Jump to content

Experiente cu Lupe Bixenon Morimoto/ FX-R / HELLA !


DEVIL's Style

Recommended Posts

Am deschis acest topic in vederea unui mic schimb de experienta cu cei care si au facut retrofit cu diverse modele de lupe ! Eu am deja 2 retrofituri facute , cu lupe cumparate din tara ... din care unul sa soldat cu un esec imens [ incepand de la calitatea lupelor .. pana la kitul de xenon aferent ].... la al doilea retrofit totul a iesit asa cum trebuie iar ca si nota le dau un 9 ca eficienta [ cu toate ca banuiesc ca sunt replici si nu originale ]

 

O sa ii rog pe cei care posteaza aici sa urmeze acest mic template pentru a ne intelege mai usor :

 

- Marca si modelul autoturismului :

- Modelul lupelor : [ firma , model , versiune ]

- Kit xenon : [ putere , temperatura becuri , tip ul de bec folosit ]

- Sursa de achizitonare a lupelor [ firme, persoane , etc , eventual cine a efectual retrofitul ]

- Cat de multumiti sunteti de lupe : [ acordati o nota de la 1 la 10 ]

 

Un mic review : [ cum lumineaza in diverse conditii , cat de multumiti sunteti de manopera si daca ati mai recomanda si la altii ] , poze cu lupele , sau cum bat [ poze reale ]

Link to comment
Share on other sites

E90 / Morimoto(versiunea H1 5.0) / balast canbus , bec H1 35W 6000K / http://performanceauto.ro

Sunt multumit oarecum fata de farurile cu halogen cu care nu vedeam mare branza (nota 8 le-as da). Dar oricum nu se compara cu un far bi-xenon OEM.

Am un filmulet de mai demult, acum bat ceva mai bine ca le-am mai reglat.

 

http://www.youtube.com/watch?v=U6hSKW4q06g

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun topicul.

 

Tocmai ce am intrebat la sales@performanceauto.ro

 

Dintre Lupe Bi-Xenon Morimoto 3 Inches si FX-R tot de 3" care sunt mai bune ?

 

Asta e rsounul lor:

 

Diferente de focalizare nu sunt atata timp cat folositi o instalatie de

xenon calitativa.

FX-R-ul se monteaza la fel, cu modificari. Fiind mai grele este posibil

sa va vibreze "farurile".

Acum NU se mai renteaza montarea lor pentru ca aveti o alternativa de

calitate, cu performante notabile. Daca nu mai performante, cu siguranta

la fel !

Ma repet, diferenta o face instalatia de xenon !

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

-Bmw e46 2004

-Morimoto H1 V6

-Bec H1,35w,4300k CanBus Pro

-Performanceauto.ro

-9-9,5

Fata de halogenele standard bat mult mai bine si mai puternic.Manpoera a durat destul de mult timp pentru ca am si bibilicit unele chestii plus pauza de tigara-graba strica treaba, si a fost facuta de mine.Nu este asa greu, cel putin am mai pus proiectoare xenon in faruri la alte marci.

In conditii de umezeala scade binisor luminozitatea insa nu asa tare ca si la cele de 6000k(mai am o masina cu lupe bixenon puse de mine cu 6000k).Am optat pentru un look cat mai oem si imi pare bine de alegerea facuta.In unele conditii nici nu mai ai nevoie de faza lunga.

Oricum am lasat faza lunga pe halogen impreuna cu faza lunga de pe lupe.

Daca as mai recomanda si la altii? Eu zic ca da, in primul rand nu pentru look cat pentru siguranta ta pe timp de noapte, iar pe planul doi pentru aspect.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu-mi place e ca la activarea fazei lungi pe modul pozitie se aprinde doar becul halogen existent si nu cel xenon. Si din cauza ca am pus niste lupe si acolo gen far LCI, focalizarea e destul de slaba din pacate.

Nu stiu daca s-ar putea lega si la becul xenon ca atunci cand sunt pe pozitie sa pot da un flash si sa se si vada. ;)

Dar asta implica iar alte modificari etc. Si timp pierdut. Scos farurile, dus la Cta ...

 

http://imageshack.us/a/img4/7540/pe9k.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img4/7540/pe9k.jpg

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Ce nu-mi place e ca la activarea fazei lungi pe modul pozitie se aprinde doar becul halogen existent si nu cel xenon. Si din cauza ca am pus niste lupe si acolo gen far LCI, focalizarea e destul de slaba din pacate.

Nu stiu daca s-ar putea lega si la becul xenon ca atunci cand sunt pe pozitie sa pot da un flash si sa se si vada. ;)

Dar asta implica iar alte modificari etc. Si timp pierdut. Scos farurile, dus la Cta ...

 

http://imageshack.us/a/img4/7540/pe9k.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img4/7540/pe9k.jpg

 

Fara un kit de xenon al dracului de bun si inlocuirea firelor din far ... nu vei putea obtine ceea ce zici tu acolo ... si personal... consider ca nu merita deloc efortul si banii cheltuiti !

 

Pentru imbunatatire : schimba becurile cu 4300 sau 5000k maxim... se vor vedea diferentele .... nu stiu cum sunt marimoto v5 dar v6 iti garantez ca bat la fel de bine pe drum ca niste lupe oem bixenon de audi a4 b8 facelift !

 

Un alt aspect pe care multi dintre voi nu il stiu : din cauza ca romanul vrea cat mai ieftin... 95 la suta din lupele marimoto si fxr ce intra la noi in tara ... sunt replici si nu originale .... faptul ca un set de marimoto originale costa 120 de dolari [ cel mai mic pret vazut de mine ] iar un set de fx-r 140 ar trebui sa va dea de gandit putin ! chiar si asa ... unele replici sunt chiar reusite , dar mare atentie de unde le cumparati ! Marimoto si fx-r originale vin cu tot cu holograme pe ele , iar asta e doar unul din detaliile ce diferentiaza originalul de replica :)

 

Andrei : pentru mai multe detalii , imi poti da un pm cu un nr de telefon sau id de skype .. si iti explic eu cum sta treaba cu lupele de la a la z !

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Firele au fost inlocuite dar ramane problema asta cu faza lunga pe pozitie. El n-a vrut sa mi le lege asa desi eu i-am cerut. Si daca le-ar lega asa cred ca mi-ar trebui un balast mai bun gen modelele cu fast-start similar OEM. Nu zic ca nu-i bun balastul care-l am...sunt multumit de el, timpul de incarcare la intensitate max e destul de mic fata de alte balast-uri after-market (din ce am testat pana acum).

 

Eventual cand o sa mai am timp si nervi o sa demontez iar farurile si le duc sa-i scoata lupele alea clare de la becul H7 si sa mai umble la focalizare. Atunci nu prea a avut timp ca eram si eu cam pe graba. El zicea sa schimb h7 halogen cu ceva gen led pt efect. Eu am zis ca voi avea mai multa lumina pe lunga, functionand ambele. In fine..

Link to comment
Share on other sites

Firele au fost inlocuite dar ramane problema asta cu faza lunga pe pozitie. El n-a vrut sa mi le lege asa desi eu i-am cerut. Si daca le-ar lega asa cred ca mi-ar trebui un balast mai bun gen modelele cu fast-start similar OEM. Nu zic ca nu-i bun balastul care-l am...sunt multumit de el, timpul de incarcare la intensitate max e destul de mic fata de alte balast-uri after-market (din ce am testat pana acum).

 

Eventual cand o sa mai am timp si nervi o sa demontez iar farurile si le duc sa-i scoata lupele alea clare de la becul H7 si sa mai umble la focalizare. Atunci nu prea a avut timp ca eram si eu cam pe graba. El zicea sa schimb h7 halogen cu ceva gen led pt efect. Eu am zis ca voi avea mai multa lumina pe lunga, functionand ambele. In fine..

 

 

Pe buna dreptate nu ti le a legat si bine a facut ! Vrei sa te trezesti cu vreun incendiu pe la masina si nu stii cum? ... in plus mi se pare inutil ce vrei tu ... tinand cont ca folosesti doar pentru flash ! decat sa chinui omul cu lupele alea de h7 ... mai bine pui un set de marimoto h1 de 2.5 inch sau 3 daca incap si pui un halogen in ele de la osram sau philips si vei avea rezultate !

Link to comment
Share on other sites

-BMW e46 320d sedan

-Morimoto Mini H1 V6.0

-kit xenon H1 35W 5000k

-performanceauto.ro

-daca le compar strict cu halogenele 10, daca le compar cu pozele de afara cu lupe Morimoto originale : 7

 

Lumineaza foarte bine in orice conditii, sunt multumit de ele, merita 100% avand in vedere costurile de achizitie. Merita ca o data cu ele sa montati sistem de spalatoare pt faruri pt ca in momentul in care farul se murdareste excact in zona prin care lumineaza lupa se reduce destul de mult intensitatea.

Retrofitul merita din plin, dar ar fi mult mai bine daca lupele ar fi originale, nu replici.

Dar repet, avand in vedere costul de achizitie sunt super multumit, deoarece lupele originale costa 120$ + 150$ kitul xenon Morimoto 3Five H1 5000k + ~45$ shippingul iese undeva la 1100 lei kitul, fata de 450 lei varianta cu lupe replici din Ro.

 

 

Pe viitor ma gandesc serios la achizitionarea unui set de lupe originale de pe theretrofitsource.com pt faza scurta, iar lupele actuale sa le mut pe faza lunga cu obturatorul scos.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=92 eu ma gadesc sa le iau pe astea le-am gasit si in Romania http://www.kitbixenon.ro/xenon-auto/lentile-bixenon/proiectoare-bixenon/proiectoare-bixenon-hella-evoxr vad ca pretul e la fel ca cel din America si se mai lauda ca ei au numai piese Originale.
Link to comment
Share on other sites

De cei de la Varen Systeme am auzit numai de bine si cica ar avea produse originale, dar parca tot mai multa incredere am in siteul extern.

 

Legat de lupele alese de tine, ar trebui sa stii ca lupele Hella EVOX-R au faza scurta mai slaba decat FX-R, dar au faza lunga mai buna.

 

Avand in vedere ca in majoritatea timpului circuli cu faza scurta, as merge pe FX-R. Oricum, cu o faza scurta f buna nu mai ai nevoie de lunga.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa se arda, isi pierde din intensitate si isi schimba culoarea. Schimba becurile cu unele Osram si o sa ai lumina din nou.

 

PS: La calculul de mai sus am uitat sa adaug pretul becurilor Osram CBI D2S, astfel pretul total e 470$ + shipping ~45$).

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa se arda, isi pierde din intensitate si isi schimba culoarea. Schimba becurile cu unele Osram si o sa ai lumina din nou.

 

PS: La calculul de mai sus am uitat sa adaug pretul becurilor Osram CBI D2S, astfel pretul total e 470$ + shipping ~45$).

 

Pune si tu linkuri cu tot ce zici aici ca sa fie mai usor de gasit,

 

La becuri la astea te referi https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=10591

 

Cine poate sa imi zica daca lupele astea https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=92 se pot monta in faruri ZKW de BMW E46 FL cu Halogen ?

Link to comment
Share on other sites

Da, la becurile alea ma refer.

 

 

Asadar:

 

1. Lupe FX-R 3.0

https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=101

 

 

2. Balasturi Morimoto 5Five

https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=163

 

3. Becuri Osram Xenarc CBI

https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=10591

 

Daca le iei pe toate la pachet, ai discount.

Pachetul intreg ilpoti lua de aici:

 

https://www.theretrofitsource.com/product_info.php?products_id=141

 

Selectezi optiunile astea:

 

YOUR CHECKOUT BEGINS HERE

OPTIONS:

Ballasts: Morimoto 5Five (50w) D2S (+$5.00)

Bulbs: New Osram D2S CBI 5000k (+150$)

Halos: No thanks

Projectors: LHD(2.5" Lens)

Re-sealing Glue: No thanks

Shrouds: E-46R

Wire Harness: Relay:H7

 

Legat de intrebarea ta, da se pot monta. Dar nu inteleg de ce insisti pe ele pt ca au faza scurta slaba fata de FX-R.

 

Intr-adevar, inainte sa apara versiunea 3.0 de la FX-R, Hella erau mai bune si pe faza scurta, dar odata cu aparitia v3.0 la FX-R au facut treaba mai buna decat EVOX-R de la Hella.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pai asta vroiam sa aud nu eram sigur daca FX-R 3.0 e mai bun decat Hella EVOX-R multumesc mult si vezi ca linkul de la becuri pe care l-ai pus e tot cu balasturile dai edit acum cat mai poti :)

 

A si cele din kit-ul complet de unde stiu daca au lentila de 2,5" sau de 3" sau specific eu in comanda de care vreau ?

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Am corectat linkul.

 

A si cele din kit-ul complet de unde stiu daca au lentila de 2,5" sau de 3" sau specific eu in comanda de care vreau ?

Acolo jos unde scrie projectors, poti selecta LHD 3" si primesti versiunea cu lentila de 3", dar sa stii ca nu e absolut nici o diferenta de luminozitate ci doar de aspect exterior. Difera doar diametrul exterior al lentilei, adica sa o vezi mai mare in far, in rest proiectorul e exact la fel si luminozitatea identica.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat ca teoretic mai mare egal cu mai multa lumina dar si daca e asa cum zici tu tot as alege de 3" pentru aspect. si la Shrouds pt letila de 3" nu trebuie selectat E46-R (extended) ?

 

 

Si LHD si RHD e vb de volan pe stanga sau dreapta ?

Link to comment
Share on other sites

Da, LHD= Left handed drive

RHD= Right Handed Drive

 

Da, teoretic mai mare inseamna mai multa lumina, dar partea din spate, partea reflectorizanta e identica, strict lentila e mai mare care oricum nu modifica lumina.

 

Si nu, la shrouds iti ajunge cel normal. Nu ai nevoie de cel extended.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nu mai indu lumea in eroare ! la ora actuala Hella evox-R sunt de fapt lupele hella cu lentila zkw-r de 3 inchi iar ca si luminiozitate ... e peste fx-r ! topul format de catre cei din afara e simplu : Acura TL Projector , Hella evox-r si morimoto ! Sincer sa fiu , nu am deloc incredere in cei de la varen systems , au postate numai poze preluate de pe retrofit source , asta include si asa zis ul portofoliu ! Chiar daca au lupe originale [ greu de crezut ] , nu cred ca au know how ul necesar sa faca retrofituri perfecte !

 

Asa am patit si eu cu un set de lupe FX-R , care dupa ce ca erau niste replici vai de mama lor , am cheltuit 300 de euro aproape efectiv degeaba !

 

La ora actuala [ si la cat de exigent sunt ] singurii care mi au dovedit ca isi merita renumele ... sunt baietii de la performance auto ! au fost corecti cu mine de la bun inceput si mi au explicat pas cu pas tot ce vroiam sa stiu ! Drept urmare i am recomandat si altora . Poate lupele care le vand ei sunt replici , dar sunt replici de bun simt , spre deosebire de altii care cumpara cine stie de pe unde si apoi cauta scuze ca nu sunt reglate farurile corect !

 

AM citit pe forum [ hidplanet ] ca acele kituri de 50 de watti dau mai putina lumina spre deosebire de cele de 35 ! erau si cateva poze comparative pe acolo !

Edited by DEVIL's Style
Link to comment
Share on other sites

Ballasts: Morimoto 5Five (50w) D2S (+$5.00)

Bulbs: New Osram D2S CBI 5000k (+150$)

Astea de le-ai selecat tu sigur sunt compatibile intre ele ca balasturile sunt pe 50W si Becurile pe 35W ?

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Ballasts: Morimoto 5Five (50w) D2S (+$5.00)

Bulbs: New Osram D2S CBI 5000k (+150$)

Astea de le-ai selecat tu sigur sunt compatibile intre ele ca balasturile sunt pe 50W si Becurile pe 35W ?

 

 

Incapatanatule .... ramai pe 35 de watti si hella evox-r ! Sunt marimoto si fxr lupe bune .. dar in veci nu vor avea eficienta unor lupe oem/hella !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.