Jump to content

Specificatii tehnice diferential BMW M3 e46


Sorin_

Recommended Posts

Buna seara dragi forumisti. Stie cineva care sunt specificatiile tehnice la diferentialul de m3 e46 ? Am cautat pe goole si nu am gasit nimic, doar niste filmulete pe youtube. Am nevoie de backlash,preload la pinion,preload la pinion + coroan,forte de strangere, tipul rulmentilor,simeringurilor samd. Daca stie cineva aceste specificatii va rog sa le postati.
Link to comment
Share on other sites

se pare ca aceste informatii sunt greu de gasit, sau pe cale de disparitie

Meticulous Measuring and Fitting

Rebuilding a differential correctly, requires the

ability to preload a set of pinion bearings and a

carrier bearing with a rolling torque gauge. This is

critical to bearing life because too much preloading

will burn up the bearings in short order and too

little will cause them to skid on the races and create

flat areas on the rollers. Either extreme drastically

shortens the longevity of the differential.

Pinion bearings are separated by a “boa neck”

crush collar that must be collapsed first in order

to preload the bearings for 14 to 16 inch pounds

of rolling torque. Preload specs for the carrier bearings

are 9 -11 inch pounds of rolling torque. This

is accomplished with shims that are installed

between the differential case and the carrier

bearing housing. They also “shim-up” the backlash

on the ring and pinion.

Because factory shims come in .002” increments,

they can be problematic when it comes to setting up

the ideal backlash of .003” to .0035”. We get around

this by manufacturing our own shims in smaller

.001” increments, allowing us tighter tolerances.

As for bearings, our choice is Timken Roller Bearings.

We’ve fabricated special tools for installing the

bearing races and seals so that they are always seated

squarely and properly.

Some units require unique attention such as the

E46 Variable LS. Their carrier bearings are pre-loaded

with a set of precision ground snap rings used for

shimming.

We’ve developed a method for expanding the case

so these bearing can be shimmed and pre-loaded to

the proper 9 to 11 inch pounds of rolling torque

and still be able to set the back-lash on the ring and

pinion to .0030” - .0035”.

Link to comment
Share on other sites

Meticulous Measuring and Fitting

Rebuilding a differential correctly, requires the

ability to preload a set of pinion bearings and a

carrier bearing with a rolling torque gauge. This is

critical to bearing life because too much preloading

will burn up the bearings in short order and too

little will cause them to skid on the races and create

flat areas on the rollers. Either extreme drastically

shortens the longevity of the differential.

Pinion bearings are separated by a “boa neck”

crush collar that must be collapsed first in order

to preload the bearings for 14 to 16 inch pounds

of rolling torque. Preload specs for the carrier bearings

are 9 -11 inch pounds of rolling torque. This

is accomplished with shims that are installed

between the differential case and the carrier

bearing housing. They also “shim-up” the backlash

on the ring and pinion.

Because factory shims come in .002” increments,

they can be problematic when it comes to setting up

the ideal backlash of .003” to .0035”. We get around

this by manufacturing our own shims in smaller

.001” increments, allowing us tighter tolerances.

As for bearings, our choice is Timken Roller Bearings.

We’ve fabricated special tools for installing the

bearing races and seals so that they are always seated

squarely and properly.

Some units require unique attention such as the

E46 Variable LS. Their carrier bearings are pre-loaded

with a set of precision ground snap rings used for

shimming.

We’ve developed a method for expanding the case

so these bearing can be shimmed and pre-loaded to

the proper 9 to 11 inch pounds of rolling torque

and still be able to set the back-lash on the ring and

pinion to .0030” - .0035”.

 

Ai prins ideea? deși același lucru ți-am trimis și pe email.

Link to comment
Share on other sites

Ai prins ideea? deși același lucru ți-am trimis și pe email.

Am si eu o intrebare.

Dupa ce stabilesc preload-ul la rulmentii pinionului de 14-16 inch ponds strivind acea buxa(boa nek), cum stabilesc preload-ul la rulmentii de la coroana ?

Eu stiu ca acea cheie dinamometrica care masoara preload-ul se atseaza de piulita axului de la pinion. Asa ca daca eu am deja rulmentii de la pinion cu un preload de 14-16 inch pounds, cum mai stabilesc prelaod-ul de la rulmentii pt coroana de 9-11 inch ponds ? Se insumeaza aceste forte ?

Multumesc frumos pt intelegere.

Link to comment
Share on other sites

Measure pre-load A (motive torque) of the drive shaft, setting a torque wrench on the universal joint nut.

NOTE:

Before measuring the pre-load A (motive torque), rotate the drive shaft at least 10 times to break in the bearing.

NOTE:

If the drive shaft pre-load (motive torque) is greater than the specification, reduce the shim .... If the drive shaft pre-load (motive torque) is less than the specification, increase the shim ...

3. Loosen the front bearing housing bolts to 1/2 rotation and measure pre-load B (motive torque) of the drive shaft.

NOTE:

Measure resistance of the clutch disk section as the pre-load B (motive torque).

4. Calculate the drive shaft pre-load (motive torque) based on the pre-load (motive torque) A and B.

Formula:

Drive shaft pre-load = pre-load (A) – preload B

 

Drive shaft motive torque (A): 0.4 – 1.5 N·m

 

If the drive shaft pre-load (motive torque) is greater than the specification, reduce the shim .... If the drive shaft pre-load (motive torque) is less than the specification, increase the shim ...

 

5. Check that the drive shaft pre-load (motive torque) meets the specification.

Then, tighten again the front bearing housing to specified torque.

 

T.R Bolt (front bearing housing): 36 N·m

 

Cam asta trebuie sa faci tu, am pus doar ca exemplu, aici este vorba despre alta cutie de viteze pentru inboard :thumbsup:

 

Deci cand stragi capacul la sateliti si bagi axul planetar in lsd trebuie sa se invarta la mana la un anumit nm, daca se blocheaza slabeste suruburile de la capac si ai sa observi ca la un moment dat se invarte la mana axul , cred ca acolo trebuie sa masori nu?

 

shim-urile trebuie sa aiba dimensiunea exact ca originalul, se inlocuiesc daca prezinta uzuri pe suprafata

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

Dupa ce stabilesc preload-ul la rulmentii pinionului de 14-16 inch ponds strivind acea buxa(boa nek), cum stabilesc preload-ul la rulmentii de la coroana ?

Eu stiu ca acea cheie dinamometrica care masoara preload-ul se atseaza de piulita axului de la pinion. Asa ca daca eu am deja rulmentii de la pinion cu un preload de 14-16 inch pounds, cum mai stabilesc prelaod-ul de la rulmentii pt coroana de 9-11 inch ponds ? Se insumeaza aceste forte ?

Multumesc frumos pt intelegere.

Da se adunĂŁ. ordinea ĂŽn care se executĂŁ este urmĂŁtoarea, montezi pinionul cu rulmenții, ĂŽl strângi treptat mĂŁsurând din când ĂŽn când cu cheia dinamometricĂŁ, ca sĂŁ nu depĂŁșești 14-16 (16 de preferat), dacĂŁ depĂŁșești bucșa de strivire nu mai este bunĂŁ, ai strivit-o prea mult și va trebui sĂŁ o ĂŽnlocuiești (este de unicĂŁ folosintĂŁ, asta dacĂŁ o gĂŁsești sĂŁ o cumperi). Pui coroana, cu rulmenții și cu distanțierele sau siguranțele de alezaj cele vechi, apoi mĂŁsori cu ceasul comparator back-lashul. DacĂŁ bachlashul este prea mic rectifici din ele, dacĂŁ este prea mare, pui altele, ĂŽn partea cu coroana sĂŁ fie mai groasĂŁ, iar ĂŽn cealaltĂŁ mai subțire. Ăntre timp mai mĂŁsori și preload-ul, tot la pinion. Nu ai cum sĂŁ ai la pinion 14-16, iar dupĂŁ ce adaugi coroana sĂŁ ai 9-11, mai puțin, este evident cĂŁ vei avea mai mult, deci cele douĂŁ se adunĂŁ. Spor la treabĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Measure pre-load A (motive torque) of the drive shaft, setting a torque wrench on the universal joint nut.

NOTE:

Before measuring the pre-load A (motive torque), rotate the drive shaft at least 10 times to break in the bearing.

NOTE:

If the drive shaft pre-load (motive torque) is greater than the specification, reduce the shim .... If the drive shaft pre-load (motive torque) is less than the specification, increase the shim ...

3. Loosen the front bearing housing bolts to 1/2 rotation and measure pre-load B (motive torque) of the drive shaft.

NOTE:

Measure resistance of the clutch disk section as the pre-load B (motive torque).

4. Calculate the drive shaft pre-load (motive torque) based on the pre-load (motive torque) A and B.

Formula:

Drive shaft pre-load = pre-load (A) – preload B

 

Drive shaft motive torque (A): 0.4 – 1.5 N·m

 

If the drive shaft pre-load (motive torque) is greater than the specification, reduce the shim .... If the drive shaft pre-load (motive torque) is less than the specification, increase the shim ...

 

5. Check that the drive shaft pre-load (motive torque) meets the specification.

Then, tighten again the front bearing housing to specified torque.

 

T.R Bolt (front bearing housing): 36 N·m

 

Cam asta trebuie sa faci tu, am pus doar ca exemplu, aici este vorba despre alta cutie de viteze pentru inboard :thumbsup:

 

Deci cand stragi capacul la sateliti si bagi axul planetar in lsd trebuie sa se invarta la mana la un anumit nm, daca se blocheaza slabeste suruburile de la capac si ai sa observi ca la un moment dat se invarte la mana axul , cred ca acolo trebuie sa masori nu?

 

shim-urile trebuie sa aiba dimensiunea exact ca originalul, se inlocuiesc daca prezinta uzuri pe suprafata

Multumesc frumos de informatii.
Link to comment
Share on other sites

Da se adunĂŁ. ordinea ĂŽn care se executĂŁ este urmĂŁtoarea, montezi pinionul cu rulmenții, ĂŽl strângi treptat mĂŁsurând din când ĂŽn când cu cheia dinamometricĂŁ, ca sĂŁ nu depĂŁșești 14-16 (16 de preferat), dacĂŁ depĂŁșești bucșa de strivire nu mai este bunĂŁ, ai strivit-o prea mult și va trebui sĂŁ o ĂŽnlocuiești (este de unicĂŁ folosintĂŁ, asta dacĂŁ o gĂŁsești sĂŁ o cumperi). Pui coroana, cu rulmenții și cu distanțierele sau siguranțele de alezaj cele vechi, apoi mĂŁsori cu ceasul comparator back-lashul. DacĂŁ bachlashul este prea mic rectifici din ele, dacĂŁ este prea mare, pui altele, ĂŽn partea cu coroana sĂŁ fie mai groasĂŁ, iar ĂŽn cealaltĂŁ mai subțire. Ăntre timp mai mĂŁsori și preload-ul, tot la pinion. Nu ai cum sĂŁ ai la pinion 14-16, iar dupĂŁ ce adaugi coroana sĂŁ ai 9-11, mai puțin, este evident cĂŁ vei avea mai mult, deci cele douĂŁ se adunĂŁ. Spor la treabĂŁ.

Am inteles ca sa gaseste de cumparata acea bucsa de strivire. Daca nu ma insel inainte sa strang rulmentii de la pinion trebuie sa stabilesc adancimea pinionului in functie de amprenta pe care o va lasa pinionul pe coroana(deja am cumparat acea pasta galbena numita gear marking compond)cu ajutorul distantierelor. Dupa care strang piulita de la pinion pana la 16inch pounds sa zicem.

Urmatorul pas dupa cum ai spus este sa montez coroana, dupa care masor back-lashul. Usor de zis, greu de facut in cazul in care imi trebuiesc alte distantiere. Iar la final va trebui sa am o forta de 16 inch pond(pinion) + 11inch pound(coroana) adica in total 27inch pond dupa ce sunt montate toate componetele. Zic bine, corecteaza ma daca gresesc.

Nu m am lamurit ce valoare trebuie sa aibe back-lashul pt ca .003''-.0035'' banuiesc ca este in inch. Poate imi spune si mie cat insemna in milimetri/sutimi valoare .003''-.0035''.

Ms de informatii, nu mai dureaza mult si ma apuc de treaba. Multi spun ca acest raport 4.44 o sa fie prea scurt si o sa patineze tare la plecare. Este facut de bmw motorsport, sunt curios daca s au inselat atunci cand l au construit.

post-51476-0-98113300-1392151257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca sa gaseste de cumparata acea bucsa de strivire. Daca nu ma insel inainte sa strang rulmentii de la pinion trebuie sa stabilesc adancimea pinionului in functie de amprenta pe care o va lasa pinionul pe coroana(deja am cumparat acea pasta galbena numita gear marking compond)cu ajutorul distantierelor. Dupa care strang piulita de la pinion pana la 16inch pounds sa zicem.

Urmatorul pas dupa cum ai spus este sa montez coroana, dupa care masor back-lashul. Usor de zis, greu de facut in cazul in care imi trebuiesc alte distantiere. Iar la final va trebui sa am o forta de 16 inch pond(pinion) + 11inch pound(coroana) adica in total 27inch pond dupa ce sunt montate toate componetele. Zic bine, corecteaza ma daca gresesc.

Nu m am lamurit ce valoare trebuie sa aibe back-lashul pt ca .003''-.0035'' banuiesc ca este in inch. Poate imi spune si mie cat insemna in milimetri/sutimi valoare .003''-.0035''.

Ms de informatii, nu mai dureaza mult si ma apuc de treaba. Multi spun ca acest raport 4.44 o sa fie prea scurt si o sa patineze tare la plecare. Este facut de bmw motorsport, sunt curios daca s au inselat atunci cand l au construit.

 

Pasta se folosește la sfârșit la sfârșit verifici amprenta, dacĂŁ nu este bunĂŁ trebuie sĂŁ o iei de la capĂŁt.

urmĂŁrește video asta și ai sĂŁ vezi cĂŁ undeva pe la minutul 17:20 vorbește despre treaba asta, la minutul 18:00 omul explicĂŁ cĂŁ ultimul pas este verificarea amprentei și dacĂŁ nu este bunĂŁ, ĂŽn funcție de amprenta pe care o ai, reașezi coroana sau adâncimea adâncimea pinionului (spune el undeva pe acolo cĂŁ trebuie sĂŁ dezmembrezi totul), pe la minutul 24:00 pânĂŁ la sfârșit ĂŽți explicĂŁ și tipurile de amprentĂŁ.

valoarea de .003'' - .0035'' este undeva ĂŽntre 0.076 -0.088mm.

raportul de 4.44 personal cred cĂŁ e foarte fain, e adevĂŁrat cĂŁ e mai scurt, sau printre cele mai scurte, avantajul la el este cĂŁ ĂŽți crește accelerația, dezavantajul scade topspeed-ul.cu patinatul fii sigur cĂŁ o sĂŁ patineze mult mai ușor decât cu cel vechi.

am vrea sĂŁ vedem piesele din cutie, nu cutiile :rolleyes: spor la treabĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Pasta se folosește la sfârșit la sfârșit verifici amprenta, dacĂŁ nu este bunĂŁ trebuie sĂŁ o iei de la capĂŁt.

urmĂŁrește video asta și ai sĂŁ vezi cĂŁ undeva pe la minutul 17:20 vorbește despre treaba asta, la minutul 18:00 omul explicĂŁ cĂŁ ultimul pas este verificarea amprentei și dacĂŁ nu este bunĂŁ, ĂŽn funcție de amprenta pe care o ai, reașezi coroana sau adâncimea adâncimea pinionului (spune el undeva pe acolo cĂŁ trebuie sĂŁ dezmembrezi totul), pe la minutul 24:00 pânĂŁ la sfârșit ĂŽți explicĂŁ și tipurile de amprentĂŁ.

valoarea de .003'' - .0035'' este undeva ĂŽntre 0.076 -0.088mm.

raportul de 4.44 personal cred cĂŁ e foarte fain, e adevĂŁrat cĂŁ e mai scurt, sau printre cele mai scurte, avantajul la el este cĂŁ ĂŽți crește accelerația, dezavantajul scade topspeed-ul.cu patinatul fii sigur cĂŁ o sĂŁ patineze mult mai ușor decât cu cel vechi.

am vrea sĂŁ vedem piesele din cutie, nu cutiile :rolleyes: spor la treabĂŁ.

Sa inteleg ca iar trebuie sa schimb acea bucsa de strivire in cazul in care amprenta nu este buna, sa nu mai zic de rulmentii pinionului care se pot deteriora in timpul depresarii pt a schimba acele distantiere la reglajul pinionului.

Intradevar scade top speed-ul insa nu ma dezavantajeaza pt ca nu ajung in fiecare zi la 300km/h(am limitarea scoasa). Impotriva patinatului am pus ochii pe niste toyo r888 semi slik 275/40r17. Am multe poze insa am reusit sa incarc doar o poza sau nu stiu eu sa incarc mai multe poze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca iar trebuie sa schimb acea bucsa de strivire in cazul in care amprenta nu este buna, sa nu mai zic de rulmentii pinionului care se pot deteriora in timpul depresarii pt a schimba acele distantiere la reglajul pinionului.

Intradevar scade top speed-ul insa nu ma dezavantajeaza pt ca nu ajung in fiecare zi la 300km/h(am limitarea scoasa). Impotriva patinatului am pus ochii pe niste toyo r888 semi slik 275/40r17. Am multe poze insa am reusit sa incarc doar o poza sau nu stiu eu sa incarc mai multe poze.

da așa este bucșa se stricĂŁ și existĂŁ pericolul sĂŁ deteriorezi și rulmenții, asta e dezavantajul când schimbi totul (pinion, coroanĂŁ, rulmenți) când recondiționezi e alta folosești vechiul distanțier și ai pĂŁstrat adâncimea corectĂŁ. ĂŽncearcĂŁ sĂŁ mĂŁsori cele douĂŁ pinioane (când ĂŽl scoți pe cel vechi), dacĂŁ ĂŽnĂŁlțimea lor este egalĂŁ, poate poți folosi vechiul distanțier și așa ai rezolvat cu adâncimea.

Link to comment
Share on other sites

da așa este bucșa se stricĂŁ și existĂŁ pericolul sĂŁ deteriorezi și rulmenții, asta e dezavantajul când schimbi totul (pinion, coroanĂŁ, rulmenți) când recondiționezi e alta folosești vechiul distanțier și ai pĂŁstrat adâncimea corectĂŁ. ĂŽncearcĂŁ sĂŁ mĂŁsori cele douĂŁ pinioane (când ĂŽl scoți pe cel vechi), dacĂŁ ĂŽnĂŁlțimea lor este egalĂŁ, poate poți folosi vechiul distanțier și așa ai rezolvat cu adâncimea.

Ca bine zici, o sa le masor inaltimile poate am noroc. Am mai vazut un filmulet despre reglajul raportului in care arata ca poliza la interior camasile rulmentilor vechi de la pinion cat sa nu opuna rezistanta cand ii baga pe axul pinionului. Facea toate reglajele raportului, vefica amprenta, dupa care demonta din nou. Inlocuia rulmentii polizati la interior de la pinion cu unii noi, ii presa dupa care strangea piulita de la axul pinionului cu bucsa noua de strivire. In acest fel nu mai era nevoit sa depreseze rulmentii pinionului si sa inlocuiasca bucsa de strivire de fiecare data, in cazul in care amprenta nu era corespunzatoare.

Cred ca ideea nu este rea.

post-51476-0-01356500-1392227731_thumb.jpg

post-51476-0-39768200-1392227872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ca bine zici, o sa le masor inaltimile poate am noroc. Am mai vazut un filmulet despre reglajul raportului in care arata ca poliza la interior camasile rulmentilor vechi de la pinion cat sa nu opuna rezistanta cand ii baga pe axul pinionului. Facea toate reglajele raportului, vefica amprenta, dupa care demonta din nou. Inlocuia rulmentii polizati la interior de la pinion cu unii noi, ii presa dupa care strangea piulita de la axul pinionului cu bucsa noua de strivire. In acest fel nu mai era nevoit sa depreseze rulmentii pinionului si sa inlocuiasca bucsa de strivire de fiecare data, in cazul in care amprenta nu era corespunzatoare.

Cred ca ideea nu este rea.

fain, sĂŁ te bucuri de ele!

Link to comment
Share on other sites

da foarte interesant, spor la modificari, poti incerca sa afli adancimea si cu hartie de diverse dimensiuni, cand se taie insemna ca adancimea este sub dimensiunea hartiei

Intradevar buna ideea cu hartia, imi spusese cineva de aceste idee. Ma voi folosi de comparator pt backlash, iar pt amprenta am comandat deja acea pasta galbena . Mai ramane sa imi cumpar acea cheie dinamometrica ce masoara prelod-ul.

Link to comment
Share on other sites

Ms ms,mai trebuie sa imi cumpar acea cheie dinamometrica ce masoara prelod-ul. In rest am tot ce imi trebuie, poate ca mai era nevoie de o mana de ajutor insa nu esti din Cta.

da, mi-ar fi plĂŁcut sĂŁ ajut, nu sunt din Ct, sunt din Br, dar locuiesc ĂŽn Oradea. ĂŽn legĂŁturĂŁ cu cheia e cam scumpĂŁ sĂŁ știi, ĂŽn funcție de cât mĂŁsoarĂŁ, una potrivitĂŁ pentru tine ajunge undeva la 200- 300 euro. sĂŁ o iei doar pentru o lucrare nu prea se meritĂŁ. poate gĂŁsești sĂŁ ĂŽmprumuți de la cineva, deși nu prea sunt scule de ĂŽmprumutat, sunt scumpe și se și pot decalibra repede. mai sunt și alte variante de a mĂŁsura preload-ul numai cĂŁ trebuie sĂŁ mĂŁsori și sĂŁ faci și câteva calcule.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.