Jump to content

ComandĂŁ ĂŽn grup pentru navigație E46 EONON GM5150


zeusent

Recommended Posts

Daca trimit din depozitul din Uk, nu se mai plateste nici tva nici taxe vamale. Dar uita-te ca nu au in stoc nimic pt BMW.

 

Pe site la help zice asa:

 

Where does my product shipped from?

www.eonon.com & it.eonon.com & www.eonon.co.uk- ---> Hong Kong warehouse

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat o navigatie de la eonon si am am platit aproape 1800 ron, din cae vreo 360 parca a fost vama. coletul a venit prin fedex si desi chinezul a pus o valoare mai mica pe factura, cei din bucuresti m-au rugat sa le trimit extrasul de paypal. din pacate nu am fost inspirat si le-am trimis extrasul corect pe mail, dar puteam f usor sa-l modific in photosop si sa pun 100$ de exemplu.
Link to comment
Share on other sites

eu am comandat o navigatie de la eonon si am am platit aproape 1800 ron, din cae vreo 360 parca a fost vama. coletul a venit prin fedex si desi chinezul a pus o valoare mai mica pe factura, cei din bucuresti m-au rugat sa le trimit extrasul de paypal. din pacate nu am fost inspirat si le-am trimis extrasul corect pe mail, dar puteam f usor sa-l modific in photosop si sa pun 100$ de exemplu.

 

Hai cĂŁ te-am prins :) Zi-mi te rog cum e... Ești mulțumit de ea? MeritĂŁ banii, durerea de cap, etc?

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma putem face ceva sa nu platim taxa vamala?

Da.

 

1. Valoare mai mica declarata de ei si le trimiti o factura de 100$ de pe Paypal.

2. Sa trimita prin ParcelForce. Prin acest serviciu esti scutit de taxe vamale/tva.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

salut. am eu eonon. dar am modelul d5150 pentru ca gm e mai scump si nu isi justifica banii. si peste asta, fiecare model scos de eonon, doar loturile scoase dupa cateva luni sunt ok, primele fiind mai discutabile. de asta eu am vorbit cu ei sa imi trimita d5150 si nu gm5150(erau ambele disponibile). de vorbit cu ei, daca aveti noroc sa va raspunda de pe o zi pe alta sau poate chiar mai mult. dar incercati pe site pe chatul lor intre orele 4(dimineata) si 8-9, pt ca atunci sunt ei la birouri. reducere ei nu fac spre deosebire de erisin nici macar daca sunt in grup cumparate. produsele sunt trimise prin fedex si ajung in ro la otopeni la vama de acolo si trebuie sa urmariti livrarea online si sa sunati la vama sa dati acordu sa deschida pachetu si sa faca factura pe tva si taxe vamale, dupa care va trimite produsu prin fancourier pe plata lor. ajunge la voi in aprox 5 zile lucratoare. daca vorbiti cu eonon si le spuneti de unde cumparati, va scrie pe factura din colet pretu de 180usd, dar trebuie sa plasati comanda, sa platiti, sa vi se confirme plata de ei live prin chat si astfel vor stii numarul comenzii sa puna facura mai mica in colet, deci trebuia sa cumparati in orele care v-am spus ca sunt ei la birouri, daca nu, va vor trimite cu factura full price :)) si atunci incepe distractia cu tva si taxe mari(24+3,8=27,8% din valoarea faturii din colet). de trimis, nu vor trimite decat din hong kong, deci nu scapati de vama si tva :D. si cat despre produsul in sine...90% nu regret ca l-am cumparat...dar daca vreti un review complet, o sa il fac si il postez cu tot cu video maine-poimaine. nelamuriri?
Link to comment
Share on other sites

 

 

PS: daca va trimit prin DHL, nu aveti treaba cu posta. DHL are vama proprie. Ei fac vama, ei livreaza.

 

 

dhl trece pachetele tot prin vama romana daca ai valoare prea mica cer factura achizitie. Recomandat e sa pui o valoare mai mica. la 100 $ nu e chiar dezastru vama

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

salut. am eu eonon. dar am modelul d5150 pentru ca gm e mai scump si nu isi justifica banii. si peste asta, fiecare model scos de eonon, doar loturile scoase dupa cateva luni sunt ok, primele fiind mai discutabile. de asta eu am vorbit cu ei sa imi trimita d5150 si nu gm5150(erau ambele disponibile). de vorbit cu ei, daca aveti noroc sa va raspunda de pe o zi pe alta sau poate chiar mai mult. dar incercati pe site pe chatul lor intre orele 4(dimineata) si 8-9, pt ca atunci sunt ei la birouri. reducere ei nu fac spre deosebire de erisin nici macar daca sunt in grup cumparate. produsele sunt trimise prin fedex si ajung in ro la otopeni la vama de acolo si trebuie sa urmariti livrarea online si sa sunati la vama sa dati acordu sa deschida pachetu si sa faca factura pe tva si taxe vamale, dupa care va trimite produsu prin fancourier pe plata lor. ajunge la voi in aprox 5 zile lucratoare. daca vorbiti cu eonon si le spuneti de unde cumparati, va scrie pe factura din colet pretu de 180usd, dar trebuie sa plasati comanda, sa platiti, sa vi se confirme plata de ei live prin chat si astfel vor stii numarul comenzii sa puna facura mai mica in colet, deci trebuia sa cumparati in orele care v-am spus ca sunt ei la birouri, daca nu, va vor trimite cu factura full price :)) si atunci incepe distractia cu tva si taxe mari(24+3,8=27,8% din valoarea faturii din colet). de trimis, nu vor trimite decat din hong kong, deci nu scapati de vama si tva :D. si cat despre produsul in sine...90% nu regret ca l-am cumparat...dar daca vreti un review complet, o sa il fac si il postez cu tot cu video maine-poimaine. nelamuriri?

 

Un review ar fi fain.

Nu mi-a plĂŁcut cum aratĂŁ interfața la D5150 deloc. Nu ĂŽnțeleg de ce se chinuie sĂŁ punĂŁ atât de multe lucruri "shiny" pe ecranul ĂŁla ĂŽn loc sĂŁ o lase așa... SimplĂŁ și frumoasĂŁ :) Uite diferențĂŁ:

 

Eonon GM5150

http://i1158.photobucket.com/albums/p610/zeusent88/jpeg.jpg

 

Eonon D5150

http://i1158.photobucket.com/albums/p610/zeusent88/jpeg-1.jpg

 

Call me crazy dar pentru asta și pentru cĂŁ GM5150 mĂŁ lasĂŁ sĂŁ fac mirror iPhone-ului meu pe el aș da diferența de bani fĂŁrĂŁ nicio ezitare... Ăn plus din ce vĂŁd GM5150 are WiFi ceea ce ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ mĂŁ pot conecta la net-ul share-uit din telefon. Din nou un mare plus.

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca te contrazic in privinta interfetei. incearca sa gandesti limpede si sa admiti faptul ca il vei folosii in masina in timp ce conduci, deci e inutila aranjarea butoanelor si comenzilor. incepem cu homescreen: la gm toate directoarele sunt intr-un ecran si sunt mult mai mici spre deosebire de d5150. in timp ce conduci e greu sa apesi pe diferite chestii pe ecran pentru ca au dimensiune reduse(e evident). la eonon muzica in raport cu cd player oem are 2 diferetnte: pe ipod se aude muuult mai bine decat orice oem, iar la restu(cd,card,usb,bluetooth) se aude putin mai prost ca oem, iar ca sa folosesti ipod ca sursa la modelul gm ai butoanele de comenzi mutate in partea de sus a ecranului si nu mai sunt la indemana(la d5150 sunt in partea de jos). deci oricat de mult incerci sa te convingi ca interfata e mai buna, cand vei cumpara vei vedea ca am dreptate: o fi ea mai frumoasa estetic, dar nu si mai utila. are intr-adevar screenmirroring, dar uita-te pe youtube la filmari cu respectiva functie si vezi daca merita. doar pentru googlemaps? ca in rest tot din telefon trebuie sa umblii... am uitat sa filmez pentru review, dar maine nu mai uit.

 

aaaaa era sa uit. cat despre net share-uit de pe tel eu nu m-as grabi :)) sunt absolut sigur ca nu merge. de fapt sunt aproape sigur ca nu merge sa intrii pe net oricum ai incerca( stick 3g sau alte variante). din cate mi-au spus cei de la eonon, doar cele pentru china au pictograma de browser si doar cele de china sunt compatibile pentru internet si chiar si alea cu stick-u lor special

Link to comment
Share on other sites

Daca vreti o navigatie care sa fie peste Dynavin si ca si soft/hardware/ecran/procesare audio (mai pe scurt mult mai bun la tot), va recomand Avin. Ma gandesc si eu sa imi achizitionez acest model. E full Android, (spre deosebire de Dynavin care are 2 parti: una windows, una Android ) are optiunea de fast boot (booteaza in 2 sec), procesare audio pe 24bit, etc.

 

https://avinusa.com/bmw-e46-full-android-gps-navigation-system.html

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9omkzz3lhwU

 

 

LE: Bine, la banii pe care ii dai pe un Eonon sau Erisin sunt best-buy, dar daca vrei mai mult, recomand Avin.

 

 

sall , de unde stii ca are procesor audio pe 24 bit? daca intr-adevar are asa cred ca are un sunet super.parca mi-as comanda si eu una sa inlocuiec vechiul dynavin.

Link to comment
Share on other sites

Am primit rĂŁspuns de la cei de la Eonon. SunĂŁ cam așa:

 

Dear customer,

 

Thank you so much for your inquiry.

 

We would like to tell you that we will use Fedex for sending to your country, it is not ParacelForce

Although, we cannot use ParacelForce, but we can lower the invoice value for you. It will be 200USD

It should help you save on tax. Thanks

 

We are looking forward to doing business with you soon

 

Best regards,

Ella He

 

Customer Service Office

 

Deci, cine știe acum cât anume costĂŁ taxele? :)

Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat.

 

TVA-ul e 24% + taxe vamale separat. Taxele vamale costa in general 18%, dar in realitate cat are chef vamesul, depinde cum il prinzi.

 

 

Iar daca trimit prin Parcel Force nu mai trebuie sa puna valoare mai mica pt ca oricum esti scutit de taxe vamale si de TVA.

 

 

Iar taxele vamale se aplica doar la produse cu valoarea de peste 150E.

 

 

De ex, daca ti-ar trimite un colet de 300e, ar trebui sa platesti la vama 42% din valoarea produsului.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Daca taxele ar fi nesemnificativ de mici toata lumea ar comanda produse gramada din USA, dar nu sunt. Cum am zis mai sus, la final platesti la vama 42% din valoarea produsului.

 

Bine, daca te stii cu vamesul sau il prinzi intr-o zi buna platesti doar TVA si taxe cat va intelegeti.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu m-am grabit un pic sa zic asa si am comandat din Italia nav pt 530d ,cu speranta ca o sa-mi trimita din UK si nu o sa mai platesc vama. Pretul era de 300e + 25e Maps , am trimis email sa imi specifice daca mai trebuie platit si altceva inafara de cei 325e si am primit raspuns ca nu.

Toate bune si frumoase , ajunge pachetul , iar cand ma intalnesc cu baiatul de la fedex imi zice ca trebuie sa mai dau 110e pt vama(sa-mi cada fata), accept pana la urma si achit , cu gandul ca am scapat totusi mai ieftin decat costa un Dynavin. Dupa ce am montat navigatia surpriza : la mufa Iso sau cum se cheama, nu se potriveau firele la culoare si 2 iesiri pt difuzoare nu functionau , se auzea doar stg fata si dreapta spate. Pana la urma am renuntat la mufa si am legat pe direct fiecare fir la culoare, le-am adaugat in toate modurile posibile fara nici un rezultat. Am dat nenumarate emailuri la ei si in fiecare raspuns imi ziceau sa fac , ce tocmai ma saturasem eu de facut, dupa care nu am mai primit nimic de la ei.

http://it.eonon.com/Lettori-DVD-per-automobile/DVD-per-automobile-specifiche/D5124F.html

Edited by bt80gyb
Link to comment
Share on other sites

taxele vamale sunt exact 3,8% si nu e discutabil, nu e cat vrea vamesu, nu depinde de vama! atata e taxa in toata romania! 3,8% ! si da, v-am spus ca mai trebuie si tva si v-am spus ca trimit doar prin fedex si v-am spus ca nu scad pretul pe factura sub 180usd(in cazul de fata 200 chiar). si la aia 200 se mai adauga si taxele pentru livrare cei 20usd pentru livrare care si ei se taxeaza :D. deci in final taxele vor fi 27,8% din 220usd. info despre taxe le am de pe site oficial si direct de la vama pentru ca eu cand mi-am comandat am sunat inainte sa ma asigur. dar dupa cate am vazut, au pus iar d5150 disponibil pe site, deci daca luati gm5150 posibil sa aiba inca probleme fiind primele loturi scoase...
Link to comment
Share on other sites

Am trimis si eu un colet din state, si m-a sunat destinatarul sa imi multumeasca si sa imi spuna ca data viitoare sa trec sub 60USD valoarea.

Dar de fapt el voia sa imi impartaseasca perplexitatea unei doamne care incerca sa ii explice vamesului ca e ilogic sa plateasca taxe la un cadou (asa scria pe hartiile ce insoteau coletul) care avea trecuta valoare 5000 USD.

Cand a auzit amicul meu ca scapa cu cateva zeci de dolari, pe langa doamna care avea de decartat peste 1000, a achitat pe loc si a plecat compatimind femeia respectiva.

Pe scurt, la 200 de dolari nu sunt cine stie ce taxe de platit suplimentar, sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

taxele vamale sunt exact 3,8% si nu e discutabil, nu e cat vrea vamesu, nu depinde de vama! atata e taxa in toata romania! 3,8% ! si da, v-am spus ca mai trebuie si tva si v-am spus ca trimit doar prin fedex si v-am spus ca nu scad pretul pe factura sub 180usd(in cazul de fata 200 chiar). si la aia 200 se mai adauga si taxele pentru livrare cei 20usd pentru livrare care si ei se taxeaza :D. deci in final taxele vor fi 27,8% din 220usd. info despre taxe le am de pe site oficial si direct de la vama pentru ca eu cand mi-am comandat am sunat inainte sa ma asigur. dar dupa cate am vazut, au pus iar d5150 disponibil pe site, deci daca luati gm5150 posibil sa aiba inca probleme fiind primele loturi scoase...

nu se iau taxe la transport de unde aberatia asta . am ridicat eu ieri dhl si am achitat fix taxe pt valoarea facturata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.