Jump to content

ComandĂŁ ĂŽn grup pentru navigație E46 EONON GM5150


zeusent

Recommended Posts

Salut bĂŁieți!

 

Am tot cĂŁutat zilele astea o alternativĂŁ mai ieftinĂŁ pentru navigația celor de la Dynavin (http://www.dynavin.com/products/product_dnv_e46.php) pentru bĂŁtrânica mea (un E46 316i din 2000) și am dat peste unii care par sĂŁ facĂŁ ceva interesant rĂŁu. Prețul e aproape la jumate și din ce am citit pe forum-urile din afarĂŁ clienții par mulțumiți.

 

Le zice Eonon și navigația ĂŽn sine e asta: http://www.eonon.com/Car-GPS/Specific-Car-GPS/BMW/GM5150.html

 

Cred cĂŁ am sĂŁ fac pasul ĂŁsta și am sĂŁ fac o comandĂŁ de la ei. MĂŁ gândeam ĂŽn schimb cĂŁ poate mai e cineva interesat și putem face o comandĂŁ mai mare. Pe site-ul lor se laudĂŁ cĂŁ acordĂŁ discount-uri de 20% pentru comenzi de 2 sau 3 produse și 30% pentru comenzile mai mari sau egale de 4 produse.

 

Ce ziceți? VĂŁ intereseazĂŁ pe careva?

Link to comment
Share on other sites

sa tii cont de faptul ca vei plati vama pt produsul asta!

 

PĂŁi ĂŁsta a fost motivul principal pentru care am zis ca 20-30% discount nu stricĂŁ :) Apropo! Ai idee cât și cum costĂŁ vama? MĂŁ uit de vreo orĂŁ și nu gĂŁsesc vreo paginĂŁ care sĂŁ mĂŁ lumineze...

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi ĂŁsta a fost motivul principal pentru care am zis ca 20-30% discount nu stricĂŁ :) Apropo! Ai idee cât și cum costĂŁ vama? MĂŁ uit de vreo orĂŁ și nu gĂŁsesc vreo paginĂŁ care sĂŁ mĂŁ lumineze...

 

Vezi ca acel discount este pentru transport (shipping fee), nu pentru produse. Eu asa vad pe site.

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi ĂŁsta a fost motivul principal pentru care am zis ca 20-30% discount nu stricĂŁ :) Apropo! Ai idee cât și cum costĂŁ vama? MĂŁ uit de vreo orĂŁ și nu gĂŁsesc vreo paginĂŁ care sĂŁ mĂŁ lumineze...

Platesti 24% TVA din valoarea produsului, daca produsul e 1000 de lei, platesti 240 de lei, etc...

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca acel discount este pentru transport (shipping fee), nu pentru produse. Eu asa vad pe site.

 

Ha! Good one :) Ce ĂŽnseamnĂŁ sĂŁ te grĂŁbești și sĂŁ nu fii atent...

 

Oricum, vroiam sĂŁ-i contactez azi și sĂŁ vorbesc cu ei "personal" pentru cĂŁ din ce am citit pe site-uri din afarĂŁ sigur au ceva discount-uri pentru grupuri. DupĂŁ 8 seara zic ei cĂŁ sunt online așa cĂŁ vĂŁ țin la curent. Ăntre timp dacĂŁ mai sunt oameni pasionați vĂŁ rog sĂŁ-mi ziceți.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se merita eu am cumparat ceva din state un produs in valoare de 399$ + 90$ transportul plus platit vama 600lei,daca se poate sa vorbesti cu ei sa nu treaca valoare coletului pe colet sau sa nu ataseze factura pe colet nu platesti vama nimic,eu la al 2 colet comandat cu pinoane cutie viteza in valoare de 855$ nu am mai platit vama nici un leu ca au bagat facture in colet si aicea nu au deschis coletul iar pe colet era trecut la pret 0,00$.
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se merita eu am cumparat ceva din state un produs in valoare de 399$ + 90$ transportul plus platit vama 600lei,daca se poate sa vorbesti cu ei sa nu treaca valoare coletului pe colet sau sa nu ataseze factura pe colet nu platesti vama nimic,eu la al 2 colet comandat cu pinoane cutie viteza in valoare de 855$ nu am mai platit vama nici un leu ca au bagat facture in colet si aicea nu au deschis coletul iar pe colet era trecut la pret 0,00$.

Se poate sa vorbesti cu tipul sa iti puna o valoare, modica, de 100 de dolari, acum nici 5 dolari ca bate la ochi. Eu in 2011 mi-am comandat din SUA un telefon ce inca nu aparuse in Romania, 600 de dolari + 50 transportul, l-am rugat pe respectivul sa treaca valoarea de 100 de dolari. Dupa ce am cumparat telefonul, am observat la Posta (aici vin coletele din afara UE) ca daca lor li se pare ca valoarea e prea mica, le trimit la revizuire de pret (nu imi vine in minte cuvantul, dar are legatura cu aproximarea pretului de catre Posta Romana), acum nu stiu cat e de adevarat...

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Eonon sunt de acord sa iti treaca 180$ pe factura, iar cei de la Erisin iti trec 100$ si daca comanzi 4 navigatii deodata.

 

Dar puteti face altfel: le puteti cere sa va trimita prin Parcel Force.Prin acest serviciu nu mai platiti nici TVA nici taxe vamale.

 

 

PS: daca va trimit prin DHL, nu aveti treaba cu posta. DHL are vama proprie. Ei fac vama, ei livreaza.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Cei de la Eonon sunt de acord sa iti treaca 180$ pe factura, iar cei de la Erisin iti trec 100$ si daca comanzi 4 navigatii deodata.

 

Dar puteti face altfel: le puteti cere sa va trimita prin Parcel Force.Prin acest serviciu nu mai platiti nici TVA nici taxe vamale.

 

 

PS: daca va trimit prin DHL, nu aveti treaba cu posta. DHL are vama proprie. Ei fac vama, ei livreaza.

 

Pai si pana la urma ce recomanzi? Sa vorbesc cu ei sa punĂŁ alta valoare, sa trimitĂŁ prin Parcel Force sau DHL?

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti o navigatie care sa fie peste Dynavin si ca si soft/hardware/ecran/procesare audio (mai pe scurt mult mai bun la tot), va recomand Avin. Ma gandesc si eu sa imi achizitionez acest model. E full Android, (spre deosebire de Dynavin care are 2 parti: una windows, una Android ) are optiunea de fast boot (booteaza in 2 sec), procesare audio pe 24bit, etc.

 

https://avinusa.com/bmw-e46-full-android-gps-navigation-system.html

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9omkzz3lhwU

 

 

LE: Bine, la banii pe care ii dai pe un Eonon sau Erisin sunt best-buy, dar daca vrei mai mult, recomand Avin.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Avin nu merita, are Android 2.3.4 Gingerbread, trebuie minim Android 4, oricum o sa creasca partea asta destul de mult.

 

Similar la pret este Andrive http://www.andrive.co.uk/android_bmw_e46.php si nu cred ca platesti vama, asta in caz ca fac livrarea din UK.

 

Tot astept sa vad ce se intampla la CES 2014.

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Avin nu merita, are Android 2.3.4 Gingerbread, trebuie minim Android 4, oricum o sa creasca partea asta destul de mult.

 

Similar la pret este Andrive http://www.andrive.co.uk/android_bmw_e46.php si nu cred ca platesti vama, asta in caz ca fac livrarea din UK.

 

Tot astept sa vad ce se intampla la CES 2014.

Andrive are Android 4, si atat. Se misca ca naiba, ecran prost, etc.

Avin pe deasupra e f bun si foloseste Adroid 2+ pt ca e cea mai stabila versiunea. 4+ are inca probleme mult mai mari de stabilitate fata de 2+.

 

LE: Si oricum nu ai nu stiu ce avantaje pe Android 4+ fata de 2+. Sunt, dar nu sunt decisive.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca lucrez in sectorul IT chiar pe mobile development va zic ca un cunoscator.

 

Parerea mea este ca tot ce e sub Android 4 e groaznic, e vorba de functionalitate si aplicatii, pana la urma pentru asta iti iei Android, e foarte stabil Android 4 fata de 2.3.6 care face probleme.

Andrive are si un procesor mai bun, 1.2 Ghz, oricum nu ma incanta niciuna sa o cumpar, dar daca ar fi sa aleg dintre ele as alege Andrive.

Link to comment
Share on other sites

Da, 2.3.6 are probleme dar Avin are 2.3.4 care e printre cele mai stabile versiuni.

 

Cu un hardware potent in spate, Android 4+ e mai bun dar pe device-uri de genul tot mai bine o sa se comporte Android 2+.

 

Iti arat cate tablete/telefoane vrei cu procesoare de peste 1Ghz cu Android 4.0.4 sau orice Android 4+ care se misca ca naiba si aceleasi modele cu 2.3.4 sau alt 2+ si se misca mult mai bine.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da, 2.3.6 are probleme dar Avin are 2.3.4 care e printre cele mai stabile versiuni.

 

Cu un hardware potent in spate, Android 4+ e mai bun dar pe device-uri de genul tot mai bine o sa se comporte Android 2+.

 

Facem offtopic, parerea mea e ca nu poti sa compari Android 4 cu 2.3, functionalitate, aplicatii disponibile, user experience.

Android 2.3 e vechi iar aplicatiile noi nu il mai suporta asa ca devine inutil.

 

Propun mutarea comentariilor intr-un topic specializat pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

Si pune Android 4 pe un device de genul si cand il umpli de aplicatii crapa.

 

In masina eu zic ca ai nevoie de un device stabil care sa iti ruleze ce ai nevoie nu sa crape la orice aplicatie sau sa aiba lag si crash-uri cand ai mai mare nevoie de el.

 

PS: Eu vorbesc acum strict de ce e mai bun pt navigatiile de genul care se gasesc, tinand cont si de hardwareul pe care il au.

 

In rest, cum am zis si pe pagina anterioara, pe un device cu un hardware pe masura evident ca Android 4 e alegerea.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca lucrez in sectorul IT chiar pe mobile development va zic ca un cunoscator.

 

Parerea mea este ca tot ce e sub Android 4 e groaznic, e vorba de functionalitate si aplicatii, pana la urma pentru asta iti iei Android, e foarte stabil Android 4 fata de 2.3.6 care face probleme.

Andrive are si un procesor mai bun, 1.2 Ghz, oricum nu ma incanta niciuna sa o cumpar, dar daca ar fi sa aleg dintre ele as alege Andrive.

 

Culmea e cĂŁ... Si eu sunt mobile developer :) Si cand aud de Android mi se ridica asa... Parul pe spate :p

 

Nu-mi place deloc, nu-l susțin si nu vreau sa cumpĂŁr ceva ce ruleazĂŁ Android. Unul din motivele pentru care am cĂŁutat altceva decât dynavin a fost asta.

 

Sunt subiectiv (in mare parte), deci, nu-mi sari in cap :)

Link to comment
Share on other sites

Dar daca se comanda de pe site-ul din UK? Si atunci trebuie platita taxa vamala? www.eonon.co.uk

 

Please kindly pay attention that: orders placed from our different websites will be shipped from different warehouses.

www.eonon.com & it.eonon.com ---> Hong Kong warehouse

www.eonon.co.uk----> Tipton UK warehouse

Edited by Vlad320
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.