Jump to content

probleme seria 4


Recommended Posts

Hai mĂŁ, mĂŁ laÂşi? Nu te apucĂŁ de flame, cĂŁ te cerĂži cu mine degeaba.

Premium plĂŁteÂşte primul cumpĂŁrĂŁtor.

Second puteam sĂŁ iau orice Bmw sau Audi, ĂŽn aceiaÂşi bani pe care i-am dat pe asta. MĂŁ refer acelaÂşi an de fabr sau aceeaÂşi generaĂžie.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ÂŞi aceeaÂşi clasa, cred cĂŁ asta se subĂŽnĂželege.

 

Nu Âştiu ce ai ĂŽnĂželes tu, dar te asigur cĂŁ povestea ta cu struguri nu se aplicĂŁ aici.

 

LE: Mai fac un offtopic, ca vad ca nu ma lasati sa ies din discutie.

Cand mi-am luat masina din DE in 2013, am selectat niste criterii de cautare pe mobile, printre care: motor pana-n 2000cmc, vanzator privat, segmentul de pret etc. Eh, in rezultatele cautarii, care nu au fost f multe (vreo 200 si ceva, in zona Munchen unde am fost) erau masini de la citroen la bmw, audi, dar, repet, in aceelasi sector de pret.

Si nu erau cazane, pentru ca pretul selectat de mine nu permitea.

Deci premium nu plateste cumparatorul de second, el plateste dupa cum are norocul, uzura masinii, graba vanzatorului.

Edited by P.I.M.P.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@bitz. Din cate imi aduc eu aminte, erau multe e46/FL/2004 in acelasi pret, multe f faine, intretinute. Segmentul de pret ales de mine era 5-6000eur parca. Dar problema era motorul N42 (vroiam benzina). Bmw-ul costa o idee mai mult, arata mai bine, e mai finisat, poate mai stabil, dar se strica mai des.

 

Fiecare alege in functie de prioritati.

Edited by P.I.M.P.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Nu ştiu ce ai înţeles tu, dar te asigur că povestea ta cu struguri nu se aplică aici.

 

LE: Mai fac un offtopic, ca vad ca nu ma lasati sa ies din discutie.

 

Nu e povestea mea, eu doar am amintit de ea

 

"Alcohol is not allowed" in tara in care muncesc, asa ca de dimineata pana acuma singurul lichid consumat a fost apa :)

Edited by arabu09
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tu cati bani ai dat pe masina?

 

Am dat cat pe un e46 FL 2004/2005 sau audi A4 B6 ~2003. Cifra exacta nu cred ca e relevanta. Am specificat cum am cautat, si ce am facut. :) LE: Daca ma duceam mai la nord 7-800 km, oferta de pret era simtitor mai buna.

 

Cumva ar trebui initiatorul topicului sa isi readuca problema in discutie.

Edited by P.I.M.P.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Datorită părerilor de pe forumul asta n-am ales ce Bmw vroiam (într-adevăr nu sunt pasionat, masina pt mine e o unealtă).

 

P.I.M.P - aici ai rezumat tot. si nu vad de ce ar mai continua discutia.

 

daca nu ai un sentiment special pentru masini, nu vad de ce ai lua BMW. clar nu se merita, pentru ca nu vei face diferenta. vor fi doar bani aruncati.

 

si nu o zic deloc cu rautate. vorbesc la modul serios.

Edited by Paleonte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e clar , sunt masini pt fiecare buzunar si nevoie.

Iar marea comparatie cu E39 , pai eu imi aduc aminte de motoare cazute la greu la E39 (nikasil) , cutii cazute la 530d , pompe la tds , M5-uri cu motoare bubuite , si cate si mai cate. Si nu stiu cati au avut E39 luate de noi in Ro , hai poate dupa 2000 , dar cand au fost problemele incipiente nu stiu cate 5-uri erau prin Ro , nici E34 nu erau prea multe , ce sa mai zic de E39.

Link to comment
Share on other sites

aici era vorba de un model absolut nou si inca insuficient testat, se va face recall se vor inlocui piesele mai moi etc....insa nu exista comparatie intre ce face masina asta si despre ce vorbim noi acum

 

si totusi inca pariez pe un bmw mai ales benzinar, mai ales pe franare in curbe :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

@Paleonte Mersi, esti primul care ai inteles. Eu am luat o masina care sa ma ajute, si care sa nu se strice (in sensul in care se discuta aici, probleme multiple).

oameni buni...si masinile noi se mai strica si au probleme, de asta exista garantie;

daca va asteptati ca o masina premium sa nu se strice va inselati amarnic; se strica categoric, DAR, mai rar ca una non-premium;

de exemplu, eu acum imi schimb centrala; cea pe care o am e buna, dar are 7 ani si a cazut o piesa si am zis ca mai bine imi iau una noua; mi-au recomandat instalatorii cateva modele de centrala si eu evident ca le-am zis: care e cea mai bine cotata, fiabila, nu conteaza cat costa"; repet, ei mi-au recomandar ceva mai ieftin decat ce vroiam eu sa iau; ce credeti ca mi-au zis: "Domnule, sa stiti ca tine si de noroc, puteti sa luati una foarte scumpa si sa aveti numai probleme cu ea, sau din contra sa functioneze 10 ani fara nicio problema, sau puteti sa luati una medie si la fel sa nu aiba nimic";

Asa ca: m-am lamurit; sunt chestii mecanice si electrice...cum vreti sa nu se strice, mai repede sau mai tarziu;

pe mine nu ma intereseaza, are ceva, o las la reprezentanta...sa si-o f..a, si sa ma anunte cad e gata.punct;

sa ma supar ca am dat 50k+ pe o masina si s-a defectat ceva....ma gandesc la cei de la Top Gear sau de la Fifth Gear care spun clar ca mai mult de 10-15000km nu te tine un ambreiaj, o cutie de viteze la un Ferrari!!! deci....cum sa fie perfecta si indestructibila o masina care cheala costa la BMW(adica fara taxa ce o dam la stat pe valoare) 32000E???? Sa fim realisti, sunt masini scumpe pentru noi....nu sunt niste bijuterii foarte scumpe; sa nu ne pacalim pe noi insine numai pentru ca noi castigam in lei si ei produc in Euro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am dat cat pe un e46 FL 2004/2005 sau audi A4 B6 ~2003. Cifra exacta nu cred ca e relevanta. Am specificat cum am cautat, si ce am facut. :) LE: Daca ma duceam mai la nord 7-800 km, oferta de pret era simtitor mai buna.

 

Cumva ar trebui initiatorul topicului sa isi readuca problema in discutie.

 

Deci ai dat 5-6000 euro. Iti dai seama ca e foarte greu sa cumperi un BMW ca lumea in banii aia.

 

Preturile in Germania pentru o masina in stare buna si cu putini km sunt mai mari decat la noi.

 

Eu n-am nimic cu alegerea ta. E un compromis corect. Insa n-ai cum sa spui ca iei o masina mai buna decat un BMW.

Ai luat o masina mai buna decat un BMW foarte uzat, compromis moral si tehnic.

 

Un BMW sh de sub 15 000 euro in Germania si de peste 100 000 euro este o loterie.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adevarul e ca e foarte dificil sa iti cumperi BMW studiind exclusiv forumurile din Romania. De cele mai multe ori aici ajung oamenii cu probleme gramada, care au cheltuit o multi bani fara sa rezolve nimic. In cazul asta, normal ca nu iti arde sa iti cumperi BMW si sa stai non-stop cu el prin service. Experienta mea este una pozitiva vizavi de marca asta ceea ce ma face umpic mai reticent cand citesc despre problemele care le au unii si altii la masinile lor. Adica nu e vorba neaparat ca nu ii cred ce li se intampla dar ma duc automat cu gandul la faptul ca nu isi intretin masina corespunzator si din cauza asta apar problemele. Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu poti vorbi in numele meu. Fiind acolo, cautand doar la PRIVATI, am vazut si stiu cum merg treburile.

 

A fi surprins sa vezi cat de mult negociaza privatii (eu vor sa vanda masina, pentru ca vor sa se scape de taxe, deasemenea ei STIU ca oferta e f f mare). Negociaza mult pentru ca au concurenta cu turcii, arabii, romanii (dealeri) si aia masluiesc masinile pentru a obtine un pret infim.

 

In acelasi timp cand mi-am luat masina, Roland vindea pe forum un e46 318i N42 in jurul sumei de 4500eur (nu stiu daca retin exact). Masina fiind in stare f buna, dupa spusele lui.

 

PS: Am gasit topicul, i-a vandut-o lui Cosmin316. Deasemenea darius_x isi vinde masina, acelasi model, pe la acelasi pret. Tot din vara 2013 stiu.

Link to comment
Share on other sites

@PIMP:

Serios acum, tu realizezi despre ce suma vorbesti? Pai cand iei un BMW de 5000 euro mai poti avea pretentii?

 

Am ajuns de la seria 4 si fiabilitatea marcii BMW in general la un BMW sh de 5000 euro?

 

Totusi sa avem si masura ridicolului.

Edited by Service Premium
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai voi ati adus discutia aici, tu m-ai intrebat ce am luat, la ce pret.

 

Eu tot incerc sa ies din discutie, dar mai apare cate un post. Mai am si treaba pe afara :)

Pai logic pentru ca vorbeai de parca ti-ai luat ceva ca lumea, ca te-ai dus in Germania, bla bla bla.

 

Ma gandeam la 15-20 000 euro, vreo scula de masina, nu masini la 5000 euro.

 

Cand iei o masina de 5000 euro se poate intampla orice. Iar masinile premium de 5000 euro sunt cea mai mare capcana. Poti baga inca 5000 euro in ele in cateva luni de la achizite. Nu se stie niciodata.

Edited by Service Premium
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.