Jump to content

320d E46 sfat de achizitie


cristi.m

Recommended Posts

Aici e vorba de E46.

 

Eu nu consider o masina fiabla daca sunt nevoit sa schimb basculele la 15.000Km (de 5x in 75.000Km), deci cand schimb uleiul schimb si basculele, bun asa.

Salut!Daca bratele schimbate nu au fost de calitate normal ca se distrugeau foarte repede,cumpara brate OE si o a vezi ca tin foarte mult,dar si pretul de achizitie o sa fie mult mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Aici e vorba de E46.

 

Eu nu consider o masina fiabla daca sunt nevoit sa schimb basculele la 15.000Km (de 5x in 75.000Km), deci cand schimb uleiul schimb si basculele, bun asa.

salut, ce bascule le schimbi asa des? ce firma ai luat sa stiu sa ma feresc daca o fi vreodata nevoie. mersi

Link to comment
Share on other sites

luati meyle hd daca vreti sa nu le schimbati asa de des.au bucsile brate fara acele perne de ulei , sunt numai cauciuc , sau daca vreti ceva si mai rezistent puneti bucse poliuretanice , asa cum am pus eu deoarece am suspensie sport si crapau foarte repede bucsile obisnuite.la bratele meyle hd pivotii sunt interschimbabili.feriti-va de brate febi bilstein , la mine au crapat dupa numai 5000 km....sunt niste turcisme din punctul meu de vedere
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu, intelegeti gresit, postul meu era o replica al celui citat mai jos.

 

am 320d FL din 2007, cam 75000 km facuti de mine, total 205000. am schimbat de vreo 5 ori basculele si bucsile bascula, rulmenti spate, placute o singura data, filtre si ulei la 10000km si altceva nimic. probleme actuale> macaraua geam sofer, senzor airbag scaun pasager, desi daca ii restez eruarea nu mai apare, si o ciobitura pe capota langa nara de la un rahat de pasare. in rest, ca o parere generala - foare buna, fiabila si in mintile ei dupa atatia ani in ro.

Mergi pa facelift la cumparare si ia un cunoscator cu tine cand cumperi.

Edited by 8-I
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
3.800. Stiu, putem sam sa iau mai noua de banii astia, dar sunt foarte pretentios la cat de ingrijita este masina si asta chiar este. Are mici defecte dar pana la urma nu este noua si nu am uitat sa tin o cheie in mana. Linia este fara cusur asa ca asta a contat mai mult. Am vazut un FL super la exterior si cand a deschis usa era sa fac icter mecanic.Masina este de un an si jumatate in Romania si se cunoaste.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut baieti, sunt in irlanda si intentionez sa cumpar un e46 320d facelift,

pretul masini este destul de piperat, apr 4000, chiar daca la noi cu volanul normal sunt undeva pe acolo, dar asta e prea frumoasa si prea perfecta "ca sa fie adevarat" si pretul chiar nu mai conteaza asa mult, conteaza dar nu asa mult , alta ca asta nu mai gasesc, o sa atasez si niste poze, vreau sa vad masina azi, si vreau sa-mi spune-ti cum verific acele clapete problematice, deaorece vreau sa vin cu masina in tara,.

un alt aspect ar fi consumul, cam cat credeti ca consuma la drum, in regim de autostrada?

 

oricum daca nu o iau pe asta, tot iau un 320d facelift sa merg cu el acasa, asa ca intrebarile mele nu sunt fara rost,

 

astept un raspuns cat mai curand, mersi!

 

poze,

post-54705-0-98937500-1436685507_thumb.jpg

post-54705-0-41664800-1436685520_thumb.jpg

post-54705-0-56307300-1436685533_thumb.jpg

post-54705-0-12988800-1436685557_thumb.jpg

post-54705-0-15324000-1436685569_thumb.jpg

post-54705-0-92036100-1436685578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Va salut ! Intentionez sa cumpar un BMW 320D intre anii 2001-2003 in functie de bugetul pe care il am sa fie cat mai nou sau cat mai bun, bugetul ar fi intre 2500-3000 de euro, fara taxa, de preferat sa ajung undeva la 3500+ cu tot cu taxa,intrebarea mea ar fi in felul urmator: am sanse sa gasesc un 320d intre ani astia in mintile lui?pentru ca din ce am citit aici pe anumite topicuri m-am descurajat detot, pe cat eram de entuziasmat, pe atat de confuz sunt acum si inca ceva, ce teste sa ii propun propietarului inainte de cumparare? Va multumesc si astept de la voi sfaturi utile, de ce nu si excemple de masini de vanzare care ar starni interesul, e primul BMW pe care il cumpar, nu cunosc absolut deloc aceste motorizari si de aceea sunt atat de nehotarat, dar in schimb imi doresc 320d de ani buni! O zi buna ! Edited by JonnyBmw
Link to comment
Share on other sites

Va salut ! Intentionez sa cumpar un BMW 320D intre anii 2001-2003 in functie de bugetul pe care il am sa fie cat mai nou sau cat mai bun, bugetul ar fi intre 2500-3000 de euro, fara taxa, de preferat sa ajung undeva la 3500+ cu tot cu taxa,intrebarea mea ar fi in felul urmator: am sanse sa gasesc un 320d intre ani astia in mintile lui?pentru ca din ce am citit aici pe anumite topicuri m-am descurajat detot, pe cat eram de entuziasmat, pe atat de confuz sunt acum si inca ceva, ce teste sa ii propun propietarului inainte de cumparare?

Iti sugerez cel putin sa il conduci sa vezi ce zgomote/batai pe la caroserie.. suspensie, bucsaraie, huruieli de rulmenti.. de transmisie ... sa iei si un prieten care se pricepe cat de cat daca tu nu te pricepi.

Sa scoti masina pe autostrada sa vezi cum se tine la viteza, cum franeaza, cum se prezinta discurile (cat de uzate)... sa o urci pe un elevator, adica sa o vada un mecanic... si daca mai poit/ai si un tester sa stii ce erori sunt stocate in memoria ECU-ului..

Cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.