 500km cu el (masina are 86.000km) au aparut urmatoarele in bord:

 

1. La oprirea motorului dupa ce apas pe cheie apare martorul de ulei in bord, de culare galbena, cateva secunde, dupa care dispare. Nu s-a aprins niciodata in mers, doar cand opresc motorul. Uleiul apare in computerul de bord ca trebuie schimbat peste 30.000km.

2. Pentru 3-4 secunde in mers, a aparut un martor de AC (fulgul ala de zapada de la AC) dupa care a disparut si dus a fost.

 

Afara fulguia usor, iar eu sunt primitiv in cunostinte legate de aceasta masina, e posibil sa nu fie nimic rau dar intreb pentru ca au fost 2 senzatii de nesiguranta cam nasoale pe moment, fiind primii km facuti cu masina. Masina care de alftel arata impecabil, reziviile facute la zi etc...

 

Astept pareri va rog frumos. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos. M-am linistit cu "fulgul" acum. E o senzatie placuta sa descoperi masina asta dar probabil ca la inceput vor fi multe momente de panica.

Vreo idee legata de martorul ala de ulei care apare la oprirea motorului?

 

Am sunat imediat la autohaus-ul de unde am cumparat masina si mi-au spus ca e normal ca verifica computerul de bord nu stiu ce daca e nivelul de ulei bla bla-uri de genul asta, si ca e problema doar daca se aprinde in mers (ceea ce nu se intampla).

 

Orice parere e bine venita. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa-mi spuna cineva cam care ar fi consumul "normal" de ulei motor la un E60 LCI 520d an 2007, 223.000 km la bord? Adica cam cat ar trebui sa lipseasca de pe joja de la un schimb la altul (facut la 10.000 km)? La 6000 km facuti imi lipseste cam o treime de pe joja. Adevaru este ca nu m-am uitat la schimb daca a fost la maxim dar asa presupun.
Link to comment
Share on other sites

sa cumperi o masina si sa nu verifici nivelul de ulei pe joja ..daca era E90 mai ziceai ca la ala nu poti e doar electronic .

 

Nu are joja! :( Am cautat o ora, cu laptopul in brate, nimic. Am chemat alta pereche de ochi ca poate sunt eu tampit, nimic. Nu are joja :(

Cu ajutorul filmuletului de mai sus am verificat si pe computerul de bord si intr-adevar scrie sa completez cu minim 1L de ulei ca este la minim.

 

Spuneti-mi si mie va rog frumos cati km mai pot face in conditii de siguranta pentru masina cu acest nivel minim de ulei?

Ar fi vital sa fac 1300km luni, iar sa completez nu stiu cu ce pana nu ajung cu ea la o diagnosticare sa-mi spuna ce ulei are.

Risc sa fac 1300km in conditiile astea si sa o programez la schimb de ulei cand ajung acasa? Martorul de ulei e inca galben, nu rosu.

 

Multumesc anticipat!

Edited by alexwinfast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu are joja! :( Am cautat o ora, cu laptopul in brate, nimic. Am chemat alta pereche de ochi ca poate sunt eu tampit, nimic. Nu are joja :(

Cu ajutorul filmuletului de mai sus am verificat si pe computerul de bord si intr-adevar scrie sa completez cu minim 1L de ulei ca este la minim.

 

Spuneti-mi si mie va rog frumos cati km mai pot face in conditii de siguranta pentru masina cu acest nivel minim de ulei?

Ar fi vital sa fac 1300km luni, iar sa completez nu stiu cu ce pana nu ajung cu ea la o diagnosticare sa-mi spuna ce ulei are.

Risc sa fac 1300km in conditiile astea si sa o programez la schimb de ulei cand ajung acasa? Martorul de ulei e inca galben, nu rosu.

 

Multumesc anticipat!

 

Da pune-i ulei sa fie la nivel si fa-ti drumul

Link to comment
Share on other sites

Pune-i ulei imediat, nu mai mergi cu el pe minim! Cumpara un flacon de 1L si toarna-i jumatate de litru cel putin si obisnuieste-te sa ai tot timpul cate un bidon de ulei in portbagaj! Din diverse motive, majoritatea motoarelor BMW mananca/pierd uleiul, dar mai degraba il mananca daca nu ai pierderi, dovada ca cei de la BMW declara ca un consum de ulei de pana la 0,7L/1000Km si 1L/1000Km la M-uri, este unul normal!:popcorn: Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, motoarele benzinare de 2 litri nu au joja. Verifici nivelul doar in iDrive.

Completeaza la nivel si mergi linistit. Pana nu vei face tu revizia, nu stii daca uleiul a fost consumat ori au pus uleiul la nimereala, neavand joja.

 

Poate sa-mi spuna cineva cam care ar fi consumul "normal" de ulei motor la un E60 LCI 520d an 2007, 223.000 km la bord?

Unul in mintile lui n-ar trebui sa consume ulei.

La al meu N47 nu dispare nimic intre schimburi (chiar radeam de prieteni cu VAG-uri din acelasi an care bagau chiar si peste 1 litru intre schimburi).

Nu stiu cum e la M47, ca din 2007 sunt LCI-uri si cu motorul asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.