Jump to content

Feeling seria 3 vs seria 1


SCM

Recommended Posts

Salut...am si eu o curiozitate. Avand in vedere ca nu am avut ocazia sa conduc sau sa fiu pasager in nici un model de seria 1, as vrea sa stiu daca senzatia in el este la fel ca in 3-er. Luand de exemplu 120d si 320d(e90, in aceeasi configuratie de suspensie, jante,tot. Intreb asta pentru ca am observat ca intre seria 3 si 5 e diferenta destul de mare, cea din urma simtindu-se mai inchegata, parca totul mai bine asezat si mai antifonata, insa nu la fel de dinamica precum fratele mai mic. Asadar, intre e87 120d 163cp si e90 320d 163cp exista vreao diferenta? (ignoram va rog dimensiunile, spatiu, design, etc)Se simt diferit la condus? comportamentul pe viraje e mai bun pe treiar? e la fel? Antifonarea la viteze mari se aseamana?Tinuta de drum in general, atat din punct de vedere confort(pe cat posibil la bmw) cat si dinamism pot fi comparate? Rog cei care au avut experiente cu ambele modele sa isi dea cu parerea. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Seria 1 si seria 3 impart aceeasi platforma tehnica. In cazul aceleiasi motorizari puntile sunt identice, difera arcurile si amortizoarele. 3-ul are ampatamentul o idee mai mare, ceea ce determina un mic plus de comfort pe drumurile noastre, sesizabil insa.

Dinamica este relativ similara, la limita e87, mai ales pe acele de par este mai agil datorita consolei spate aproape inexistente. Fizica simpla, masa adaugata dupa punte mai mica in cazul seriei 1.

Am senzatia ca pe aceeasi motorizare, masa la gol e cu 100 kg mai mica in cazul lui 1.

Trebuie sa mergi cu amandoua, sa te lamuresti. Diferentele insa, din punct de vedere al dinamicii le face o mana avizata, daca imi permiti :)

Cutiile de viteze, au la superioare setarile mai lungi, de unde rezulta un plus la viteza maxima pentru e90, si ala greu sesizabil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

seria 1 (e87) e o jucarie ... placuta ... te poti juca cu ea si te face sa te simti minunat ... suspensia e ok ... stabilitatea foarte buna.

 

seria 3 ... mi se pare cam moale suspensia ... nu prea mi'a placut suspensia la seria 3 e90 comparativ cu seria 1 ... la coupe am o suspensie rigida dar ofera o impresia de stabilitate mult marita fata de e90...

 

--

 

acum ma bate gandul pt oras (LE: si drumuri scurte dus-intors) sa'mi iau un 125d automat ... dar ma cam ingrozeste faptul ca asa o mogaldeata de masina costa mai mult decat x1 :) sau ma rog pe acolo

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.