Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Pt cei care nu prea se pricep la diagnoza sau nu au/nu vor sa cheltuiasca bani pe interfete scumpe , as dori sa aduc in atentie Interfata ELM v1.5 Bluetooth si programul pt telefon BMWhat .

Ca unul care ma ocup cu softurile de BMW de destul timp , am ramas placut surpins de ce poate programul asta in conjunctie cu o interfata ELM, careia in urma cu ceva timp nu ii acordam nici un credit. Adica se poate face diagnoza , monitorizare parametrii in timp real si chiar codare . Am testat pe E60 si merge f. bine. Nu merge pe ECU-uri mai vechi , inainte de 2000.Se pot monitoriza o multime de parametrii inclusiv temperaturaapa, care lipseste la unele modele, sau back-pressure pe DPF .

Plus ca nu sunteti nevoiti sa stati cu un laptop in brate daca vreti sa faceti o monitorizare cand masina este in miscare .

 

Interfata o gasiti si in Romania si pe Ebay , iar programul se gaseste in versiune Lite sau Full . Full costa vreo doua milioane dar pt cei ce utilizeaza Android se gaseste si pe alte surse .

 

http://www.ebay.co.uk/bhp/elm327-bluetooth-1-5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut ati incercat aplicatia BMWHOT, are un cost de 45 de euro se poate conecta la masina prin bluetooth sau cablu obd,este recomandat prin cablu deoarece prin bt nu poti folosi toate functiile programului, in spania este o aplicatie folosita cu succes de membrii clubului bmw, in romania se poate descarca? Edited by mario_vlc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Se zice diagnosticare "DE PE" telefon, nu "DUPA". Ca nu mergi dupa telefon sa faci diagnoza.

2. Aplicatia e BMWhat.

3. Evident ca se poate descarca si in Romania.

4. O am eu si e foarte utila. Are si cateva optiuni de codare, iar pe partea de diagnoza este mult peste Torque, poate citi si parametri live si erori de pe fiecare modul separat, gen Inpa, dar nu atat de detaliat.

5. Eu o folosesc cu o interfata Elm Mini conectata prin bluetooth la telefon.

6. Aplicatia nu se poate folosi prin cablu, ci numai prin bluetooth sau Wifi, si indiferent de modul de conectare se pot folosi toate functiile. Conditia e sa ai aplicatia full (platita) nu cea Lite (care e gratis).

 

Exemplu:

 

 

 

 

Edited by Kenbobo
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cu versiunea gratuita nu poti face nimic,cel putin eu n-am reusit, doar iti detecteaza masina

 

Eu ma refeream la versiunea FULL dar nu mai e problema ca am rezolvat-o.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.