Jump to content

Vreau sa invat sa codez cu NCS Expert


Recommended Posts

Salutare, tot incerc de azi dimineata sa fac NCS Dummy sa mearga, am incercat cu diferite baze de date si imi da aceeasi eroare: No chassis found for NCS expert DATEN folder. Make sure the path is correct. De la ce imi da asta ?

 

Nu ma intereseaza sa fac bani sau mai stiu eu ce, vreau sa codez strict la masina mea ( E46 2.0d din 2001, LCM 3.6 )

Edited by trafycante
Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva cum sa fac ca oglinda din dreapta sa se incline cand bag in marsalier? bmw e60 2009 - automat

ai scaune cu memorie de fabrica? daca nu nu mai cauta

 

Merge doar daca oglinzile sunt conectate pe LIN-BUS, adica in principiu daca sunt rabatabile electric / daca ai scaune cu memorie.

Link to comment
Share on other sites

Nu e obligatoriu sa ai scaune cu memorie,daca calculatorul de usa are aceasta optiune merge.Chiar pe un golf 5 aveam aceasta optiune ,nu aveam geamuri electrice spate ,dar aveam reverse mirror down

 

la e60 lci nu exista calculator de usa...

Link to comment
Share on other sites

si ce nu exista hardware? ca sa comanzi un motoras cand bagi in marsalier sa functioneze intr un sens x rotatii si cand scoti sa revina la pozitia initiala nu e soft?

mi se pare o chestie foarte simpla si ar trebui sa se poata face pe orice masina cu oglinzi cu reglaj electric.

Edited by hateganradu
Link to comment
Share on other sites

Ti se pare, dar nu e! "Pozitia initiala" presupune ca motorasul sa stie care e pozitia finala si care e pozitia initiala si care e pozitia pentru reverse (care by default nu e acceasi cu pozitia de maxim jos). Pentru asta trebuie motoras cu memorie, deci alt hardware. Tu probabil ai cumparat vreo interfata de activat diferite functii si crezi ca aia face minune, dar fara hardware, codind ul e useless

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum a zis colegul SKW mai sus. Ca sa functioneze, ai neaparat nevoie de oglinzi cu memorii ca sa stie pozitia la care se afla oglinda si unde sa revina dupa ce scoti din marsarier, cat si informatia ca tu ai bagat in marsarier, informatie pe care o primesc doar oglinzile cu memorii prin reteaua masinii (fie ea LIN-Bus, I-Bus, etc).
Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi! I sa intamplat cuiva sa se strice interfata asa dintro data?Aseara am instalato,am folosito,mergea perfect in toate programele,astazi nu a mai mers niciun program ca sa vad ca ledul de la interfata nu se mai aprinde loc si programele numai recunosc conectarea in OBD.O sa-mi trimita alta vanzatorul si o trimit inapoi,sunt curios daca a mai patit cineva..
Link to comment
Share on other sites

Initial a mers pe Com 3 si setata peste tot COM 3,latency a fost pe 1 cat despre buffers cred ca era ceva cu 4000,oricum am schimbat decat COM si latency si a mers foarte bine.A doua zi nu am facut nimic doar am incercat sa o bag din nou,dupa vanzatorul a intrat cu team viewer la mine a dezinstalat drive-ul pana la urma ,mi-a zis ca trebuia sa fac pe COM 9,am facut pe Com 9,nu a mers si cand a incercat sa reinstaleze driverul pt interfata la selectarea benzii 500 byte dupa ce dam enter scrie ca interfata nu este bagata gen desi ea este bagata,oricum inainte sa instalez orice cand am bagato in obd s-a aprins becul,acuma nu se mai aprinde deloc,eu cred ca pur si simplu numai functioneaza,desi nu i-am facut nimic,nici macar nu am tras de cablu sau sa-mi scape pe jos..
Link to comment
Share on other sites

Nush ce este ce nu este...asa mi sa spus de la cine l-am luat ca se instaleaza,e un fel de cmd in care iti spune sa bagi ce com sa folosesti "1,2,3,etc",dupa ce bagi cifra te dute in alta fereastra sa alegi 500 byte KCan + ceva sau 100 byte K can simplu cv de genu,dupa sa modifici in obd.ini si ediabas.ini si la fel in insta sa selectezi la vci parca ediabas.Chestia este ca a mers si sa dus...daca prima sa dus dupa o zi in care am folosito 30-60 minute nu stiu cat ma va tine urmatoarea! Sper sa fi fost ghinion si sa nu mi se mai intample si cu urmatoarea.

 

Mai trebuie sa instalez ista-p si ista d inca 2 versiuni care mai au si alea inca 100 gb,am inteles ca este nevoie de ele pentru a fi programul ista"complet".

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am luat si eu un cablu KCAN si softurile aferente (NCSEXPERT,INPA,ISTA,NCSDUMMY,etc).Am instalat driverele si merg toate programele,problema mea este cred ca nu stiu sa codez...Selectez modulul FRM de ex la un E70 ,am incercat sa codez semnalizarile (double blink hazzards)+ alte chestii la faza lunga si proiectoare,am dat Codieten Lessen (pt citire) ,dupa am bagat fisierul .TRC in dummy ,am bifat cu "aktiv" codarile care le vreau ,dupa am dat export in .MAN si dupa am dat pe acelasi modul SG Codieten (pt scriere).

 

Nu se intampla nimic,nu se codeaza nimic...cand intru in fisierul .MAN este exact la fel "nekt aktiv" sau cum scrie acolo...

 

(am incercat sa codez exact ca in acest link si nu merge)...nu da vreo eroare sau ceva,numai ca nu se intampla nimic.

 

Am vazut ca mai este o optiune de codat fara ncs dummy ,dar pare mai grea,voi cum codati?

 

Cand intru in ncs expert si dau "load profile" am 2 chestii acolo "default" si "ncs dummy profile",trebuie sa dau eu edit profile sa mearga? nu cred sa aiba treaba...

 

Fisierele .TRC si .MAN s-au facut de la 30 kb la 190 kb deci ar fi trebuit sa mearga..

 

Ce nu fac bine,deja ma dispera am stat 3 ore si am icnercat si la E60 meu si la E70 amicului si nu am reusit sa facem nimic.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.