Jump to content

BMW E46 Cu Multa Experienta


adam_jensen

Recommended Posts

Mi-am luat recent un E46 din 1999 cu 230.000 km in bord. Pana acum n-am stiut prea multe despre masinile astea, nici n-am condus vreuna, dar in afara de faptul ca servodirectia merge prea greu pentru o masina asa de renumita (cel putin in comparatie cu Audi A4), nu prea am ce comenta la ea.

Problema e ca am ajuns si eu, ca tot omul sa o pun pe tester, si cand a fost de verificat kilometrajul real, dupa ce am aflat ca acest lucru nu necesita tester, doar o combinatie de cheie si buton, am avut o mica surpriza cand am vazut ca in loc de kilometrajul normal, arata 690.855 km. E clar ca nu ma asteptam la vechimea ei sa aiba sub 350-450 de mii, dar 690 de mii mi se pare doar un pic cam multisor.

Dar totusi parca nu merge asa rau, exteriorul arata bine si interiorul acceptabil. Ceva pierderi de putere am, da baiatu cu testeru zice ca e de la ceva furtune de retur si inca ceva chestii minore pe-acolo, nimic grav.

Sunt curios, oare are cineva pe-aici pe forum vreun E46 cu experienta reala mai multa decat a mea?

Edited by adam_jensen
Link to comment
Share on other sites

Desi le dau dreptate colegilor care spun ca nu asa se afla km reali sunt convins ca masina ta are mai mult decat in bord.

Am convingerea ca majoritatea masinilor 320d E46 din primii ani de la aparitie au peste 400-500 de mii de km. Si la noi in Romania sunt masini cu asemenea rulaj doar ca in bord au cel mult pe jumatate. Daca stai sa te gandesti masina asta a fost gandita pt un consum redus si cine si-a cumparat asa ceva era clar ca parcurge mai multi km anual decat cei care au benzinare.

Am vazut caz la reprezentanta, pe la inceputul anului cand un nou proprietar de E39 diesel a venit sa ii faca o verificare si a aflat ca masina lui avea putin peste 800.000 de km, desi in bord avea pana in 300.000.

Am fost de multe ori prin Germania dupa masini, in special dupa E46 320d si greu am gasit masini sub 300.000 de km reali.

Daca faci un calcul simplu la o medie de 30.000 de km anual, ceea ce nu este deloc mult pt tarile din vest, in 15 ani o masina face 450.000 de km.

Am adus 320d si de 350.000 de km si inca merg bine si acum dupa doi ani. E drept ca motorul are ceva uzura si nu mai "impinge" ca in tinerete dar e totusi o masina decenta la pretul si consumul ei.

Link to comment
Share on other sites

Mai fa odata combinatia aia cu cheia si butonul.

Desi ai mai mers de atunci tot numarul ala o sa-l arate.

Deci confirm ca aveti dreptate, nu era kilometrajul real, am facut inca o data combinatia dupa cateva sute de km si arata acelasi numar, m-am speriat degeaba. Mersi pentru raspunsuri.

Edited by adam_jensen
Link to comment
Share on other sites

Deci confirm ca aveti dreptate, nu era kilometrajul real, am facut inca o data combinatia dupa cateva sute de km si arata acelasi numar, m-am speriat degeaba. Mersi pentru raspunsuri.

Banuiesc ca acum trebuie sa schimbi titlul topicului din ” cu multa experienta ” in ” cu ceva experienta ” :LMAO: Sa te bucuri de ea cat mai mult si drumuri bune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.