Jump to content

Experiente cu Lupe Bixenon Morimoto/ FX-R / HELLA !


DEVIL's Style

Recommended Posts

De la ei am luat lupele care acum sunt arse.

Repet la inceput au fost extraordinare, nota 10+ cu multe felicitari, dar am folosit instalatie de 55w.

Am vorbit ieri cu ei si mi-au spus ca in opinia lor nu ar fi trebuit sa se arda asa repede chiar cu instalatie de 55w.

 

Eu le-am trimis atunci poze de la montaj precum si cum luminau lupele, dar nu le-au folosit.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

Ca doar nu erau prosti sa isi faca singuri antireclama.

 

Macar sa foloseasca poze relale cu produsele care le vand sa le faca poze din toate unghiurile sa vezi ce scrie pe ele.

 

Sa puna un certificat de autenticitate.

Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva solutia cu 2 lupe- faza lunga/faza scurta?Am vazut in linkul de mai sus dar si prin state.Sunt eficiente?

da, am incercat... adica am realizat montajul pe masina unui doritor de "quad-xenon"...

 

ca aspect nu arata chiar rau, mai ales ca i-am pus si angeleyes New SMD LED, dar ca functionalitate, flashul pe mine m-a descumpanit...

 

neavand module si becuri xenon cu descarcare rapida, flashul aparea ca o scanteie de artificii, adica foarte slab si doar pe faza lunga (cu exceptia situatiei cand faza scurta era deja aprinsa anterior)...

 

prin urmare, nu recomand :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ce nu-mi place e ca la activarea fazei lungi pe modul pozitie se aprinde doar becul halogen existent si nu cel xenon. Si din cauza ca am pus niste lupe si acolo gen far LCI, focalizarea e destul de slaba din pacate.

Nu stiu daca s-ar putea lega si la becul xenon ca atunci cand sunt pe pozitie sa pot da un flash si sa se si vada. ;)

Dar asta implica iar alte modificari etc. Si timp pierdut. Scos farurile, dus la Cta ...

 

http://imageshack.us/a/img4/7540/pe9k.jpg

 

sa rezolvat pana acum dilema asta?,,,,

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

sa rezolvat pana acum dilema asta?,,,,

 

Poti realiza aprinderea fazei lungi pe proiectoarele bixenon, chiar daca farurile sunt stinse sau doar pe pozitii, cu ajutorul unor relee si a unor diode de sens.

Cand activezi faza lunga, halogenul de pe faza lunga se aprinde si se activeaza si solenoizii de la proiectoarele bixenon pentru ca acestea sa lumineze faza lunga. Problema este ca becurile xenon din proiectoare nu sunt aprinse. Ca sa le aprinzi, folosesti cum am spus 2 relee si doua diode de sens care sa directioneze curentul de la cablurile de faza lunga la cablurile de alimentare ale balasturilor; daca balasturile sunt alimentate, se vor aprinde si becurile. Rezultatul: becurile xenon aprinse odata cu lupele comutate pe faza lunga, la simpla tragere a manetei de lumini pentru flash. :D

Link to comment
Share on other sites

Sau din codare activezi si xenonul pe flash fara sa te complici ;)

 

Se poate coda ca la flash sa se alimenteze si faza scurta? Nu stiam, dar ma bucur sa aflu.

 

Asa ca, bmw3er, solutii exista. Trebuie doar sa vrei :) Poate te ajuta colegul Kenbobo cu o codare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu la toate modelele, de ex. la E46 nu poti face aceastĂŁ codare decât dacĂŁ ai ballasturi care permit functia ssta, ceea ce ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ mașina e an de fabricație >2004.

La cumnata-miu a mers facuta codarea pe e46 2002

Link to comment
Share on other sites

Dereglari de focalizare? Hmm...

O sa vad. Alta varianta nu mi-a trecut prin minte.

Insa am uitat sa amintesc ceva. Am taiat cate 2 colturi din oglinda farului xenon ca sa intre un pic mai adanc proiectorul. Nici nu se misca deoarece a intrat fara sa aiba loc de rotire sus jos, stanga dreapta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutari tuturor,

 

Am si eu o mica poveste si necesita o lamurire. Acum 3 ani de zile am cumparat un set de faruri care aveau montate lupe fx-r bixenon, balast slim 35w si becuri xenon 35w, la inceput totul a fost perfect lumina puternica, vizibilitate maxima, de ma bufnea si rasul la volan cat de mult puteau sa bata. Dupa 2 ani de zile, cam acum un an, sticla a inceput sa se matuiasca, iar lumina devenea mai slaba, si am schimbat sticlele cu unele de pe internet. Dupa vre-o alte 8 luni (asta cam acum 3-5 luni) au inceput sa lumineze exagerat de prost, am schimbat becurile, cred ca s-a simtit o mica diferenta, si acum iarasi se vad ca doua lumanari. Proiectoarele de ceata lumineaza mai tare decat faza scurta, nu inteleg ce se intampla. Imi puteti da un sfat ? Exista posibilitatea sa se fi dus lupele, balastul sau becurile ? Vreau sa schimb lupele cu unele FXR 3.0 (oare se potrivesc direct in locul celor vechi 2.0?) si as vrea sa stiu daca se merita sa schimb si balastul cu unul pe 55w. Precizez ca merg cu masina zilnic si cu lumina aprinsa si ziua. In 3 ani de zile am facut 110.000 KM, iar farurile au fost tot timpul aprinse.

Va multumesc pentru atentie si sper sa am puteti ajuta.

Masina: e46, 320d din 2003.

Link to comment
Share on other sites

-BMW E39 faruri FL;

-Lupe morimoto H1 pt. E46 cumparate de la un coleg de pe forum;

-Kit xenon canbus 35w 6000 slim de la Motorvip.ro

 

Montajul a fost criminal. Lupele mai mici decat cele originale de E39. A necesitat montaj pe soclul lupei de E39.

 

Efortul a dat rezultate printro luminozitate foarte buna primind un binemeritat 9. Probabil cu becuri de 5000 ar fi o idee mai bine pt. ca pe asfalt ud nu prea vad cu astea de 6000 fiind nevoit sa aprind proiectoarele.

Ca si minusuri, autoleveling-ul are de suferit datorita greutatii lupelor (lupa morimoto pe suport lupa E39), nu de putine ori avand eroare pe modulul EHC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.