Jump to content

[Serviciu] retrofit nuca schimbator normal la ///M iluminat


Recommended Posts

Salutare tuturor.

 

Retrofitul consta in modificarea trimului schimbatorului de viteze pentru cablajul cu leduri SMD si inlocuirea emblemei cu una OEM ///M transparenta.

 

Pretul este de 150 lei si contine: manopera (bricolarea trimului ca sa incapa cablajul cu ledurile), emblema originala ///M, 3 leduri SMD si cablajul aferent lor, firele pentru legarea la

 

instalatia de iluminare a scrumierei.

 

Pentru aceasta operatiune trebuie trimis manerul la schimbatorul de viteze. Manerul se trimite dupa ce se achita un avans de 50 lei, restul banilor platindu-se ramburs la primirea manerului modificat.

 

Operatiunea dureaza 1 zi (daca sunt piesele pe stoc), avansul e necesar deoarece se da comanda cu livrare la 7 zile pentru emblema, fiind cea mai scumpa din toate piesele (in jur de 12 euro).

 

Doritorii pot sa-mi lase PM si le dau apoi contul in care sa livreze avansul si adresa pentru livrarea manerului.

 

Pentru alte relatii, stau la dispozitie. Retrofitul poate fi facut practic la orice BMW, pana au schimbat forma manerului pe joystick

 

http://s9.postimg.org/4qhqqv5i7/RETROFIT_SCHIMBATOR_DE_VITEZE_ILUMINAT.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Retrofitul consta in modificarea trimului schimbatorului de viteze pentru cablajul cu leduri SMD [...]

 

[...]bricolarea trimului ca sa incapa cablajul cu ledurile[...]

ca sa fim mai expliciti, ce inseamna modificarea trimului, de ce este necesara (parerea mea e ca se poate trece cu firele direct la scrumiera fara nicio modificare a trimului), precum si cum faci bricolarea asta (pe mine ma cam sperie termenul)

Link to comment
Share on other sites

pai, sub banut (emblema)este plastic, cu o singura gaura pentru surubul de prindere a trimului de pe partea din spate. Surubul se elimina iar plasticul trebuie decupat pe forma emblemei. Daca desfaci o emblema la nuca o sa vezi despre ce vorbesc :)
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca nu am inteles eu bine sau te-ai exprimat tu diferit de intelegerea mea...

 

cand spui TRIM la ce te referi ? nu la ornamentul de la schimbator ?

 

dupa stiinta mea manerul schimbatorului (nuca) nu are niciun trim

 

http://images9.okr.ro/serve/auctions.v7/2012-06-19-72bca3365c8d3cb4440cd81f2b91caf2-1703114-700_700.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nuca la schimbator are un trim la culoarea trimurilor masinii, nu la toate modelele. In poza pusa de mine se vede ca in jurul emblemei este un trim pianno black, la fel ca trimurile din masina. La acel trim ma refer, de pe nuca, nu la trimul schimbatorului, doamne fereste, iti dai seama ce tiganeala ar iesi sa-l gauresti !
Link to comment
Share on other sites

pai, sub banut (emblema)este plastic, cu o singura gaura pentru surubul de prindere a trimului de pe partea din spate. Surubul se elimina iar plasticul trebuie decupat pe forma emblemei. Daca desfaci o emblema la nuca o sa vezi despre ce vorbesc :)

daca te referi la surubul TX20 il stiu... adica tu tai suportul de plastic astfel incat sa trecu cu firele si cu ledurile in interiorul manerului... zic bine ?

 

Nuca la schimbator are un trim la culoarea trimurilor masinii, nu la toate modelele. In poza pusa de mine se vede ca in jurul emblemei este un trim pianno black, la fel ca trimurile din masina. La acel trim ma refer, de pe nuca, nu la trimul schimbatorului, doamne fereste, iti dai seama ce tiganeala ar iesi sa-l gauresti !

alta viata... dar majoritatea manerelor de schimbator (nuca, asa cum ii spui tu) sunt din piele...

Link to comment
Share on other sites

Bricolarea de care vorbeam se face in interiorul manerului, sub emblema transparenta.

 

Da, si cele din piele se fac la fel, pielea e doar la suprafata, imbraca trimul (plasticul) de care vorbeam, sub emblema arata la fel toate manerele

Link to comment
Share on other sites

acum am inteles ce vroiai sa spui, iar manere de schimbator am avut si eu cateva ocazii sa desfac... de-aia am si cerut aceste lamuriri

 

din pacate nu exista emblema pentru 6 viteze.

Sunt doar manere oem cu totul in 6 trepte, dar sunt scumpe.

sunt si in 5 viteze si in 6 viteze, cu sigla ///M... care insa nu stiu cat sunt de permisibile cu lumina ledurilor :scratchchin:

 

http://thumbs1.ebaystatic.com/d/l225/m/mZk7P7RhWsfk_rXz1Z-OQtw.jpg

http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/mjcsiTfMoUvo75hvkjHZLLA.jpg

 

Spor la treaba sa ai ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

nici una dintre cele doua embleme postate de tine nu sunt transparente, emblema de care vb se fabrica doar pentru 5 viteze si este transparenta, identica cu cea de pe manerele M iluminate

Desigur, poti incerca pe na care nu e transparenta sa cureti vopseaua pe spate cu o lama, dar posibil sa o strici :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Buna ziua, se strica nuca in vreun fel, atunci cand pui ledurile ? Prima poza a ta nu pare foarte incurajatoare, deoarece se cam vede ca a fost umblat la emblema... Mai intai de toate, mai faci ? :D Am achizitionat de curand o nuca, exact asa, o poti face, fara a se vedea ca a fost desfacuta ?

post-57384-0-31312800-1401798736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In poza de exemplu e nuca mea, am incercat scoaterea emblemei vechi fara sa o stric si din cauza asta se vad urmele.

Emblema veche se scoate prin distrugerea ei, din centru, astfel marginile raman intacte.

Nuca trebuie sa fie originala (OEM) altfel noua emblema, transparenta, nu se va potrivi.

Nuca din imaginea ta este OEM? sau aftermarket?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...

Salutare tuturor.

 

Retrofitul consta in modificarea trimului schimbatorului de viteze pentru cablajul cu leduri SMD si inlocuirea emblemei cu una OEM ///M transparenta.

 

Pretul este de 150 lei si contine: manopera (bricolarea trimului ca sa incapa cablajul cu ledurile), emblema originala ///M, 3 leduri SMD si cablajul aferent lor, firele pentru legarea la

 

instalatia de iluminare a scrumierei.

 

Pentru aceasta operatiune trebuie trimis manerul la schimbatorul de viteze. Manerul se trimite dupa ce se achita un avans de 50 lei, restul banilor platindu-se ramburs la primirea manerului modificat.

 

Operatiunea dureaza 1 zi (daca sunt piesele pe stoc), avansul e necesar deoarece se da comanda cu livrare la 7 zile pentru emblema, fiind cea mai scumpa din toate piesele (in jur de 12 euro).

 

Doritorii pot sa-mi lase PM si le dau apoi contul in care sa livreze avansul si adresa pentru livrarea manerului.

 

Pentru alte relatii, stau la dispozitie. Retrofitul poate fi facut practic la orice BMW, pana au schimbat forma manerului pe joystick

 

http://s9.postimg.org/4qhqqv5i7/RETROFIT_SCHIMBATOR_DE_VITEZE_ILUMINAT.jpg

 

Salut, cum pot face rost de Nr tĂŁu de tel sa ĂŽmi fac si eu modificarea asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.