Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Buna ziua, de curand sunt proaspat posesor de F10 m-am uitat pe siteul oficial carly si am vazut ce codari se pot face,

merita sa achizitionez interfata de aici (pare linkul original) sau ELM de pe olx la 50 de lei face acelasi lucru?

Totodata daca cumpar de pe siteul acela mai am nevoie de aplicatie ? Va multumesc!

Cu elm nu iti merge deloc pe f10

Ai nevoie de adaptor original

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

Am si eu aplicatia instalata, ultima versiune; o folosesc de ceva vreme cu succes pe masina mea, 530xd, E61, pe care functioneaza cam toate modulele din aplicatie.

Din cate stiam, sau am inteles, normal se pot citi cam toate bmw-urile! Insa astazi am avut surpriza ca un coleg sa ma roage sa ii citesc si lui eventualele erori ale masinii (un f11, 535D, 2011), si nu am reusit decat o citire de erori! Nu ma lasa sa accesez dpf, nu citeste live data, nimic! Doar diagnoza! Spune ca motorul nu poate fi identificat!

Am folosit tot timpul aplicatia si pe masina mea, si pe alte bmw-uri, cu cablu k-dkan, si a mers super!

Ma ajuta cineva cu o idee, cum pot sa citesc mai multe date pe acel f11?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, am citit tot pina acum insa cum nu ma pricep vreau si eu niste informatii clare, mai pe romaneste ca la prosti:))

Cumpar Carly din itunes cea de 225 ron parca

Comand cablul de pe site ( care cablu)

Iphone 6 cu ultima varianta ios fara jailbreak

520, e 61 lci cu ccc

Si merge cam orice sa fac (, erori sterse, parametri, codare simpla)

Am din fabrica optiunea de dvd block adica butonul de eject de la navi e dezactivat, se poate activa cu carly?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, am citit tot pina acum insa cum nu ma pricep vreau si eu niste informatii clare, mai pe romaneste ca la prosti:))

Cumpar Carly din itunes cea de 225 ron parca

Comand cablul de pe site ( care cablu)

Iphone 6 cu ultima varianta ios fara jailbreak

520, e 61 lci cu ccc

Si merge cam orice sa fac (, erori sterse, parametri, codare simpla)

Am din fabrica optiunea de dvd block adica butonul de eject de la navi e dezactivat, se poate activa cu carly?

 

Multumesc

Pe site la ei pui modelu masinii tale si vezi exact ce codari merge sa faci la modelul respectiv

Aplicatia itunes

Adaptor - site lor bifezi ios si iti da generatia 2 etc

Link to comment
Share on other sites

Pe modele F merge doar cu adaptorul lor original ( nu poti cu dkan )

 

pe modelele mai vechi (de ex: E90) pot face codari cu aplicatia Carly si un adaptor ieftin de pe olx? 😃

 

Merita investiti ~400 lei pt Carly (adaptor + aplicatie) in conditiile in care vreau sa-mi codez propria masina doar?

Link to comment
Share on other sites

pe modelele mai vechi (de ex: E90) pot face codari cu aplicatia Carly si un adaptor ieftin de pe olx? 😃

 

Merita investiti ~400 lei pt Carly (adaptor + aplicatie) in conditiile in care vreau sa-mi codez propria masina doar?

Eu folosssc carly mai ales pt -euri

Adaptor si aplicatie originale

Daca nu ai adaptor nu merge sa faci codari cic si multe

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ii e dezactivat butonul eject de la navi.

 

Hila - intra cu carly pe navigatie, citeste codarile disponibile si apoi selecteaza titlul ei si iti apare descrierea in aplicatie. Ca alternativa, intra la ei pe site si vezi pentru modelul tau ce codari sunt disponibile.

Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu cu carly. Credeam ca ai deja adaptorul. Vezi pe site-ul lor, ar trebui sa gasesti daca suporta codarea respectiva.

 

Eventual da-le un mail ca esti interesat de adaptor si intrebi de codare.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Foloseste cineva aplicatia cu android si usb type C?

Eu nu reusesc sa ma conectez,cu alt telefon cu micro usb merge.

Cablul este un k-line si ii pun adaptor microusb->usb type C pentru telefon (Honor 8)

Sa fie cablul sa nu recunoasca android 7 sau sa fie adaptorul pentru telefon?

Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva daca generatia 1 merge pe e46?

Am si un VW si ar fi ok sa le rezolv pe amandoua :shifty: din cate vad, ar trebui, dar nu m-au convins:

BMW:

 

The Generation 2 adapter is SUPPLEMENTAL in comparison to the Generation 1 adapter (no longer available for BMW):

 

Update capability for free updates via the app

Coding of F-models

Encoding of iDrive functions

DPF for selected motors

Here you get the Generation 2 WIFI adapter.

 

As the Generation 1 adapter is no longer available, we have written this article for our existing customers. We will keep the support for Generation 1 adapters. So, as long as you are satisfied you need no new adapter.

http://support.mycarly.com/de/knowledge-base/warum-gibt-es-uberhaupt-einen-generation-2-adapter-und-warum-kann-der-generation-1-adapter-nicht-alles-unterstutzten/

Edited by serjul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.