Jump to content

BMW 525d


iustin s

Recommended Posts

Buna seara, dupa o lunga perioada in care am fost inactiv pe acest forum (am citit, ce-i drept, in mare parte), revin cu niste intrebari legate de achizitia unui BMW 525d, e60, din 2004-2005. Trebuie sa precizez de la inceput ca majoritatea anunturilor sunt masini care au cutie de viteze automata si, pentru ca nu am detinut/condus pana acum o masina cu o astfel de cutie, am cateva nelamuriri ce le voi prezenta in randurile care urmeaza. M-am orientat asupra acestui model pentru ca, din ce am citit pana acum, am dedus, sper ca si corect, ca ar fi printre cele mai fiabile.

Legat de motor: In afara de problema cu galeria de evacuare crapata (care se poate, zic eu, verifica usor la momentul achizitiei), nu am descoperit alte probleme semnficative pentru acest motor, din paginile citite pe forumuri. Exista si alte probleme specifice de care ar trebui sa tin seama in mod special? (Tinand cont ca masina ar avea o vechime de 9-10 ani).

In ceea ce priveste cutia de viteze: Din cate am citit pe internet, am aflat ca aceasta cutie este produsa de ZF (si cam atat). Care este modelul cutiei? Am vazut, in diverse locuri ZF-urmat de cateva cifre, dar nu am reusit sa identific ce tip este pe 525d, din acel an. Este cu ambreiaj dublu? Cat de tare trebuie sa "smuceasca" sau nu, atunci cand schimba vitezele? Exista vreo posibilitate de verificare a starii cutiei de viteze in afara de testul de drum? De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca merita "riscul" unei automate cu vechimea respectiva sau daca ar trebui sa ma orientez catre o cutie manuala.

Care ar fi alte lucruri ce ar trebui urmarite/verificate la momentul achizitiei? Mentionez si ca am gasit vreo 2 masini in Constanta. Imi puteti recomanda, va rog, un service bun unde sa o verifice si o persoana mult mai autorizata decat mine? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze daca am gresit, eventual, aria in care am postat acest subiect!

Edited by iustin s
Link to comment
Share on other sites

Eu inainte sa iau masina am vazut multe masini , majoritatea gunoaie de masini cu km reali peste 350k km . E foarte greu sa gasesti o masina buna si foarte usor sa iei teapa daca nu te pricepi cat de cat.

Eu recomand automata avand in vedere cat costa un volant si un ambreiaj se apropie de reconditionarea unei automate.

Ca si service recomand Zepocar in Cta , iar Bavaria e pe drumul spre Ovidiu , acolo o sa afli istoria masinii , km reali etc.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, astept in continuare alte pareri. Despre cutie m-am cam lamurit si cred ca o sa "risc" si am sa cumpar automata.

Spre exemplu, gasisem un anunt cu un 525d, 2004, 156 000 km, dotari "full"-ca la noi, la romani...;)), si cu pachet M exterior, adus din 2009 in Romania, la vreo 9 mii de euro, aproape. Ce parere aveti?

Edited by iustin s
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri, astept in continuare alte pareri. Despre cutie m-am cam lamurit si cred ca o sa "risc" si am sa cumpar automata.

Spre exemplu, gasisem un anunt cu un 525d, 2004, 156 000 km, dotari "full"-ca la noi, la romani...;)), si cu pachet M exterior, adus din 2009 in Romania, la vreo 9 mii de euro, aproape. Ce parere aveti?

 

eu am parerea sa uiti de aia 156 000 km.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aproape imposibil sa aiba 150 de mii in 10 ani , mai ales ca a stat jumatate din perioada afara si aia nu tin masina sa se uite la ea .

In rest , mai tine cont de starea DPF , bucsa cardan , fulie , turbina,stare navi(CCC sau M-Ask), MPM , IBS si alte module . La varsta asta sunt multe care pot cadea, daca nu au fost deja schimbate. Motorul in general nu e o problema, dar cam tot restul sunt .

Link to comment
Share on other sites

Prietena mea are un vw polo din 2009 cu 20.100 km. Daca vrea sal vanda oare cine crede ca o masina din anu ala are doar 20.000 km?

Eu zic ca cel mai bn mergi cu masina la reprezentanta si sa verifice km si asa aflii daca sunt reali sau nu...

si eu am un renault megane din 2007 cu 76.000 km.....

Acuma sunt in cautare de un bmw 520d din 2006 2007 sau audi a6 2.0tdi 2006 2007...

Ce vreau sa zic e: poti gasi si masini din 2000 cu putini km...mai rar dar poti gasi

Salutari

Edited by IonutMarius00
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa imi iau actuala masina, am cochetat pentru putin timp si cu achizitia unui SH, iar printre multele cautari am dat de un e60 525 - 2006.

Masina era achizitionta din DE, era manuala si avea 178000 km. Era modelul pre LCI si avea motorul de 177 CP 2.500 cm.

Nu aveam incredere ca nr de km erau reali, insa masina arata bine si era cat de cat ok.

Concluzia este ca nu vei gasi masini din acei ani cu km reali, foarte rar poate da, insa oferta de pe Autovit..NU.

Si daca tot esti setat pe automata, ai grija sa te asiguri ca uleiul la cutie a fost schimbat.

Si pe langa pretul de achizitie, ar fi bine sa mai ai cca 2000 - 3000 EURO separat, pentru a o pune la punct.

Pe langa posibilele problemele enumerate de colegii de mai sus, as mai adauga caseta de directie, care este sensibila la E60.

Link to comment
Share on other sites

As dori si eu niste informatii daca se poate.

Caut un Bmw 520d din 2006-2008 intre 170.000 - 200.000 km. Ce opinii aveti, merita, nu merita? Cei care au 520d cu peste 200.000 km ati avut ceva probleme?

 

Stau in Germania, si nu cred ca ar fi o problema in a cauta o masina in stare buna...Dar am nevoie si de opiniile voastre.

 

Scuzati-ma daca am postat unde nu trebuie (sunt nou pe acest forum)

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

As dori si eu niste informatii daca se poate.

Caut un Bmw 520d din 2006-2008 intre 170.000 - 200.000 km. Ce opinii aveti, merita, nu merita? Cei care au 520d cu peste 200.000 km ati avut ceva probleme?

 

Stau in Germania, si nu cred ca ar fi o problema in a cauta o masina in stare buna...Dar am nevoie si de opiniile voastre.

 

Scuzati-ma daca am postat unde nu trebuie (sunt nou pe acest forum)

Va multumesc

 

Eu am luat un E60 LCI din 2007 la finele lui octombrie 2013. L-am luat din RO si pana in prezent sunt multumit de el. Nu am avut probleme mari cu el, doar DPF infundat care l-am curatat contra sumei de 750 RON. Am inlocuit preventiv uleiul in cutie ( automata ) si baia cu filtrul deoarece din ce am citit pe forum e bine schimbat la achizitionare. Pe capacul (baia) cutiei era inscriptionata data de fabricatie a masinii, respectiv iulie 2007 deci nu fusese schimbat. Masina a avut la cumparare 222.000 km iar acum am 226.500. Cel de la care am cumparat-o mi-a spus ca km sunt reali dar normal ca m-am gandit ca sunt "barbi" asa ca nici macar nu m-am sinchisit sa merg la reprezentanta sa vad ce km reali are de frica realitatii. Acum ca or fi reali sau nu sa ma tina pe mine masina mult si bine si atunci chiar nu mai conteaza.

Link to comment
Share on other sites

totul tine si de fostul proprietar , e o loterie ca la orice altceva . Daca ai norocul si a avut macar 1 proprietar destept si interesat de masina poti sa te declari norocos . Macar ai de unde continua , multi isi bat joc de ele le iau pt un sezon , se distreaza putin si la revedere . :frantics:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat un E60 LCI din 2007 la finele lui octombrie 2013. L-am luat din RO si pana in prezent sunt multumit de el. Nu am avut probleme mari cu el, doar DPF infundat care l-am curatat contra sumei de 750 RON. Am inlocuit preventiv uleiul in cutie ( automata ) si baia cu filtrul deoarece din ce am citit pe forum e bine schimbat la achizitionare. Pe capacul (baia) cutiei era inscriptionata data de fabricatie a masinii, respectiv iulie 2007 deci nu fusese schimbat. Masina a avut la cumparare 222.000 km iar acum am 226.500. Cel de la care am cumparat-o mi-a spus ca km sunt reali dar normal ca m-am gandit ca sunt "barbi" asa ca nici macar nu m-am sinchisit sa merg la reprezentanta sa vad ce km reali are de frica realitatii. Acum ca or fi reali sau nu sa ma tina pe mine masina mult si bine si atunci chiar nu mai conteaza.

 

Daca nu te superi imi poti da un Pm cu pretul masini, cat te-a costat, ti'as fi recunoscator?

 

Sunt inca in dubii Audi a6 2.0tdi 140cp sau Bmw 520d..amindoua marci de prin 2006-2008 si cam aceeas km. 180.000 - 200.000. Inca nu stiu dar sincer Audi mi se par cam pacatoase.

 

Am sa ma mai informez. Si inca ceva...cred ca o sa imi fie greu cu tractiune spate pe zapada :D asta e singuru minus sa zic asa ce il am la Bmw. Dar tot depinde de cauciucuri de iarna bune si de sofer...bineinteles.

 

Multumiri...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, vreau sa imi cer scuze pentru raspunsul destul de intarziat. Mi-am cam luat gandul de la 525 atat de vechi. Am gasit aceasta masina (sper sa nu se considere reclama sau incalare a regulilor, imi cer scuze) http://www.autovit.ro/bmw-520-C31751361.html Are motorul de 163 cp, adica m47, fara problema la distributie. Ce parere aveti despre masina? Am si VIN-ul ei. La reprezentanta BMW ce se poate afla despre masina? (Este din Galati, am inteles ca exista dealer-ul APAN acolo). Alt service unde as putea sa o verific, in Galati, imi puteti recomanda? Am stat in jur de vreo 30 de minute la discutii cu vanzatorul la telefon si pare sa fie destul de serios. Singura problema de care mi-a spus este ca trebuie schimbata o bucsa (sau doua, nici nu mai stiu exact) pe partea stanga deoarece "se aude la denivelari". Carte service a spus ca nu are. Exista vreo posibilitate sa vad daca a fost schimbat uleiul la cutia de viteze? Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru raspunsurile de pana acum! Edited by iustin s
Link to comment
Share on other sites

masina arata bine, personal as lua-o doar fiindca e mai noua si in acelasi timp iesi mai bine la impozit. nu cred ca vei afla ceva la reprezentanta doar pe baza VIN-ului, fara sa ai ceva cunostiinte pe acolo. mie mi-au zis ca doar propietarul poate cere asemenea informatii, cand am fost in situatia ta. oricum poti merge cu propietarul, sa-ti citeasca macar km din cheie la reprezentanta, fiindca e mai greu sa-i dai inapoi, majoritatea ii dau doar din bord.

 

interiorul imi place f mult, si te felicit pt gust :thumbsup:. eu nu m-as complica cu o cutie automata, e o preferinta mai mult personala + ca iarna iesi mai usor din nameti cu o manuala :D

 

daca e ok masina in urma verificarilor pe care le vei face, nu ramane decat sa-ti doresc sa te bucuri de ea cat mai mult! bafta!

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

masina arata bine, personal as lua-o doar fiindca e mai noua si in acelasi timp iesi mai bine la impozit. nu cred ca vei afla ceva la reprezentanta doar pe baza VIN-ului, fara sa ai ceva cunostiinte pe acolo. mie mi-au zis ca doar propietarul poate cere asemenea informatii, cand am fost in situatia ta. oricum poti merge cu propietarul, sa-ti citeasca macar km din cheie la reprezentanta, fiindca e mai greu sa-i dai inapoi, majoritatea ii dau doar din bord.

 

interiorul imi place f mult, si te felicit pt gust :thumbsup:. eu nu m-as complica cu o cutie automata, e o preferinta mai mult personala + ca iarna iesi mai usor din nameti cu o manuala :D

 

daca e ok masina in urma verificarilor pe care le vei face, nu ramane decat sa-ti doresc sa te bucuri de ea cat mai mult! bafta!

 

 

Multumesc pentru raspuns! Am ceva rezerve in privinta verificarii la reprezentanta, mai ales acolo la Galati, pentru ca proprietarul actual a recomandat verificarea la aceasta reprezentanta (Spun asta in urma unei experiente foarte neplacute cu un Opel, la reprezentanta din Focsani; am platit si vreo 200 de ron ca sa fiu mintit pe fata; au ridicat-o pe elevator, s-au uitat un pic cu lanterna, la motor au spus ca e totul ok si cand am ajuns la Buzau (unde locuiesc) am mers la mecanicul meu: fulie compresor clima taiata, la propriu, orice mecanic ar fi vazut-o si ar fi trebuit sa imi spuna de ea; doar apa in sistemul de racire, fara antigel, iarasi orice mecanic ar fi vazut si ar fi trebuit sa-mi fi spus de acest lucru... si inca multe alte lucruri asemanatoare, din pacate; ulterior, am aflat ca respectiva persoana de la care am cumparat-o avea cunostinte la acea reprezentanta). Sa revin la subiect, m-ar interesa un service bun in Galati unde sa pot merge, eventual, dupa ce merg la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

la fel am achizionat un 525d e60 cu km "reali" respectiv 176.000 in romania, am schimbat discurile , masina se comporta bine la motor, cutie automata dar ce-am observat la ea cand franez de la viteze de peste 40 km/h, brusc, sa opresc roata pe loc are o mica "smucitura" dar foarte mica, in rest e ok si 525-ul , impozitul e mic la fel si asigurarea Edited by sr alejandro
Link to comment
Share on other sites

la pretul asta mi se pare fantezie putin nu crezi? din ce stiu eu 80% dintre masinile din germania au fost accidentate, s-o verifici bine sper sa-ti raspunda cineva cu un service autorizat pentru o investigare mult mai amanuntita , bafta!
Link to comment
Share on other sites

la pretul asta mi se pare fantezie putin nu crezi? din ce stiu eu 80% dintre masinile din germania au fost accidentate, s-o verifici bine sper sa-ti raspunda cineva cu un service autorizat pentru o investigare mult mai amanuntita , bafta!

 

 

Ce-i drept si mie mi se pare pretul un pic cam mic, mai ales ca vanzatorul mi-as spus ca are cauciuri noi, cumparate de el cu 500 de euro si placutele schimbate de el care costa, estimez eu, inca vreo 200-300 euro. Si eu sper sa gasesc un service unde sa-i pot face o verificare amanuntita.

Link to comment
Share on other sites

Ce-i drept si mie mi se pare pretul un pic cam mic, mai ales ca vanzatorul mi-as spus ca are cauciuri noi, cumparate de el cu 500 de euro si placutele schimbate de el care costa, estimez eu, inca vreo 200-300 euro. Si eu sper sa gasesc un service unde sa-i pot face o verificare amanuntita.

da, la anul ei ar fi imposibil sa nu aiba cartea cu revizii, pretul la placute e bine apreciat pe mine m-a ajuns cu totul si am beneficiat de o reducere la bmw discuri+placute fata 1800 RON

Link to comment
Share on other sites

da, la anul ei ar fi imposibil sa nu aiba cartea cu revizii, pretul la placute e bine apreciat pe mine m-a ajuns cu totul si am beneficiat de o reducere la bmw discuri+placute fata 1800 RON

 

 

Am scris intr-o postare anterioara, nu are carte service, ceea ce ridica inca un semn de intrebare...

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca pe Autovit e plin de samsari, pe ce siteuri cautati voi masini?

 

Puteti pune atat din Ro cat si din De.

 

 

Desi nu prea are legatura cu subiectul, am sa iti dau un sfat: In Romania, dupa parerea mea, autovit a devenit un monopol in acest domeniu neavand concurenta, fiind un site cu plata la anunt. Desi majoritatea sunt samsari, sunt si anunturi postate de proprietari foarte seriosi, spun din proprie experienta. Sunt cazuri in care si samsarii vand masini fara defecte ascunse la preturi chiar bune, dar cu un alt motiv care sa justifice pretul mic raportat la km, etc, de cele mai multe ori acest motiv fiind capacitatea cilindrica mare ce implica la noi in tara costuri foarte mari (implicit, nu este cautat acel autoturism) si vanzatorul este nevoit sa lase din pret pentru a vinde respectiva masina. Sper ca am fost de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

In Galati nu este reprezentanta, in schimb este la intrarea in Braila pe dig, dinspre Galati. Te ajunge undeva la 350 ron o verificare completa. Ai grija sa ii intrebi tu la toate capitolele: jocuri, erori, km. Am fost si eu cu un 525d la verificat si cel care mi-a luat masina era cam evaziv cu raspunsurile pana am intrat putin in el.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.