Jump to content

Informații cauciucuri


kevinn14

Recommended Posts

Salutare, am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru achizitia de anvelope/jante iarna. Discutia in cauza nu este pentru masina mea ci a unei membre a familiei mele si este un 340i xdrive care a venit cu jante 19 vara. Vreau sa ii cumpar anvelope de iarna dar nu i-as pune pe jantele de 19 deoarece talonul este foarte mic. Nelamurirea este avand frane M packet care este dimensiunea minima pentru astfel de sistem de franare. Incap roti de 17 sau 18? Care sunt restrictiile din punct de vedere al sistemului de franare. Masina in cauza este cea din acest clip.
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru achizitia de anvelope/jante iarna. Discutia in cauza nu este pentru masina mea ci a unei membre a familiei mele si este un 340i xdrive care a venit cu jante 19 vara. Vreau sa ii cumpar anvelope de iarna dar nu i-as pune pe jantele de 19 deoarece talonul este foarte mic. Nelamurirea este avand frane M packet care este dimensiunea minima pentru astfel de sistem de franare. Incap roti de 17 sau 18? Care sunt restrictiile din punct de vedere al sistemului de franare. Masina in cauza este cea din acest clip.

 

www.bmw.ro -> oferte si servicii -> accesorii bmw originale -> jante si anvelope -> configurator roti -> serie 3 -> caroserie sedan produs incepand cu 07/15 -> model 340i xdrive -> culoare tanzanite blue -> iarna -> vezi 17" si 18"

 

sau lista completa la

 

www.bmw.de -> Service & Zubehör -> Original BMW Zubehör -> Zubehör am BMW konfigurieren -> Fahrzeugserie 3er -> Fahrzeugmodell Limousine ab 07/15 -> Motorisierung 340i xDrive -> Außenfarbe Tansanitblau -> Winter -> vezi 17" si 18"

Edited by ciobster
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am inteles , ramane sa ma hotarasc intre 205 si 225. as mai avea o intrebare , ce parere aveti despre anvelopele Semperit ? e cineva care are ? e firma premium sau budget ? nu prea am gasit prea multe opinii pe google si tocmai am primit o oferta pt anvelope semperit cu 550 lei.

 

Unde gasesti preturile astea astronomice? Niste anvelope premium de iarna costa in jur de 400 lei bucata. Exemplu: https://www.price.ro/preturi-michelin-alpin-6-205-55-r16-91t-1996830

Exista anvelope de la firme de calitate medie chiar si mai ieftine (~250-300 bucata)

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

 

Trec des pe la ei pe la sediu si tot vad set-uri de anvelope la livrare...dar nu cred ca PCGarage este cel mai bun reper pt anvelope and stuff...le gasesti mai ieftine (-15-20%) din doar doua click-uri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ Skywalker

 

dar cred ca la dimensiunea asta nici nu se gasesc normale, ci doar extra load si asta deoarece pt o anvelopa de dimensiunea asta este foarte greu sa respecte indicile de sarcina necesar daca nu este XL.

 

 

eu le am pe ale mele de 245/45R18 atat de iarna cat si de vara si sunt XL...perfecte la confort.

 

am cercetat mai atent la cele de 19 pe care le am(am 3 seturi de anvelope in total) si daca nu sunt XL, ele nu pot respecta indicile de sarcina necesar, adica 98. Fara a fi XL, indicile cel mai mare de sarcina pe care l-am gasit a fost 94, adica atat cat este necesar seriei 3 si nu seriei 5.

 

La tine, pt X3, cred ca tot 98 sau poate chiar 100 sau 102 ai nevoie ca si indice de sarcina si nu cred ca gasesti sa nu fie XL pt dimensiunea dorita.

 

Inteleg ca te-ai domolit din a pune roti de bicicleta pe masina...

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Skywalker

 

dar cred ca la dimensiunea asta nici nu se gasesc normale, ci doar extra load si asta deoarece pt o anvelopa de dimensiunea asta este foarte greu sa respecte indicile de sarcina necesar daca nu este XL.

 

 

eu le am pe ale mele de 245/45R18 atat de iarna cat si de vara si sunt XL...perfecte la confort.

 

am cercetat mai atent la cele de 19 pe care le am(am 3 seturi de anvelope in total) si daca nu sunt XL, ele nu pot respecta indicile de sarcina necesar, adica 98. Fara a fi XL, indicile cel mai mare de sarcina pe care l-am gasit a fost 94, adica atat cat este necesar seriei 3 si nu seriei 5.

 

La tine, pt X3, cred ca tot 98 sau poate chiar 100 sau 102 ai nevoie ca si indice de sarcina si nu cred ca gasesti sa nu fie XL pt dimensiunea dorita.

 

Inteleg ca te-ai domolit din a pune roti de bicicleta pe masina...

 

 

Salut,

 

Mersi frumos ptr info.

Mai am o intrebare daca poti sa ma lamuresti te rog, exista diferente intre anvelopele XL si RFL in ceea ce priveste duritatea/rigiditatea lor ?

Eu am pe masinia anvelope 245/50 r18 RFL si sunt groznice, nu absorb deloc socurile si imi este foarte greu sa ma obisnuiesc cu ele.

Tot ce doresc este sa ma informez daca exista si alta alternativa de a echipa masina corect cu niste anvelope mari, nu de bicicleta :), dar mai moi decat RFT.

 

PS : indicele de incarcare la anvelopele de vara pe care le am este de 100W

 

THX

Edited by Skywalker_ss
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mersi frumos ptr info.

Mai am o intrebare daca poti sa ma lamuresti te rog, exista diferente intre anvelopele XL si RFL in ceea ce priveste duritatea/rigiditatea lor ?

Eu am pe masinia anvelope 245/50 r18 RFL si sunt groznice, nu absorb deloc socurile si imi este foarte greu sa ma obisnuiesc cu ele.

Tot ce doresc este sa ma informez daca exista si alta alternativa de a echipa masina corect cu niste anvelope mari, nu de bicicleta :), dar mai moi decat RFT.

 

PS : indicele de incarcare la anvelopele de vara pe care le am este de 100W

 

THX

 

Cum a mai zis cineva, nu cred ca exista gume pe dimensiunea aia care sa nu fie Extra Load, "XL".

 

Eu am jante cu gume normale de vara pe 19", bineinteles XL si pentru iarna trecuta am avut 245/45/18 RFT care mi s-au parut groaznice, rigide, desi am suspensia adaptiva tot le-am simtit cam "dure".

 

Pot sa-ti spun ca cele pe 19 cu gume normale, desi au balon mai mic, sunt foarte ok si confortabile, mult mai ok decat cele RFT pe 18.

 

Pentru iarna asta am decis sa renunt la RFT si mi-am luat gume normale, XL.

 

edit: Gumele XL au peretii laterali ranforsati si in caz ca dai cu roata intr-un crater sau o groapa nasoala, riscul de explozie e mai mic decat la o guma fara indicele XL.

Edited by dragos1801
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum a mai zis cineva, nu cred ca exista gume pe dimensiunea aia care sa nu fie Extra Load, "XL".

 

Eu am jante cu gume normale de vara pe 19", bineinteles XL si pentru iarna trecuta am avut 245/45/18 RFT care mi s-au parut groaznice, rigide, desi am suspensia adaptiva tot le-am simtit cam "dure".

 

Pot sa-ti spun ca cele pe 19 cu gume normale, desi au balon mai mic, sunt foarte ok si confortabile, mult mai ok decat cele RFT pe 18.

 

Pentru iarna asta am decis sa renunt la RFT si mi-am luat gume normale, XL.

 

edit: Gumele XL au peretii laterali ranforsati si in caz ca dai cu roata intr-un crater sau o groapa nasoala, riscul de explozie e mai mic decat la o guma fara indicele XL.

 

 

Salut,

 

Mersi ptr informatii, cred ca acum am inteles clasamentul anvelopelor in legatura cu confortabil vs rigid :

- exista : anvelope normale, XL(RANFORSATE) & RUNFLAT

Acum tot ce trebuie sa fac este sa-mi caut anvelope XL ptr un confort mai sporit decat cu anvelopele RFT.

 

Multumrsc tuturor pentru ajutor !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.