Jump to content

Vreau sa invat sa codez cu NCS Expert


Recommended Posts

Nu stiu cum e. E mai user friendly decat INPA sau DIS? Urca-l pe un link si pune-l sa-l luam si noi sa-l testam... :)

Salut,

Cam asta era si intrebarea mea...care este mai user friendly deoarece eu sunt incepator. Acesta este linkul de unde am inceput totul. Am auzit ca este cineva in Bucuresti care codeaza cu E-SYS ?!

http://x3.xbimmers.com/forums/showthread.php?t=715297

Link to comment
Share on other sites

Ia ziceti baietii cineva stie ce ar trebui codat la e46 2003 ca la inchiderea si deschiderea usilor sa ramana pozitiile aprinse pentru gen 10 secunde?

Ceva gen Follow Me Home?

 

Faza e ca pozitiile se aprind doar din butonul pe prima pozitie din stanga cum bine stiti. Si masina nu are senzori de noapte.

Link to comment
Share on other sites

Ia ziceti baietii cineva stie ce ar trebui codat la e46 2003 ca la inchiderea si deschiderea usilor sa ramana pozitiile aprinse pentru gen 10 secunde?

Ceva gen Follow Me Home?

 

Faza e ca pozitiile se aprind doar din butonul pe prima pozitie din stanga cum bine stiti. Si masina nu are senzori de noapte.

Blit cu farurile oprite (nu retin daca trebuie sa fie scoasa cheia din contact sau ba) ai incercat?

 

Stau cam 10-15s aprinse, asta evident, merge doar cand cobori din masina si o incui.

Link to comment
Share on other sites

Blit cu farurile oprite (nu retin daca trebuie sa fie scoasa cheia din contact sau ba) ai incercat?

 

Stau cam 10-15s aprinse, asta evident, merge doar cand cobori din masina si o incui.

 

Nu am incercat. Cum e faza? Opresc masina, dau blit faza lunga si apoi ma dau jos din ea si cand o incui se aprind pozitiile?

Hai ma? Pe bune? huh.gif

 

Sincer nu cred, dar o sa incerc! blush.gif

Link to comment
Share on other sites

Ok daca tot suntem la topicul "NCS Expert" o intrebare pentru experti!

 

In bord am aprins beculetul de la airbag. Cu INPA am descoperit eroarea :

 

Seat belt tensioner airbag light driver.

 

M-am uitat sub scaun si intr-adevar, firul care duce de la prinderea centurii de siguranta ( chestia mica rosie unde intra centura de siguranta )este in aer.

Din cate m-am uitat pe net trebuie bagat undeva sub scaun dar nu am gasit unde.....whatever....

 

Intrebarea este stie cineva ce sa codez cu NCS sa se stinga becul ala rosu ca ma dispera!!!!! :(((

Am incercat cu

 

 

GURTSTRAFFER_FAHRER_1 Driver seat belt tensioner nicht_aktiv

GURTSTRAFFER_FAHRER_2 Driver seat belt tensioner nicht_aktiv

 

dar tot nu se stinge. cand incepe codarea se stinge pentru 1 secunda si apoi iar apare!!!! bashwall.gif

Edited by DragosVl
Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat. Cum e faza? Opresc masina, dau blit faza lunga si apoi ma dau jos din ea si cand o incui se aprind pozitiile?

Hai ma? Pe bune? huh.gif

 

Sincer nu cred, dar o sa incerc! blush.gif

 

 

Poti incerca dar asa este:P este optiune, scrie si pe maneta:)

Edited by Rapy22
Link to comment
Share on other sites

Din modulul alsz poti activa follow me home, se aprinde ce bifezi/codezi tu.

Cand scoti cheia din contact dai flash si sta aprins parca 20 sec.

 

Dap am incercat si merge si la mine. Toata faza e sa fie motoru oprit si cheia scoasa din contact!

Acum o sa incerc sa fac "ingineria" cu follow me home angel eyes atunci cand deblochezi masina din cheie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

am si eu nevoie de putin ajutor va rog

am instalat ncs expert si inpa cu tot ce trebuie, numai ca nu stiu ce sa fac cu sp daten, am nevoie sa fac o codare

sp daten din folderul ncs expert la mine este gol, am downloadat un pachet care are vreo 40 de gb dezarhivat si nu stiu unde sa copiez fisierele

la ce foloseste acest pachet sp daten si ce este de fapt ? imi trebuie pentru ncs expert ?

caut pe net de 2 zile si nu am gasit nimic concludent sa ma lamuresc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.