Jump to content

Ce model sa aleg?


boicu

Recommended Posts

Buna ziua, as dori ca in vara anului 2014 sa acizitionez un autoturism bmw dar sunt nehotarat in privinta modelului.

 

As dori din partea voastra niste pareri pro si contra acizitiei unuia dintre modele.

 

Alegerea mea se dezbate intre: E34 525i / E39 525i sau E46 320Ci sau alta motorizare dar neaparat Benzina.

 

 

Astept niste pareri din partea voastra tinand cont de pret de acizitie (se gasesc pe net)/ intretinere/ fiabilitate /confort si in foarte putina masura de consum.

 

Mentionez faptul ca sunt din Sibiu si masina nu va ramane stoc.

Edited by boicu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu as fi vrut parerea realistica a unor posesori. adica sa imi spuna ce senzatie ai cand intri in viraj, cum e cu motorizarea daca trage destul de bine, cum se comporta pe drumuri mai denivelate asta ca sa nu zic gropi. in cazul E46 coupe ai destul loc in spate, este practica fiind necesar sa tot muti scaunul pentru ca ocupantii locurilor din spate sa poata urca.

 

Chestii reale cu care posesorii se intelnesc zi de zi, nu generalitati luate de pe wikipedia despre cilindreea ideala pentru caroserie. dar in fine, multumesc pt reply.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu as fi vrut parerea realistica a unor posesori. adica sa imi spuna ce senzatie ai cand intri in viraj,

 

 

ASta-i buna.. Cum adica ce senzatie ai cand intri in viraj?

Cel mai bine, eu zic sa faci un test cu fiecare dintre modelele care doresti sa le cumperi si decizi singur care iti place cum trage si alte alea, ce mai cauti tu la masina.... Dar fara senzatia cand intri in viraj, ca nu cred ca te lasa nimeni sa experimentezi pe masina lui :sorcerer:

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Ei na, daca pui asa intrebare ce raspunsuri ai vrea?

 

e34/e39 doua generatii diferite, normal ca e39 e mai buna, mai stabila, mai frumoasa dupa parerea mea, inca se tine bine.

 

Referitor la e46, tu stii cel mai bine daca iti ajunge spatiul si daca folosesti mult locurile din spate. Daca esti singur, sau ai maxim o persoana cu tine, merge e46 coupe, daca ai familie, deja nu mai e ok.

 

Iar comparatia dintre e46/e39 tine strict de alegerea ta. Eu unul ma simt mai confortabil si mai sigur intr-un seria 5, decat in 3.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Ce o sa ii faci?

pai ii pun niste jante E46 18'iar seria 5 pe 19', discuri perfoarte fata/spate, suspensii pneumatice, sistem audio complet nu subwoofer dinala grosolan in portbagaj, partea de lumini complet schimbata, fata xenon iar spate full led, lumini interioare albe, daca nu are in doatare interior piele, evacuare, si pe la motor cv mici modificari poate si un supercharger sau turbina. aici ma mai gandesc ca nu vreau sa solicit prea mult motorul. Cam asta am in plan.

Edited by boicu
  • Downvote 17
Link to comment
Share on other sites

pai ii pun niste jante E46 18'iar seria 5 pe 19', discuri perfoarte fata/spate, suspensii pneumatice, sistem audio complet nu subwoofer dinala grosolan in portbagaj, partea de lumini complet schimbata, fata xenon iar spate full led, lumini interioare albe, daca nu are in doatare interior piele, evacuare, si pe la motor cv mici modificari poate si un supercharger sau turbina. aici ma mai gandesc ca nu vreau sa solicit prea mult motorul. Cam asta am in plan.

E clar ca esti un copil.

 

Vezi ca viata reala nu e chiar ca in jocuri.

 

 

Scuze ca ti-ai irosit timpul cu mine, apreciez faptul ca ai postat acele link-uri dar eu vroiam parerea proprietarilor acestor modele, ca asa sa ne dam cu parerea in functie de ce se scrie pe net e plin internetul.

Linistit poti intra pe google scrii modelul si gasesti date tehnice despre orice model.

Pe link-urile alea exact pareri de proprietari sunt. Eu sunt fost proprietar si altii sunt fosti sau actuali proprietari.

 

Pe topicurile alea nu sunt date tehnice ci sunt niste ghiduri de achizitie. La ce sa te uiti, ce sa alegi, avantaje si dezavantaje ale diverselor motorizari.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai uite, decat sa bagi atatia bani (pe care nu ii mai recuperezi la revanzare) intr-un E46 sau E39 de ce nu te orientezi mai bine la un E90 sau un E60? Din ce ai spus tu planuiesti sa investesti mai bine de 5000 de euro in masina si ar fi pacat sa nu iti iei un model mai nou. Asta ar reprezenta o alegere rationala.

 

PS: Ai dat dovada de imaturitate stergandu-ti varsta! Ce daca ai 22 de ani? Ti-e rusine?

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

E clar ca esti un copil.

 

Vezi ca viata reala nu e chiar ca in jocuri.

 

 

daca tu esti mai adult, ia-ti masina si tine-o in garaj, Cumpara-ti un "dizel" cum se zice mai nou ca ai consum mic si putere care incepe la turatii mici, fi monoton.

in viata reala se poate faca orice. uite si cateva exemple de filme cum le spui tu.

 

http://www.stanceworks.com/wp-content/uploads/2012/08/JonathanBraswellE34-2.jpg

 

http://philscarblog.files.wordpress.com/2009/10/rear15mm3.jpg

http://www.stanceworks.com/wp-content/uploads/2013/01/ralph6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sunt 90% sigur ca nici macar nu stii la ce te bagi.

 

Modificarile pe care le-ai mentionat sunt demne de 4tuning.

 

Supraalimentarea unui E39 sau E46 cu motor M54 costa lejer 4-5000 euro fara nici o interventie la frane sau suspensie.

Iar un E39 525i costa in jur de 5000 euro, cam la fel si un E46. Ma refer la masini in stare buna. Deci tu vrei sa iei o masina de 5000 euro in care sa bagi 5000 euro doar in motor? Plus suspensii pneumatice care chiar nu stiu la ce te-ar ajuta si alte tampenii? E clar ca esti bine de tot pe Need for Speed.

 

In 95% din cazuri, oamenii care au 10 000 euro isi cumpara o masina de 10 000 euro. In nici un caz nu cumpara una de 5000 euro sau chiar mai putin in care se apuca apoi sa investeasca diferenta.

 

Exista n exemple de topicuri de genul asta. Toti viseaza turbine, modificari, cat mai jos sa fie aproape de cartier etc.

Niciodata nu vedem nimic dupa.

Edited by Service Premium
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.