Jump to content

roti iarna X6


Teodor12

Recommended Posts

Salut!

 

Am o intrebare: pot niste roti pe 18 inch sa afecteze cu ceva masina dpdv tehnic? am pus un set de roti 255/50/r18 pe un x6 si baietii de la service-ul bmw au zis ca nu sunt recomandate la X6 si ca orice avarie din cauza lor poate duce la pierderea garantiei.

 

Va multumesc anticipat.

 

Din cate stiu eu, pe X6 trebuie jante pe 19".. pe x5 merg si pe 18, dar nu 255/50/18.. 255/55/18..

 

Ce ai pus tu pe masina... cum arata? nu ti se pare ca parca-s de jucarie rotile alea? si joase.. 255/55/18 dimensiunea pt x5.. pentru x6 cum a zis colegul, trebuie pe 19"..Poate merge si pe 18, nu stiu, dar sigur nu dimensiunea 255/50/18..

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, pe X6 trebuie jante pe 19".. pe x5 merg si pe 18, dar nu 255/50/18.. 255/55/18..

 

Ce ai pus tu pe masina... cum arata? nu ti se pare ca parca-s de jucarie rotile alea? si joase.. 255/55/18 dimensiunea pt x5.. pentru x6 cum a zis colegul, trebuie pe 19"..Poate merge si pe 18, nu stiu, dar sigur nu dimensiunea 255/50/18..

 

Ba da, mi se pare ca sunt cam mici...o sa ma uit dupa unele normale...

Link to comment
Share on other sites

E foarte important ca marimea rotilor sa corespunda cu ce scrie in cartea de identitate. La un ITP cu un SUV mi s-a atras atentia ca balonajul cauciucului difera cu 5 fata de carte, pe masina era 235/65 si in carte era 235/60 si a zis tipul ca in cazul unui accident sunt probleme sau ca daca sunt cauciucuri de iarna nu se iau in considerare daca nu corespund. Apoi masina a fost dusa la RAR si au zis ca nu accepta aceasta toleranta, desi este foarte mica apoi proprietarul a fost la un centru mare de anvelope sa le schimbe si aia chiar s-au mirat ca s-a acceptat aceasta toleranta caci este sub 3-5% si ar fi trebuit sa fie acceptata de RAR.

Asa ca nu te juca cu rotile, respecta ce este trecut in carte sau mergi la RAR si vezi daca poti sa le treci pe cele de 18 in carte.

Link to comment
Share on other sites

RAR-ul nu trece in carte alte dimensiuni (oficial vorbind) decat cu omologare individuala pe care trebuie s-o platesti din buzunar.

 

shimano, diferenta este de peste 1cm la ce ai spus tu, normal ca RAR-ul nu accepta avand in vedere ca exista eroare pe vitezometru, tahometrul este calibrat numai pe anumite dimensiuni ale rotii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. La X5/6M nu intra roti de iarna de 19 inch din cauza etrierelor.

2. Suspectez sa te lovesti de aceeasi problema pe un X6 non M, incercand sa pui jante de 18 inch.

 

Daca nu vrei jante BMW (care costa degeaba extrem de mult), poti sa te orientezi catre producatori precum OZ, la care modelul de top (neforjat) e pe la 400 eur pt cele de 20 inch si au jumatate din greutatea celor turnate de la BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.